Baltic Clipper
Mūsų Facebook puslapis

Kelionės į Alaniją

Kelionių filtras


Viešbučio kategorija
Maitinimas
Turkija, Antalija, Alanija
Maitinimas: ultra viskas įskaičiuota
Aktyvus poilsis
Kelionės su vaikais
Poilsinės kelionės
Turkija, Antalija, Alanija, Oba
Maitinimas: ultra viskas įskaičiuota
Kelionės su vaikais
Poilsinės kelionės
Turkija, Alanija, Konakli
Maitinimas: viskas įskaičiuota
Kelionės su vaikais
Poilsinės kelionės

Keliaujantiems į Alaniją

Turkija – bendra informacija

  • Sostinė – Ankara (5,4 mln. gyventojų 2019m. duomenimis)
  • Didžiausias miestas – Stambulas (15 mln. gyventojų 2019m. duomenimis)
  • Gyventojų visoje šalyje: 82 mln., 2019m. duomenimis
  • Religija: 98,3% musulmonai, 0,4% krikščionys
  • Kalba: turkų
  • Valdymo forma: unitarinė prezidentinė konstitucinė monarchija

Alanija – bendra informacija

  • Gyventojų: ~ 265 tūkst., 2019m. duomenimis
  • Alanija – kurortinio tipo miestas

Alanija – pietinėje Turkijos dalyje, Antalijos regione, prie Viduržemio jūros įsikūręs kurortas. Jis miesto statusą gavo 1872m. Pačioje Alanijoje 2019m. duomenimis gyveno ~100 tūkst. žmonių. Tai pakankamai didelis, tačiau tuo pačiu ir jaukus kurortas.

Alanija – istoriškas miestas, ilgą laiką buvęs svarbia tvirtove Turkiją valdžiusioms imperijoms. Viduramžiais miestas išgyveno savo piką, mat tuomet vietą valdžiusieji turkai Seldžiukai čia buvo įkūrę rimtą tvirtovę. Dabartiniais laikais į Alaniją žmonės traukia dėl nuostabios gamtos, Viduržemio jūrai būdingo šilto klimato, istorinio palikimo ir modernių pramogų. Ilgą laiką Alanija yra viena iš populiariausių krypčių keliaujantiems į Turkiją.

Kada keliauti?

Į Alaniją  geriausios kelionės yra balandžio-birželio; rugpjūčio-spalio mėnesiais. Tokiu metu oras bus malonus, bet ne per karštas (25-28 laipsniai Celsijaus), o turistų srautai ne patys didžiausi.

Ką pamatyti?

  • Alanijos pilis –  šią tvirtovę dar XIIIa. pastatė Turkiją tuo metu valdę Seldžiukai. Dabar tai yra muziejus po atviru dangumi, kone pati lankomiausias Alanijos regiono objektas.
  • Pamukalė– jums tai bus visos dienos kelionė, tačiau pamatyti kabančias Pamukalės terasas yra tikrai verta! Pavadinimas „Pamukalė“ turkų kalba reiškia „Medvilnės pilis“. Vieną kartą pamatę čia randamas „kabančias vonias“, jas prisiminsite visą likusį gyvenimą. Tiesa, pačioje Pamukalėje yra ir puikiai išsilaikiusių Romos laikų griuvėsių. Deja, juos tikrai užgožia nuostabios gamtos grožybės, tačiau jūs to pro akis nepraleiskite!
  • Atatiurko namai – pamatykite namą/vilą, kurioje gyveno modernios Turkijos tėvas – Mustafa Kemalis Atatiurkas. Pati vila idealiai atspindi to meto Turkijos kultūrines bei architektūrines tradicijas. Šiuo metu čia veikia muziejus.
  • Alaros pilis – nors dabar tai muziejus ir paveldo centras, Alaro pilis ilgai turėjo kitą paskirtį. Dar XIa. pastatyta pilis buvo labiausiai į vakarus nutolęs Armėnijos karalystės įtvirtinimas. Tvirtovė yra pastatyta ant labai aukštos ir stačios kalvos. Iš jos belikę tik griuvėsiai, tačiau užlipus į tą vietą, kur ši pilis kažkada stovėjo, atsiveria magiško grožio panorama.

 Ką paragauti?

 Turkijos virtuvė yra labai įvairiapusė. Turbūt žinomiausias turkiškas patiekalas Lietuvoje yra kebabas, tačiau jis tėra tik labai siaura ir maža visos šalies patiekalų paletės dalis. Nuvykus į Turkiją būtinai rekomenduojame paragauti:

  • Turkiškų saldainių (Turkish Delight arba Lokum)– apibūdinti šių saldainių skonį būtų sudėtinga. Tai unikalus produktas, kurio tikrai neturi jokia kita pasaulio šalis. Turkiški saldainiai yra ir populiarios lauktuvės, ir puikus skanėstas atostogaujant. Saldūs, su pistacijų, datulių, žemės arba graikinių riešutų įdaru gaminami gardėsiai neturi sau lygių.
  • Manti– dar Turkijos raviolli pravardžiuojami Manti tinka ir pietums, ir vakarienei. Nors juos paruošti trunka gana ilgai, vietiniai bei turistai labai mėgsta šį patiekalą. Rankų darbo tešlos kukuliukai ruošiami su ėrienos arba jautienos įdaru. Tradiciškai ant Manti pilamas į grietinę panašus padažas, tačiau pagardinimas gali skirtis priklausomai nuo regiono bei restorano. Mes labai rekomenduojame Manti, mat į kiekvieną jų porciją šefas įdeda šiek tiek širdies.
  • Baklava  – sluoksniuota tešla susukta ritinėliais. Viduje riešutai. Tešla apipilta cukraus sirupu. Saldu? Taip. Skanu? Be galo!
  • Turkiška arbata – arbatą dažnai siejame su Kinija, Šri Lanka, Anglija. Turkija tarp tų šalių įvardinama retai. O veltui, mat Turkijoje arbata siejama su svetingumu, todėl priimdami svečius namuose arba restorane turkai dažnai vaišina arbata bei susėda išgerti puodelio kartu su atvykėliais. Mes rekomenduojame saldžią obuolių arbatą, kuri yra kone visiškai išskirtinė Turkijos virtuvės dalis.
  • Kebabai – taip, galbūt Lietuvoje jį ir ragavote, tačiau autentika yra autentika. Vietiniai meistrai bei tradicijos daro savo. Visi turistai kone vienbalsiai pritaria, kad turkiški kebabai yra patys skaniausi pasaulyje. Galbūt paslaptį sužinosite jūs ir parvežę ją į Lietuvą įkursite savąjį turkiškų kebabų restoraną?

Ką patirti Alanijoje?

  • Nusifotografuokite prie Alanijos pusiasalio galo – žvelgiant iš aukštai, Alanijos pusiasalio gale matosi be galo graži Viduržemio jūros panorama. Tiek saulėtą dieną, tiek vakare, kada leidžiasi saulė, pasidaryti asmenukę arba peizažo nuotrauką yra tiesiog būtina.
  • Išsigydykite visas kvėpavimo takų ligas Damlato urvuose – Damlato urvai nėra tik nuostabus gamtos kūrinys. Sklando legendos, kad šiuose urvuose tvyrantis oras turi stebuklingų gydomųjų galių, jis išgydo astmą. Aplankyti urvus reikėtų su gidu, kad tai padarytumėte saugiai bei sužinotumėte įdomios informacijos.
  • Leiskitės į safarį – Alanijoje gausu džipais, keturračiais arba kitomis motorinėmis transporto priemonėmis organizuojamų mini safarių. Kadangi šio regiono gamta labai įvairi, galite patirti stiprių įspūdžių keliaudami bekele. Mes rekomenduojame leistis į vieną tokią išvyką, kur patikrinsite savo galimybių ribas bei patirsite adrenalino kupiną kelionę!

Ką parsivežti?

Iš Turkijos galima parvežti pačių įvairiausių suvenyrų bei dovanų. Nesvarbu ar perkate sau, ar draugams, o gal giminaičiams – štai dalykai, kuriuos verta parsivežti iš Ispanijos:

  • Turkiški saldainiai bei arbata – jeigu neturėsite galimybės šių produktų išbandyti vietoje, būtinai juos parsivežkite. Kitu atveju nepagailėkite tokių lauktuvių savo artimiesiems!
  • Piktoji akis (Nazar) – nors dvi tautos (graikai bei turkai) ginčijasi, iš kur kilo Turkijoje ir Graikijoje, o ypač arti Turkijos esančiose Graikijos salose, populiarūs Nazar talismanai. Pasak istorijos, jie apsaugo nuo prakeiksmų bei negerų ir piktavališkų kėslų. Tai išskirtinis suvenyras, randamas tik prie Viduržemio jūros esančiose vietovėse.
  • Turkiški rankšluosčiai– kadangi šioje šalyje yra gilios pirčių tradicijos, tikrai nenuostabu, kad čia gaminami ir nuostabūs bei unikalūs rankšluosčiai. Smagiausia tai, kad už sąlyginai nedidelę kainą galima įsigyti be galo gražių rankų darbo rankšluosčių su ornamentais, iliustracijomis.
  • Kilimai, užtiesalai, audiniai– galima ginčytis, kurie gi kilimai garsesni: turkiški ar persiški? Kad ir kaip ten bebūtų, Turkijoje audžiami kilimai pasižymi pasaulinio lygio kokybe ir grožiu. Galbūt kai kam toks kilimas bus per didelis pirkinys, tad trokštantiems kiek mažesnio rankų darbo gaminio vertėtų dairytis į užtiesalus, staltieses, pledus...
  • Keramika – visame Viduržemio jūros regione yra nuostabios keramikos dailinimo tradicijos. Turkija – ne išimtis. Daugiausiai meistrų susibūrę ne kur kitur, o pačiame didžiausiame šalies mieste Stambule. Tačiau ir kurortų turguose bei vietinėse suvenyrų parduotuvėse nesunkiai rasite kažką, kas kris akį ir bus puikus suvenyras arba dovana.