Baltic Clipper

Kelionės į Kiniją

Keliaujantiems į Kinija

Kinija – bendra informacija

  • Didžiausias miestas – Šanchajus
  • Sostinė – Pekinas
  • Gyventojų: 1,4 mlrd. (daugiausiai gyventojų turinti šalis)
  • Religija: 74% nereligingi dėl valdžios propaguojamo ateizmo, 16% - budistai
  • Kalbos: oficiali – standartizuota kinų (mandarinų)

Kinija turi spalvingą kelių tūkstantmečių ilgumo istoriją. Senaisiais laikais valdę imperatoriai po savęs paliko daugybę šventyklų, paminklų ir net gi tokius įspūdingus statinius kaip Didžioji kinų siena.

Visą laiką turėjusi atlaikyti didžiules grėsmes iš savo kaimynių, Kinija per ilgą laiką įsitvirtino kaip ekonominė bei karinė regiono lyderė.

Šiuo metu šalį valdo Kinijos Liaudies Respublikos (toks yra ir oficialus šalies pavadinimas) komunistų partija. Jos diegiamas unikalaus tipo socializmas leidžia žmonėms turėti privačią nuosavybę ir dėl to Kinijos ekonomika išgyvena stiprų augimą.

Kada keliauti?

Jeigu jums patinka uber-šurmulys ir itin didelės šventės, Kiniją aplankykite per Kinų naujuosius metus arba pavasario festivalį. Tiek daug žmonių vienoje vietoje gali ir gundyti, ir atbaidyti nuo kelionės į šią nuostabią šalį. Kitų švenčių dienomis tiek viešasis transportas, tiek muziejai nebūna per daug užgrūsti.

Visgi labiausiai rekomenduojama Kinijon nuvykti birželio-gegužės arba rugsėjo-spalio mėnesiais. Tada oras nebūna per karštas ar per drėgnas. Pavasarį taip pat žydi gėlės, todėl Kinijos gamta atsiveria naujomis spalvomis.

Ką pamatyti?

  • Uždraustasis miestas  – tai rūmų kompleksas kone pačiame Pekino centre. Čia nuo XVa. iki pat 1912m. rezidavo ne vienas Kinijos imperatorius bei imperatoriškoji šeima. Kompleksą sudaro beveik 1000 pastatų ir jis užima 72 hektarų plotą.
  • Didžioji kinų siena – vienas iš septynių naujųjų pasaulio stebuklų, Didžioji kinų siena yra net 21,2 tūkstančių kilometrų ilgio gynybinė siena, kurią imperatoriai statė tam, kad apsigintų nuo priešų, ypač klajojančių mongolų genčių. Galima sakyti, jog tai pats įspūdingiausias statinys visoje Žemės planetoje.
  • Tiananmenio aikštė – šalia Uždraustojo miesto esanti aikštė patenka į didžiausiųjų pasaulio dešimtuką. Beveik pusės milijono kvadratinių metrų plotą okupuojanti aikštė yra labai svarbi moderniosios Kinijos istorijos dalis.
  • Rojaus šventykla – vienas iš daugelio UNESCO pasaulio paveldo sąraše esančių Kinijos statinių. Rojaus šventykla yra daugelio religinės paskirties pastatų kompleksas, kurį statė ir savo šventoms reikmėms naudojo imperatoriai. Jie čia organizuodavo ir kasmetines ceremonijas bei maldas rojui, kad ateinantis derlius būtų geras.
  • Šanchajaus Bund ir visas likęs Šanchajus – pat Šanchajus yra turbūt pats įvairiausias bei kultūriškai daugiausiai šurmulio turintis Kinijos miestas. Čia viskas ne tik kiniška, Šanchajuje daug Europietiškos įtakos. Visiems atvykusiems rekomenduojama aplankyti ne tik autentiškas kiniškas miesto dalis, tačiau ir Bund – upės pakrantę, palei kurią einant galima pamatyti pačius gražiausius, dar XXa. statytus pastatus.
  • Moliniai kariai Xi‘an‘e – ką daro kinų imperatorius kai nori apsiginti nuo priešų pomirtiniame pasaulyje? Taip, jis įsako save palaidoti su beveik dešimt tūkstančių molinių karių. Būtent imperatoriaus Qin Shi Huang mauzoliejuje galima rasti tūkstančius molinių pėstininkų, karietų, arklių ir kavalerijos žirgų. Vaizdas čia tikrai užgniaužia kvapą.
  • Šanchajus iš aukštai – jeigu jau lankysitės Šanchajuje, užsukite į „Perlą“, bene žinomiausią Kinijos, o gal net viso pasaulio dangoraižį. Tai 468m aukščio dangoraižis, kuriame yra viena aukščiausių apžvalgos aikštelių visoje šalyje. Space Module aikštelė virš žemės pakilusi 351 metrą, o 267 metrų aukštyje yra besisukantis restoranas.
  • Ryžių terasos – Kinijoje klesti žemės ūkis. Didžiausią dalį fermerių ir žemdirbių derliaus sudaro ryžiai. Tai, kaip šalies gilumoje arba kiek labiau kaimo vietovėse ryžių auginimui panaudojama žemė – stulbina. Vietiniai gyventojai įrengia terasas, kuriose daugiaaukščiu principu auginami ryžiai. Iš visų gražiausios, daugumos nuomone – Longsheng ryžių terasos.
  • Hong Kongas ir Makao – tai du, vienas šalia kito esantys Kinijos miestai, kurie išlaiko šiokią tokią autonomiją. Hong Kongas iki 1997m. priklausė D.Britanijai, tad čia dar ir dabar gyvenimas yra itin kitoks bei daug vakarietiškesnis nei likusioje Kinijoje. Na, o Makao buvo Portugalijos uostas, kuriame dabar klesti lošimų namai. Legaliai azartinių žaidimų nepažaisite niekur kitur visoje Kinijoje, tad tiek Kinijos Las Vegasas Makao, tiek unikalusis Hong Kongas turėtų patekti į jūsų kelionės planą.
  • Zhangjiajie nacionalinis parkas  - jeigu matėte filmą „Įsikūnijimas“, šią vietą tikrai pažinsite. Šalia yra ir Tianmenio kalnai, kurie parko įspūdingumą pakelia į dar aukštesnį lygį, tačiau ir pačios parko žvaigždės – smailios uolos yra labai vertos laiko bei dėmesio.

Ką paragauti?

Nors kiniečių maistą gaminančių restoranų yra ir Lietuvoje, originali kinietiška virtuvė yra labai labai įvairi ir plati. Mes būtinai rekomenduojame paragauti:

  • Pekino anties – tai tradicinis patiekalas, kuris paplitęs ne tik Kinijoje, bet ir visame likusiame pasaulyje. Galbūt esate valgę kažką panašaus Lietuvoje arba kitame mieste esančiame kinų restorane, tačiau niekas neprilygs realiai, autentiškai virtuvei.
  • Kiniškų koldūnų – kinai labai myli koldūnus. Jie gamina ne tik įprastus, tačiau ir labai unikalių formų koldūnus, kuriuos mėgsta valgyti pusryčiams, pietums ar vakarienei. Koldūnus mirko į sojų padažą arba actą su česnaku. Labai rekomenduojame išbandyti autentiško kiniško restorano koldūnus.
  • HotPot troškinį – ypač puikiai tinkantis žiemą, HotPot troškinio receptai kinta pagal Kinijos regioną, tačiau viena išlieka bendra, nesvarbu, kur Kinijoje beatsirastumėte. HotPot bus labai labai skanu. Tiesa, dažname recepte netrūksta aštrių ingridientų.
  • Biang Biang Mian – tai yra labai unikalus patiekalas, kurio vien pavadinimą užrašyti sugeba tikrai ne kiekvienas kinas. Iš Xi‘an provincijos kilęs patiekalas yra patiekiamas dideliame indelyje su daugybe ingredientų, kuriuos reikia maišyti su makaronais. Tarp tų ingredientų gali būti kiaušinių, mėsos, pomidorų, bulvių ir daug kitokių produktų. Daug kas priklauso nuo šefo, regiono ir virtuvės, tačiau bet kokiu atveju labai palepinsite savo liežuvį ragaudami Biang Biang Mian.

Ką patirti?

Dalykų, kuriuos galite patirti Kinijoje yra tikrai labai daug. Labiausiai rekomenduojame:

  • Ėjimas mirties lenta – tikrai ne silpnų nervų turistams skirta pramoga. Dažnai ji vadinama pačia pavojingiausia išvyka į kalnus, kadangi didžiulėse aukštumose reikia manevruoti ant itin plonų medinių plokščių. Tačiau vaizdas užlipus į viršūnę atperka visus vargus.
  • Iš arti pamatykite pandas – visos pasaulio pandos priklauso Kinijai, tad būtent čia galite pamatyti didžiąją dalį bene pačių unikaliausių pasaulio gyvūnų. Chengdu pandų tyrimo ir veisimo institute galite pamatyti daugiau nei 80 šių mielų meškučių.
  • Pasiplaukiokite bambukiniu plaustu – Li upe dažnai plukdo bambukiniai plaustai. Tai labai autentiška kiniška pramoga, kuri leis pasimėgauti plaukimu plačia ir ramia upe, skrodžiant rūką ir būnant apsuptiems labai gražios vietinės gamtos.
  • Pasiplaukiokite Jangdze tarp trijų tarpekliųvienas iš daugybės dėmesio vertų pasiplaukiojimų Kinijoje. Čia, prie trijų tarpeklių užtvankos esanti Jangdzės upės dalis siūlo vienus iš gražiausių gamtos vaizdų.
  • Sudalyvaukite Rytinėje arba Vakarinėje mankštoje viename iš miestų parkų – Kinijos miestų parkuose vyksta rytinės, dieninės bei vakarinės mankštos. Čia susirenka šimtai vietinių gyventojų ir turistų bei atlieka įvairius, dažniausiai Tai Či pratimus. Prisijunkite ir jūs bei gerai pradėkite arba užbaikite savo dieną.

Ką parsivežti?

  • Arbata, arbata ir dar kartą arbata – Kinijoje pagaminama labai daug arbatos. Rūšių bei tipų yra tiek daug, kad per visą gyvenimą tikrai nepavyks paragauti visų visų, tačiau kažką išbandyti tikrai verta. Tiek baltoji, tiek žalioji kiniška arbata yra žinoma visame pasaulyje.
  • Šilkai – šilko kelias prasideda Kinijoje, tad natūralu, jog šioje šalyje šilko dirbinių įvairovė yra labai didžiulė. Pakankamai patraukliomis kainomis rasite tikrai aukštos kokybės šilkinių audinių, kurie papuoš jūsų namus arba taps puikia dovana.
  • Kiniškas porcelianas – jeigu galite sau tai leisti ir esate garantuoti dėl saugaus pargabenimo, įsigykite bent mažą kiniško porceliano indą ar vazą. Tai vienas iš Kinijos pasididžiavimų, kurie garsina šalį visame pasaulyje.
  • Nefritas – Kinijoje nefritas yra labai mylimas. Čia rasite labai platų unikalių papuošalų, talismanų bei suvenyrų iš nefrito pasirinkimą. Kainos irgi turėtų būti gana draugiškos.
  • Kaligrafija – turbūt dėl to, jog rašoma ne lotyniškais rašmenimis, o hieroglifais, Kinijoje klesti kaligrafija. Dailią ranką turinčių menininkų čia tūkstančiai, tad galėsite parsivežti nuostabiais simboliais išmargintus audinius, suvenyrus arba net gi personalizuoti kokį nors suvenyrą pas profesionalų kaligrafą.
  • Kaukės – opera bei vaidinimai turi ypatingą vietą Kinijos kultūroje. Daugybė prekybos taškų, ypač suvenyrų parduotuvės siūlo įsigyti spalvingas ir išskirtines teatrališkas kaukes. Tai bus puikus atminimas ir labai ryškus suvenyras.