Baltic Clipper

Kelionės į Zanzibarą

Kelionės į Zanzibarą

Tanzanija – bendra informacija

  • Sostinė – Dodoma (410 tūkst. gyventojų, 2019m. duomenimis)
  • Didžiausias miestas – Dar es Salamas – (4,5 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
  • Gyventojų: 56 mln. 2019m. duomenimis
  • Religija: 62% krikščionys, 35% musulmonai, 2% vietines religijas išpažįstantys
  • Kalba: suahilių ir anglų

Zanzibaras – bendra informacija

Zanzibaras yra pusiau autonominis regionas, priklausantis Tanzanijai. Nors tai nedidelis kelių salų archipelagas, 26 kartus mažesnis už Lietuvą, tačiau Zanzibaras pasaulio istorijoje spėjo pasižymėti labai ryškiai. Zanzibaro sultonatas buvo pralaimėtojas pačiame trumpiausiame pasaulio kare, kuris truko net... 38 minutes. Iš čia taip pat kilęs žymusis grupės Queen vokalistas Fredis Merkuris. Maža sala – ryškus pėdsakas istorijoje.

Pačiame Zanzibare klesti laivyba, yra nuostabių paplūdimių, unikali gyvoji gamta bei randama ne viena dėmesio verta vieta.

Kada keliauti?

Kaip ir dauguma netoli pusiaujo esančių vietovių, Zanzibaras dažnai būna liūčių sezono epicentre. Dėl to, yra du sezonai, kada labiausiai rekomenduojama lankyti šias, prie Tanzanijos krantų esančias salas:

Nepamirškite, kad Tanzanija yra piečiau ekvatoriaus, todėl sezonai čia yra priešingi, negu Šiaurės pusrutulyje (sausis – bene karščiausias mėnuo). Nerekomenduojama keliauti kovą-gegužę ir lapkritį, mat tada į Zanzibarą atslenka tropinės liūtys.

Ką pamatyti?

  • Salą kalėjimą – Zanzibaro praeitis turi ir gana niūrią žymę. Viena nedidelė sala, ~6 km nutolusi nuo Zanzibaro sostinės XIXa. buvo maištaujančių vergų kalėjimas ir kasykla. Kada Zanzibaro valdžią perėmė D.Britanija, Changuu saloje iškilo kalėjimo kompleksas. Dabar saloje – visiška laisvė, o labiausiai ja mėgaujasi milžiniški vėžliai, kurių tikrai galėsite pamatyti ir jūs!
  • Jozani Chwaka įlankos nacionalinį parką – tai vienintelis tokio lygio gamtos rezervatas visame Zanzibare. Jame gyvena per 50 rūšių drugelių, 40 rūšių paukščių (kurie garsina visą salą) bei daugybė kitos faunos. Parke taip pat rasite Raudonuosius kolbus, prie išnykimo ribos esančią beždžionių rūšį, randamą tik Zanzibare.
  • Zanzibaro „senamiestį“ Stone town – tai salyno sostinės senamiestis, daugiausiai statytas dar XIXa. Tai išskirtinės svarbos vietovė Rytų Afrikoje, mat čia persipina suahilių, arabų, persų, europiečių bei net indų architektūros elementai. Tai UNESCO pasaulio paveldo objektas, kuriame priartėsite prie tikrosios Zanzibaro dvasios.
  • Saulėlydį – kadangi salas supa nuostabūs Indijos vandenyno vaizdai, pasigrožėti saulėlydžiu pavyks tikrai visur! Nepraleiskite progos. Taip pat, sostinėje esančiuose Forodhani soduose, visai netoli Stone town, po kiekvieno saulėlydžio vyksta į turistus orientuoto kepto maisto turgus, kuriame pardavinėjami pagal Zanzibaro receptus gaminti patiekalai. Dvigubi įspūdžiai 

Ką paragauti?

Zanzibaro virtuvė kiek skiriasi nuo Tanzanijos. Nors daug elementų yra ir panašių, tačiau ne tik gurmanai, o ir mažiau išrankūs keliautojai galėtų atrasti ne vieną skirtumą!

  • Kokosų sriuba – mūsų kraštuose tokių patiekalų beveik nėra, tačiau Rytų Afrikoje klesti kokosų bei jūros gėrybių deriniai. Ši sriuba gaminama iš kokosų pieno, plėšytos kokosų masės, sumaišytos su pomidorais, pupelėmis ir yra gardinama druska, pipirais bei įvairiais kitais prieskoniais. Tiek vietiniai, tiek turistai labai mėgsta kokosinę pupelių sriubą.
  • Ugali – beveik visoje Rytų Afrikoje šis patiekalas yra be galo populiarus. Tai konsistencija šiek tiek bulvių košę primenantis produktas, ruošiamas labai specifiniu būdu. Jį sudaro kukurūzų miltai ir vanduo.
  • Datulių duona – neoficialiai tai vadinama Zanzibaro duona. Tokia duona čia randama beveik ant kiekvieno kampo. Jos sudėtyje yra stambiai pjaustytos datulės ir žemės riešutai. Tai puikios dienos pradžios garantas!
  • Ndizi Kaanga-  bene pats populiariausias valgis salose. Tai tiek užkandis, tiek pagardas šalia pagrindinio patiekalo. Ndizi Kaanga yra kepinti plantanai (į bananus panašūs vaisiai), apipilti truputėliu cukraus.

Ką patirti?

  • Apiplaukite salą kruizo metu – nors Zanzibaro sausumos plotas nėra didelis, tačiau salas supa įspūdingas Indijos vandenynas. Iš sostinės bei didesnių kurortų organizuojamas ne vienas pramoginis kruizas, kurio metu galite pasigerėti visais įdomiausiais Zanzibaro objektais ir vietomis.
  • Nusifotografuokite su vėžliu – Changuu saloje rasite ne vieną didelį vėžlį, su kuriuo galite įsiamžinti. Pasaulyje yra labai nedaug tokių vietų, kur vėžliai būna taip arti žmonių.
  • Nerkite! Mnemba koralų rife bei kai kuriose kitose Zanzibaro vietose klesti paviršinis nardymas. Tiek viešbučiai, tiek kone visos turizmo agentūros organizuoja saugius ir smagius nardymus vos už 20-40 JAV dolerių. Iš arti matant gražias spalvotas žuvis, vėžlius bei kitus jūros gyventojus, potyriai bus įspūdingi.

Ką parsivežti?

  • Organiška kosmetika – aukštos kokybės rankų darbo kosmetikos gaminiai yra labai populiarūs Zanzibare. Jie gaminami iš mūsų kraštuose sunkiai prieinamų žaliavų, todėl mulai, planktono pagrindo produktai bei įvairūs aliejai stipriai padės odai, o jūs nepermokėsite.
  • Tingatinga paveikslai – toks paveikslas puikiai atrodys namuose ant sienos arba tiks kaip dovana pažįstamam meno mylėtojui. Svarbiausia, jog tai labai reta meno rūšis, kurią bus sunku rasti kitur nei suahilių kraštuose.
  • Kitenge krepšiai – vietinių pagaminti krepšiai yra labai lengvi ir išsiskiria unikaliu stiliumi. Moterims, norinčiomis nebrangaus, patogaus ir patvaraus krepšio, tai idealus pirkinys!
  • Prieskoniai – vietiniame turgelyje pasirinkimas gerokai didesnis nei bet kuriame mūsų šalies prekybos centre. Nors šafrano rasti nepavyks, tačiau viskas, nuo čili iki cinamono, kalendros bei kitų prieskonių – prieinama ir labai geromis kaiinomis.