Baltic Clipper
Mūsų Facebook puslapis

Kelionės į Peloponesą

Keliaujantiems į Peloponesą

Graikija – bendra informacija

  • Sostinė ir didžiausias miestas – Atėnai (3mln. gyventojų 2019m. duomenimis)
  • Gyventojų visoje šalyje: 10,8mln., 2019m. duomenimis
  • Religija: 93% krikščionys (90% - rytų stačiatikiai), 4% nereligingi, 2% musulmonai
  • Kalba: graikų
  • Valdymo forma: unitarinė parlamentinė respublika

Peloponesas – bendra informacija

  • Plotas: 21 550 kv. km
  • Gyventojų: 1,15 mln. (2019m. duomenimis)
  • Sostinė – Patrai (215 tūkst. gyventojų, 2019m. duomenimis)

Peloponesas – pusiasalis, Graikijos žemyninės dalies pietuose. Patys vietiniai gyventojai Peloponesą juokais vadina „delnu su keturiais pirštais“, mat žvelgiant į žemėlapį pusiasalio ir žmogaus delno forma turi panašumų. Tai patogu ir turistams, mat norint kažkur nuvykti pakanka žinoti, kuriame gi „piršte“ yra jūsų viešbutis arba dominanti lankytina vieta.

Nors dabar tai tarsi sala/pusiasalis (dėl to, jog Korinto kanalas atskyrė žemyną nuo Peloponeso), Peloponesas yra be galo svarbi Graikijos istorijos bei ekonomikos dalis. Kraštovaizdį sudaro kalnuotos vietovės, giliai įsirėžę krantai bei daugybė alyvuogių plantacijų. Čia įsikūrė daugybė viešbučių, galima rasti senovės miesto Spartos griuvėsius, Patrus, Tripolį bei kitas įdomias lankytinas vietas. Tiesa, Peloponese yra ir daugybė miškų.

Kada keliauti?

Į Peloponesą rekomenduojame vykti kovo – gegužės bei rugsėjospalio mėnesiais. Tokiu metu termometro stulpelis svyruos tarp malonių ir pasilepinti saule leidžiančių 22-28 laipsnių Celsijaus.

Ką pamatyti?

  • Epidaurą – graikų dramos teatro gimtinę– Epidauras tai vieta, kuri laikoma bene didingiausiu senovės pasaulio reliktų. Šis polis turėjo įspūdingą amfiteatrą, kuris išliko ir iki šių dienų. Apsilankę šioje vietoje tikrai priartėsite prie Graikijos istorijos didybės bei pabuvosite išskirtinėje, UNESCO pasaulio paveldo sąraše esančioje vietoje.
  • Diros urvai ir įlanka –  daug keliautojų ir žinovų tvirtina, kad Diros urvai – vieni (jeigu ne patys) gražiausių pasaulyje. Po įėjimu į urvą telkšo nuostabus vandens telkinys, įlanka. Beveik trijų kilometrų ilgio maršrutu būsite plukdomi įspūdingais urvais, kuriuos per milijonus metų suformavo gamta.
  • Dievų slėnį arba Olimpiją – Peloponese gimė ir Olimpinės žaidynės. Būtent čia vyko garsiausios antikinės sporto varžybos. Ši vietovė bei čia stovėjusios šventyklos buvo dedikuotos Dzeusui ir net tuo metu, kai viskas buvo nauja, pamatyti įspūdingą objektą atplūsdavo keliautojai iš viso graikų pasaulio. Ši vieta svarbi pasaulio istorijai ir po beveik trijų tūkstančių metų...
  • Korintą – turėdami progą aplankykite senąją Korinto miesto dalį. Čia pamatysite Apolono šventyklos griuvėsius bei senovinį Akrokorinto miestą. Tai puikus įrodymas, kad senovės graikai tikrai puikiai išmanė statybos bei architektūros disciplinas.
  • Nafplio miestelį – istorinis Graikijos regiono miestas turi pravardę „Rytų Neapolis“. Iš tiesų, nors jo itališkasis atitikmuo ir yra didesnis, tačiau atmosfera būnant mieste – panašiai pietietiška. Miestas įsikūręs labai gražioje vietoje, jį supa nuostabūs jūros vaizdai. Venecijos pirklių būstinė, Sintagmos aikštė, archeologijos muziejus bei Palamido tvirtovė yra tik keletas vietų, kurias čia vertėtų pamatyti.
  • Mikėnus - Peloponesų regione stūkso kažkada didingo Mikėnų miesto griuvėsiai. Maždaug bronzos amžiaus metu čia buvo viena iš svarbiausių prekybos bei karinių galių visame regione. Įvairiausi vartai, sienos, pastatų likučiai bei kiti objektai priverčia susimąstyti.

Ką paragauti?

Graikijos virtuvė yra labai įvairiapusė. Galima sakyti, jog šių kraštų gyventojai pasiliko labai unikalius savus patiekalus bei pasisėmė gerų idėjų iš turkų, italų, Šiaurės Afrikos bei Viduržemio jūros salų gyventojų ir jas adaptavo savaip. Rezultatas – be galo skanūs ir įdomūs maisto produktai. Štai, ką rekomenduojame paragauti:

  • Tzatziki – tai sriuba, salotos arba garnyras, gaminamas iš graikiško jogurto, agurkų, česnakų, druskos, alyvuogių aliejaus. Kartais dar gali būti įmaišoma citrinos sulčių, krapų, mėtų. Tai puikus užkandis arba pagardas!
  • Baklava –Baklava - riešutų, sviesto ir cukraus derinys, suvyniotas į miltinę tešlą phyllo. Viskas dar apipilama cukaus sirupu, kurį sugeria tešla.
  • Tomaotokeftedes – gimę Santorinyje bei Syros salose, Tomaotokeftedes tai pomidorų pagrindo vegetariškas patiekalas. Tam, kad pavyktų jį pagaminti, reikia tinkamai paruošti pomidorus, kas užtrunka bei reikalauja šefo įgūdžių. Galutiniame produkte yra gausybė poskonių bei mažų akcentų, kurie perteikia visą Graikijos virtuvės magiją.
  • Ouzo – anyžių degtinė, vienas iš populiariausių alkoholinių gėrimų Graikijoje.
  • Frappe – nustebsite sužinoję, kad graikų kavos meistrai yra vieni iš gerbiamiausių visame pasaulyje, nors graikiškas kavos pupeles parduotuvėse rasti sunku. Ypač Antikos tėvynėje mylima frappe – būtent čia išrastas kavos gėrimas iš kavos miltelių, vandens (bei kartais pieno) ir cukraus. Šaltas, skanus gėrimas būna tikra atgaiva karštą dieną, o saldumo pasiilgusiems frappe patiekiama su ledais.
  • Gyros – kažkas tarp tortilijos ir kebabo, Gyros yra į turkišką pitos duoną susukta skrudinta mėsa, pagardinama padažais, svogūnais, salotų lapais, pomidorais bei kartkartėmis net bulvių traškučiais.

Ką patirti?

  • Aplankykite legendinį Spartos miestą – Kažkada Peloponese buvo vienas iš dviejų galingiausių Graikijos miestų, karingoji Sparta. Dabar tai nedidelė, tačiau istoriškai labai svarbi gyvenvietė. Šalia dabartinės Spartos galite rasti senojo miesto griuvėsius bei įsigyti privačią ekskursiją po įdomiausias miesto vietas.
  • Pamatykite senovinį nuskendusį miestą – statytas prieš ~3,2 tūkst. metų, dar žinomas „Vietinės Atlantidos“ pravarde, nuskendęs miestas. Su baidarėmis plauksite virš ~2m gylio vandens, kur aiškiai matysis senovinio miesto griuvėsiai, kuriuos jau ilgai nusisavinusi Egėjo jūra.
  • Pasivaikščiokite arti krioklio – Polimnijaus kriokliai, bene gražiausias Polimnijaus tarpeklio objektas. Beveik 30m aukščio krentančio vandens stulpas įspūdingai papildo gražią miško panoramą. Pati vieta atrodo lyg kažkas iš pasakų knygos, todėl net neabejojame, kad nenustosite ją fotografuoti. 

Ką parsivežti?

  • Viskas iš alyvuogių – Graikija yra viena iš pirmaujančių valstybių pasaulyje pagal alyvuogių auginimą ir jų produktų gamybą. Aliejus maistui, kosmetikos gaminiai, konservuotos alyvuogės arba kiti produktai iš alyvuogių šioje šalyje tik aukščiausios klasės!
  • Ouzo bei anyžiniai saldainiai – stiprus anyžinis skonis atspindi tai, kokie turėtų būti unikalūs graikiški delikatesai. Nors Ouzo labiau tinka šventėms, anyžiniai saldainiai bus daugiau ekstremalus pasirinkimas, leisiantis pažinti naujus skonius.
  • Mati talismanas – tai yra graikiškas simbolis, kuris, pasak legendos, saugo nešiotoją nuo „Blogosios akies“. Ją minėjo ir žymusis Antikos mąstytojas Platonas. Jei nešiosite arba arti savęs turėsite Mati, būsite apsaugoti nuo blogio.
  • Keramika – Paros, Rodo bei ypač Sifnos salos garsėja gražiais keramikos dirbiniais. Ne tik šiose vietovėse, tačiau ir žemyninėje Graikijos dalyje galite rasti nuostabių lėkščių, puodelių, dubenėlių bei kitos keramikos, kuri tiks kaip suvenyras arba dovana.