Baltic Clipper
Mūsų Facebook puslapis

Kelionės į Kroatiją

Keliaujantiems į Kroatiją

Kroatija – bendra informacija

  • Sostinė ir didžiausias miestas – Zagrebas (1,2 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
  • Gyventojų: 4 mln. 2019m. duomenimis
  • Teritorijos dydis: 56 594 kv. km
  • Religija (2019m. duomenimis): ~86% katalikai, 4% stačiatikiai, 1% musulmonai, 
  • Valiuta: Kuna (HRK)
  • Kalba: kroatų
  • Ribojasi su: Juodkalnija, Serbija, Vengrija, Bosnija ir Hercegovina, Slovėnija

Didžiulę dalį Adrijos jūros pakrantės „užėmusi“ Kroatija laikoma viena iš gražiausių Europos valstybių. Turistų skaičius čia tik auga, mat po Jugoslavijos subyrėjimo ir Kroatijos įstojimo į ES atsivėrė sienos, o valstybė tapo gerokai atviresne. Tai viena iš dviejų katalikiškos daugumos valstybių Balkanuose (kita – Slovėnija) bei stipriausią ekonomiką iš visų Balkanų valstybių turinti šalis. Kroatija garsėja kaip kosmopolitiška bei labai graži valstybė su nuostabiomis Adrijos jūros pakrantėmis ir istorija.

Dauguma Kroatijos gyventojų kildinami iš pietų bei vakarų slavų genčių. Kadangi dabartinė Kroatijos teritorija yra gražioje ir patogioje vietoje, čia, šalia vietinių Indoeuropiečių atsirado ir graikų kolonijos. Hvaro, Korčulos ir Viso salose buvo įsteigti svarbūs graikų prekybos taškai. Devintais mūsų eros metais Kroatija pakliuvo į Romos imperiją. 305m. dabartinio miesto Splito teritorijoje Diokletianas pasistatė rūmus, kur gyveno po to, kai pasitraukė iš valdžios.

Žlugus Romai žemes užėmė kroatų ir avarų gentys. Jos sunaikino didžiąją dalį romėnų palikimo ir miestų. Nėra tiksliai žinoma kaip susikūrė pati kroatų tauta, tačiau jau IXa. Randama dokumentų apie kroatiškas žemes dabartinėje Balkanų teritorijoje. Kroatija nuolat būdavo spaudžiama stiprių kaimynų ir galų gale krito prieš Osmanus bei Venecijos pirklių sąjungą. Maždaug XVIIa. po ilgų karų, didžioji dalis Kroatijos perėjo į Austrijos Vengrijos imperijos sudėtį, o po Pirmojo Pasaulinio karo šalis atsidūrė Jugoslavijos sudėtyje. 1991m. Kroatija skelbia nepriklausomybę ir įsivelia į nemalonų karinį konfliktą su Jugoslavija (daugiausia – Serbija). 2013m. Kroatija prisijungė prie ES ir labai sparčiai tampa vakarietiškos visuomenės dalimi.

Jeigu norite pamatyti vietas, kur buvo filmuojama didelė dalis „Sostų karų“ ir kur Romos Imperijos kilmingieji norėjo praleisti savo laisvalaikį, pats laikas keliauti į gražiausią neapdainuotą Europos šalį – Kroatiją!

Kada keliauti?

Kroatija pasižymi švelniu Viduržemio jūros valstybėms būdingu klimatu. Geriausias laikas kelionei – gegužė ir birželis bei rugsėjis-spalis. Šiuo metu oro ir vandens temperatūros būna maloniai šiltos, bet ne per karštos, o turistų srautai – mažesni nei vidurvasarį, tad kainos bei apgyvendinimo vietų pasirinkimas bus patrauklesni.

Ką pamatyti?

  • Plitvice ežerų nacionalinis parkas – 1979m. UNESCO pasaulio paveldo sąrašan įrašytas parkas yra dažniausiai reklamuojama bei bene geriausiai žinoma šalies lankytina vieta. Parke, kuris yra prie sienos su Bosnija ir Hercegovina rasite ežerus, uolas, krioklius, miškus, krūmus ir tokią gražią gyvąją gamtą, kad turėtumėte iškart įsimylėti Kroatiją.
  • Krka nacionalinis parkas – dar vienas nacionalinis parkas Kroatijoje. Tiesa, niekuo Plitvice nenusileidžianti Krka siūlo unikalius gamtos vaizdus. Čia išvysite Skradinski Buk krioklius ir Visovaco salą, tarp daugybės kitų įdomių objektų.
  • Diokletiano rūmai – Splite stovintys IVa. statyti rūmai buvo ir yra tokie didingi, kad net ir po 1,7 tūkst. metų jie sudaro pusę Splito senamiesčio. Kadaise Dalmatijos (Romos provincija, kur dabar yra Kroatija) sostine buvęs Sliptas labai didžiuojasi šiais rūmais, kurie net įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. 
  • Dubrovnikas – šis pajūrio miestas nėra labai didelis, tačiau visas jis priskirtas UNESCO pasaulio paveldui. Po karo gerokai apniokotas „Adrijos perlas“ valdžios paliepimu buvo rekonstruojamas ir tvarkomas bei per pastarąjį dešimtmetį vėl iškilo kaip didžiulis turistų traukos centras. Senoviniai rūmai, pilys, galingos gynybinės miesto sienos ir viską papildanti jūros panorama prisideda prie nepamirštamų įspūdžių.

Ką paragauti?

  • Juodasis risotto – ryžiai, sepija ir jos rašalas, česnakai, svogūnai, raudonas vynas ir alyvuogių aliejus. Skamba gurmaniškai? Taip ir yra. Dėl sepijos rašalo juodai nusidažantis risotto laikomas viena įmantriausių kroatiškos virtuvės gėrybių.
  • Aštuonkojo salotos – pakrantė turi labai didelių privalumų virtuvei, ypač dėl gausių jūros gėrybių. Aštuonkojų salotos – užkandis arba lengvi pietūs, kurie maloniai atgaivins karštesnę dieną.
  • Sarma –į lietuviškus balandėlius panašūs suktinukai yra gaminami iš kopūstų lapų, į kuriuos susukama malta mėsa bei ryžiai. Tačiau vietoj šviežių kopūstų kroatai naudoja raugintus.

Ką patirti?

  • Pasijauskite „Sostų karų“ dalimi – Dubrovniko miestas yra prototipas „Sostų karų“ visatos „King‘s Landing“ miestui arba sostinei. Yra ne viena ekskursija bei gidas, kuris jus praves pro unikalias ir seriale sužibėjusias vietoves. Tą patį galite padaryti ir patys, jeigu taip keliauti jums priimtiniau. Tad kiekvienam šio kultinio serialo mėgėjui Kroatijoje yra unikali galimybė pajusti kai ką unikalaus.
  • Pamatykite mėlynąjį urvą – šis gamtos benefisas yra labai įdomus. Tam tikromis vasaros dienomis, kada saulė pakyla į aukščiausią tašką, šis pusiau po vandeniu esantis urvas nusidažo visiškai mėlyna spalva. Buvimas urve labiau primena kažką iš fantastiškos srities, o ne realų vaizdą. Tačiau dėl to patirtis pasidaro tik dar unikalesnė.
  • Paklausykite „Jūros vargonų“ – tai Zadare pastatytas eksperimentinio tipo objektas, kuris groja muziką pagal jūros bangų mušimą. Tai labai populiari meninė instaliacija, viena iš vos kelių visame pasaulyje.
  • Apsilankykite pas vyndarius Pelješace – vyną sėkmingiausiai gamina Kroatijos regionas – Pelješacas. Tai ilgas ir siauras pusiasalis, kuriame vyndarystės tradicijas pradėjo Antikos graikai. Čia yra ne vienas vyndarys, kuris mielai jus priims ir galėsite sudalyvauti degustacijoje arba įsigyti unikalios produkcijos. 

Ką parsivežti?

  • Produkcija su levandomis – nors kvapnus muilas, smilkalai ar aromatizuotas produktas iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip gera dovana moteriai, būtent levandų kvapo produktai yra labai tinkami vyrams. Mat tyrimai įrodė, kad beveik pusei pasaulio vyrų labiausiai patinka levandų ir obuolių pyrago kvapas. Tad kaip dovaną įvairaus amžiaus pažįstamiems ar artimiesiems nedvejodami galite rinktis levandų kvapo produkciją.
  • Mediniai žaisliukai – kroatų kultūroje labai populiarūs mediniai žaislai, o Hrvatsko Zagorje regiono mediniai žaisliukai net įtraukti į UNESCO kultūrinio paveldo sąrašą. Tai puiki dovana vaikui arba suvenyras į kolekciją.
  • Vynas – jau minėjome, kad nepraleistumėte progos užsukti pas vyndarius. Dabar norime paskatinti parsivežti namo reto kroatiško vyno, kurio tikrai ne visada yra mūsų parduotuvėse. 
  • Cravat – tai užsieniečių labai pamiltas suvenyras – languotas kaklaraištis. Būtent iš Kroatijos kilo kaklaraištis, todėl čia galite įsigyti įspūdingų nacionaliniais raštais papuoštų vienetų. 
  • Rakija – Balkanų brendis, populiariausias vietinės kilmės suaugusiems skirtas gėrimas (po vyno). Tai bene unikaliausias suvenyras, kurį galite parsivežti iš Kroatijos. 
  • Alyvuogių aliejus – kaip ir beveik visos kitos Viduržemio jūros valstybės, Kroatijoje labai sėkmingai auginamos alyvuogės bei gaminamas aukštos kokybės alyvuogių aliejus.