Baltic Clipper
Mūsų Facebook puslapis

Kelionės į Romą

Keliaujantiems į Romą

Italija – bendra informacija

  • Sostinė ir didžiausias miestas – Roma (2,9 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
  • Gyventojų: 60 mln. 2019m. duomenimis
  • Teritorijos dydis: 301 340 kv. km
  • Religija (2019m. duomenimis): 74% katalikai, 23% neišpažįsta nieko 
  • Valiuta: Euras (EUR)
  • Kalba: italų
  • Valdymo forma: unitarinė parlamentinė respublika

Istoriškai Italija visada būdavo svarbiausių pokyčių kultūroje bei įtakoje centre. Kadaise jos teritorijoje buvo pačios didingiausios pasaulyje Romos Imperijos širdis, vėliau iš čia kilo visi reikšmingiausi viduramžių ir naujųjų amžių kultūros judėjimai (barokas, renesansas, gotika t.t.). Na, o dabar Italijoje diktuojamos drabužių, automobilių madų tendencijos. Italija vis dar yra viena iš įtakingiausių valstybių pasaulyje.

Tam, kad geriau suprastumėte pačią Italiją, jos žmones ir kultūrą, būtina žinoti bent svarbiausią informaciją apie jos istoriją. Italiją sudaro daugybė unikalių žemių ir žmonių. Iki Romos Imperijos laikų tai buvo skirtingos tautos, turinčios skirtingas kalbas bei papročius. Tada susikūrė Romos Imperija ir palaipsniui u-ėmė ne tik visą Apeninų pusiasalį bei aplinkines salas, tačiau įsigalėjo Europoje bei aplink visą Viduržemio jūrą. Tada imperijai jau pasitinkant savo saulėlydį atsirado naujas reiškinys, kuris 1,5 tūkst. metų į priekį formavo Italijos žmonių gyvenimą – krikščionybė. Vatikanas bei popiežiaus sostas buvo labai svarbi šios valstybės socialinė ir politinė grandis.

Kai Roma žlugo, Italija pasidalino į daugybę miestų-valstybių. Visi jie buvo pakankamai stiprūs ekonomiškai bei kultūriškai, tačiau iškilus Ispanijai, Anglijai, Prancūzijai, Rusijai ir Austrijai, Italija liko užnugaryje. Dėl šios priežasties italai tautiniu tapatumu panašesni į vokiečius, o ne prancūzus ar Ispanus, kurios iš tiesų daug panašesnės kultūriškai bei istoriškai. Italas save laiko italu ir pvz. siciliečiu, kalabriečiu, lombardu ir t.t. 

Tačiau bendrumo jausmas galų gale triumfavo ir Italija XIXa. pabaigoje susivienijo bei tapo stipria valstybe Europoje. 

Jeigu keliausite į šią šalį, joje galite apturėti be galo kontrastingų ir įvairių pavyzdžių. Šalies šiaurėje yra Alpės bei tokie miestai kaip Venecija, Florencija, Turinas, Milanas. Šalies centre – Roma, Vatikanas, San Marinas ir nuostabios Adrijos jūros pakrantės. Šalies pietuose – Neapolis ir daug lėtesnis gyvenimo būdas, maži miesteliai, plačias vidurio Italijos pievas vėl keičia kalnai. Na ir galų gale – salos. Sicilija, Sardinija, Kapris ir kitos turi be galo unikalią kultūrą ir išskirtinę architektūrą, lankytinas vietas.

Trumpai tariant, kad ir į kurią vietą Italijoje keliaujate, kad ir kelintą kartą tai darote, kiekvieną sykį nesunkiai rasite kažką naujo. 

Roma – bendra informacija

Roma – prie Tibro upės esantis istorinis miestas-galiūnas. Romos istorija tęsiasi net 28 šimtmečius ir visi jie yra plačiai aprašyti, apdainuoti ir iliustruoti. Miesto įkūrimas, pasak legendos įvyko ten, kur du brolius Romulą ir Remą užaugino vilkė. Po truputėlį naujai įkurtas Romos miestas-valstybė užkariaudavo arba kitais būdais pavergdavo aplinkines žemes ir laikui bėgant tapo stipriausiu miestu Europoje ir tuometiniame pasaulyje.

Tada Roma krito prieš barbarus ir prasidėjo ilgas stagnacijos periodas. Tik po Renesanso XVIII-XIXa. miestas vėl atgimė naujomis spalvomis ir nebebuvo vien popiežiaus rezidencija. Pagal 2019m. duomenis, Roma yra trečias labiausiai lankomas miestas ES.

Pačioje Italijos sostinėje gausu Romos Imperijos, Renesanso bei XXa. palikimo. Šalia jo lėtai, bet užtikrintai kyla ir modernios architektūros kūriniai. Būtent architektūra ir yra didžiausias Romos išskirtinumas. Beveik visi didžiausi traukos objektai čia yra statyti žmonių rankomis. Roma – ideali vieta kelionei.

Oras čia geras ištisus metus, o daugybė restoranų, lankytinų vietų ir įstabių objektų kelia norus į Romą grįžti dar ne vieną kartą.

Kada keliauti?

Balandžio – birželio bei rugsėjo ir spalio mėnesiais į Romą keliauti geriausia. Tada turistų srautai nebūna patys didžiausi, o temperatūros neverčia slėptis pavėsyje.

Ką pamatyti?

  • Vatikanas – švenčiausias krikščioniškojo pasaulio miestas, Vatikanas yra pačioje Romos širdyje. Čia reziduoja popiežius, yra Šv. Petro aikštė ir bazilika, Vatikano obeliskas ir Vatikano muziejus. Daug kas organizuoja turus po retai prieinamas vietas Vatikane, pvz. kriptas. Tačiau ten reikėtų iš anksto rezervuoti vietą.
  • Koliziejus – vienas iš garsiausių pasaulio statinių, Flavijaus amfiteatras arba Romos koliziejus buvo didžiulis, apie 50-80 tūkst. romėnų ir miesto svečių galintis talpinti betoninis ir akmeninis amfiteatras. Dažniausiai čia vykdavo gladiatorių kovos bei vieši pasirodymai. 2018 metais tai buvo pats lankomiausias objektas visame pasaulyje.
  • Romos forumas – kažkada tai buvo kasdienio romėnų gyvenimo centras, viešoms kalboms, ceremonijoms bei bausmių vykdymui skirta vieta bei pagrindinė turgaus aikštė. Dabar telikę Forumo griuvėsiai, tačiau jie irgi labai įspūdingi...
  • Panteonas – Panteonas arba „Visų dievų šventykla“ buvo Senovės Romos dievams skirta šventykla, kuri vėliau tapo bažnyčia. Tai išskirtinis pastatas, kuris neturi lygių visame likusiame pasaulyje.
  • Trevi fontanas – labai Romos gyventojų ir turistų mėgiamas objektas, pastatytas 1762m. Trevi fontanas yra mažas architektūrinis šedevras, laikomas vienu iš gražiausių fontanų pasaulyje.

Ką paragauti?

  • Tikra neapolietiška pica – nesvarbu koks jos pavadinimas ir kokie ingredientai, tikros neapolietiškos picos turi paragauti visi, kurie lankosi Italijoje. Tai yra visų kitų picų pasaulyje prototipas ir net UNESCO kultūrinio paveldo dalis...
  • Tiramisu – iš Venecijos kilęs desertas susideda iš kiaušinio trynių, maskarponės, kakavos ir kavos bei sausainių „pirštelių“. Tai tikrai labai skanus patiekalas, kurį italai mėgsta prie kavos.
  • Gelato Italiano – tikri itališki ledai laikomi pačiais gardžiausiais pasaulyje. Karštą dieną paragaukite sau patinkančių skonių deserto ir palepinkite skonio receptorius!
  • Spaghetti carbonara – makaronai garsėja kaip vienas iš žymiausių Italijos virtuvės gaminių. Spaghetti carbonara – spagečių, kiaušinių, sūrio, guanciale arba pancetta (į lašinius panašus produktas) bei juodųjų pipirų. Nors bene patys žinomiausi Italijos makaronai – carbonara gimė tik XX amžiuje, jie jau yra tapę neatsiejama šios virtuvės dalimi.
  • Florencijos kepsnys – Bistecca alla Fiorentina yra tikrai galingas patiekalas. Florencijos regione (o dabar ir visoje Italijoje patiekiamos didžiulės grynos, mažai keptos jautienos porcijos. Šalia jos vietiniai paprastai geria vyną ir negauna jokių garnyrų. Jeigu nevalgote kaip sunkumų kilnotojas ar galiūnas, geriausia Bistecca alla Fiorentina dalintis su kolega arba artimuoju. Blogiausiu atveju galite likučius parsinešti į viešbutį.

Ką patirti?

  • Degustuokite vyną ir sūrį – Italija garsėja vynu bei sūriais. Pastarųjų galima rasti net virš 50 rūšių. Dėl šios įvairovės bei gilių tradicijų, dažnos ir kulinarinės kelionės po Italiją. Netoli Bolonijos stovi „Sūrių biblioteka“, kur sudėti visi kada nors Italijoje pagaminti sūriai, o vyndariai visada maloniai priima turistus, siūlo ragauti skanų, ilgai brandintą gėrimą. Tą patį galima padaryti ir viename iš daugelio Romoje esančių restoranų
  • Suraskite visus žymiausius Romos Imperijos griuvėsius – Forumas, Koliziejus, Konstantino arka, Severo Septimijaus arka, Diokletiano pirtys... Tai tik ledkalnio viršūnė... Net ir be gido ar interneto pagalbos galite rasti daugybę unikalių ir senovinių Romos Imperijos laikų griuvėsių.
  • Naktinė Roma – restoranai, klubai, barai... Naktinė Roma turi visai kitokią dvasią nei dieninis miestas. Patirkite tai.
  • Išmokite gaminti – Romoje labai populiarios makaronų, picų, lazanijų bei kitų patiekalų gamybos pamokos. Jose suartėjate su visiems gerai žinoma itališka virtuve.
  • Pasijauskite gladiatoriais – ekskursija į Koliziejų gali tapti dar labiau įsimintina, jeigu jums pavyks patekti į Arenos aukštą ir viską pamatyti taip, kaip matydavo patys gladiatoriai bei to laikmečio šoumenai. Rezervuokite iš anksto.

Ką parsivežti?

  • Vynas – itališkas vynas – vienas geriausių pasaulyje. Ar dar reikia kažką pridurti?
  • Sūris – beveik kiekvienas šios šalies regionas gamina unikalius sūrius bei turi gilias amato tradicijas. Nesuskaičiuojama gausybė sūrių kasdien keliauja į parduotuvių lentynas. Įvairiausių šio produkto atmainų verta parsivežti atgal namo ir duoti kaip dovaną arba vartoti patiems.
  • Alyvuogių aliejus – kaip ir visos aplink Viduržemio jūrą esančios valstybės, Italija labai garsi savo alyvuogių aliejaus produkcija.
  • Madingi drabužiai – Italija yra mados industrijos viena iš gimtinių. Visi didieji mados namai ir dizaineriai tikrai turi čia parduotuvių bei atstovybių. Net ir mažesnėse boutique stiliaus parduotuvėse galima rasti nuostabių drabužių ar aksesuarų. Dairykitės!
  • Kvepalai – kadangi Italijoje gausu mados namų bei dizainerių, kvepalų čia irgi netrūksta. Priklausomai nuo savo biudžeto, ypač Milane galite rasti pačių unikaliausių kvapų, atitinkančių jūsų slapčiausius troškimus.