Keliaujantiems į Australiją
Australija – bendra informacija
- Sostinė – Kanbera (415 tūkst. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Didžiausias miestas - Sidnėjus (5,2 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų: ~25,6 mln. 2019m. duomenimis
- Teritorijos dydis: 7 692 024 kv. km (6-a vieta pagal dydį pasaulyje)
- Religija (2019m. duomenimis): 52% krikščionys, ~30% - neišpažįsta nieko, ~3% musulmonai, ~2% budistai, ~2% induistai
- Valiuta: Australijos doleris (AUD)
- Kalba: anglų
- Valdymo forma: federacinė parlamentinė konstitucinė monarchija
Jeigu neskaičiuosime Antarktidos, Australija buvo paskutinis europiečių atrastas bei apgyvendintas žemynas. Vietiniai aborigenai čia atsikėlė dar prieš 65-66 tūkst. metų, tačiau tik XVIIIa. ne kieno kito, bet Nyderlandų tyrinėtojai įkūrė Australijoje koloniją, pavadinę ją Naująja Olandija. Tačiau olandai čia neįkūrė ilgalaikės kolonijos, tad visas žemes savomis paskelbė D.Britanija. 1788m. sausio 26d. į šalį atvyko „Pirmoji flotilė“ – 11 laivų, kurie iš D.Britanijos į koloniją atgabeno kalinius, nusikaltėlius bei delinkventus. Būtent jie davė pradžią Australijos istorijai ir sausio 26d. dabar yra minima kaip „Australijos diena“.
Dar beveik šimtą metų į Australiją plaukė kaliniai ir nusikaltėliai, kurie atlikę bausmę čia įkurdavo savo verslus, laikui bėgant net suformavo savitą kultūrą. 1901m. sausio 1d. susikūrė Australijos valstybė, liberali demokratija, tačiau formaliai vis dar pavaldi Anglijos karalienei – Elžbietai II.
Didžiulė valstybė pasižymi be galo spalvinga gamta (angliškai vadinama megadiverse arba mega įvairia), kurią sudaro tropiniai miškai, aukšti kalnai, dykumos bei pavojinga ir labai unikali gyvoji gamta. Iš tiesų tai Australija yra valstybė-žemynas, tad įvairovės čia netrūksta, nes tiek žmonės, tiek aplinka yra pilna įspūdžių bei malonių staigmenų.
Šiuo metu valstybėje gyvena labai daug imigrantų, kurie 2019m. duomenimis sudaro net ~30 proc. visų gyventojų. Australija yra itin liberali, demokratiška bei tolerantiška valstybė, kurioje klesti ekonomika bei civilinė teisė. Pažinti Australiją galima iš dviejų pusių – miestų metropolių arba gamtos. Melburnas, Sidnėjus, Pertas ir Brisbanė yra milžiniški didmiesčiai, kuriuose turėsite ką veikti ištisas dienas ar net savaites. Tačiau taip pat unikali ir gyvoji ir negyvoji gamta, kurioje peizažai ir akcentai unikalūs visos planetos kontekste.
Kada keliauti?
Blogo laiko keliauti į Australiją tikrai nėra. Tačiau prisiminkite tai, kad Pietų pusrutulyje sezoniškumas yra priešingas mūsiškam. Tai yra – kada Lietuvoje birželis ir yra karščiausi metų mėnesiai, Australijoje temperatūra būna pati žemiausia (tačiau jokiu būdu negalima sakyti, jog ten šalta). Tad geriausias metas lankyti Australiją:
- Jeigu norite pažinti Australijos miestus bei šiaurinę dalį, labiausiai tiks balandžio ir rugsėjo intervalas
- Jeigu norite mėgautis paplūdimiais – rugsėjo - lapkričio bei vasario – balandžio mėnesiai
- Pietų Australijoje smagiausia „pavasarį“ (nuo rugsėjo iki spalio)
Ką pamatyti?
- Sidnėjus ir Sidnėjaus operos namai – pačiame didžiausiame Australijos bei Okeanijos mieste galime rasti nuostabių architektūrinių paminklų ar įspūdingų gamtos peizažų. Mėlynieji kalnai, Džeksono uostas, Karališkas Nacionalinis parkas supa Australijos didmiestį, kurio ne tik centras, bet ir apylinkės labai gražios. Pačiame Sidnėjuje būtinai užsukite prie operos rūmų, Uosto tilto, Hyde bei Botanikos parkus
- Didysis Barjerinis rifas – vienas iš septynių pasaulio stebuklų yra matomas net iš kosmoso. Tai labai įspūdingas koralų ir jūros augalų darinys, besitęsiantis ~2,5 tūkst. km. Čia organizuojami nardymai, kurių metu pamatysite įspūdingą mini ekosistemą bei iš arti susipažinsite su vandens gyvūnija.
- Dvylika Apaštalų – populiari turistų lankytina vieta, „Dvylika Apaštalų“ yra erozijos suformuotos palei vandenyno pakrantę besidriekiančios uolienos. Keliolikos arba keliasdešimties metrų aukščio uolos rėžia dangų ir akį.
- Uluru – Uluru – 863m aukščio uola, bene populiariausias Australijos objektas. Uolos įspūdingumą sustiprina tai, kad aplink šį UNESCO pasaulio paveldo objektą beveik nieko nėra. Jis stūkso vienui vienas.
- Kimberlio regionas – tris kartus už Angliją didesnis regionas yra labai retai apgyvendintas, tačiau gamta čia ne mažiau nei stulbinanti. Kanjonai, gyvūnija, urvai plaukiojimui bei raudonojo smėlio landšaftas yra išskirtinis Australijoje bei visame likusiame pasaulyje.
- Fremantle kalėjimas – kadangi Australijos istorija prasidėjo nuo kalinių atgabenimo, natūralu, kad labai svarbi istorijos dalis – kalėjimai. Būtent Fremantle kalėjimas – ryškiausias bei vienas istoriškiausių tokio tipo statinių visame žemyne. Veikęs per 120 metų, uždarytas 1991m., Fremantle tapo pasaulio paveldo objektu, kurį dabar galite aplankyti ir jūs.
- Rottnesto sala – aukščiausio lygio rezervatas – nuostabi gamtos oazė. Čia išsinuomoję dviratį galėsite smagiai pakeliauti po ramų kampelį bei pamatyti labai retus gyvūnėlius – kvokas.
Ką paragauti?
- BBQ ir steikai – Australijoje jautiena yra gana brangi, todėl labai vertinama. Barbekiu kultūra čia yra taip pat svarbi, mat šeimyninės bei bendruomenės tradicijos skatina rengti sueigas būtent prie barbekiu mėsainių (su burokėliais) arba šonkaulių. Jeigu turėsite galimybę, steiko paragaukite viename iš didžiųjų miestų restoranų.
- Barramundi – tai upinė žuvis, kurią ruošia restoranai visoje Australijoje. Dažniausiai patiekiama su žolelių aliejais, Barramundi turi specifinį ir labai malonų skonį
- Vegemite tai vietinės kilmės užtepėlė iš mielių ekstrakto, daržovių bei prieskonių. Australijoje tai yra tarsi riešutų sviestas, kuris tepamas ant duonos pusryčių metu bei užkandžiaujant
- Retos mėsos – emu, krokodiliena, kengūriena, Australijoje galite paragauti visko, apie ką mėsos gurmanas norėtų pasvajoti.
- Pavlova – kada rusų balerina Anna Pavlova lankėsi Okeanijoje, kažkurie Australijos arba N.Zelandijos šefai (dėl tikslios kilmės kyla ginčų) sukūrė jos vardu pavadintą morenginį desertą. Tai vienas iš svarbiausių bei populiariausių vietinių desertų.
Ką patirti?
- Pasivažinėkite Didžiuoju vandenyno greitkeliu – Jeigu esate pasiruošę nuotykiams bei iššūkiams, Australijoje išsinuomokite automobilį ir pasivažinėkite didžiuoju Vandenyno keliu. Pats 243km ilgio kelias vingiuoja palei nuostabias vandenyno pakrantes (tarp jų ir Dvyliką Apaštalų) ir yra didžiausias Pirmajame pasauliniame kare kritusiems kariams skirtas memorialas. Tik nepamirškite, kad eismas ten vyksta kaire kelio puse.
- Nerkite prie Didžiojo barjerinio rifo – Didįjį Barjerinį Rifą pamatyti – būtina. Organizuojama galybė ekskursijų bei išvykų, kurių metu neriate į gylį arba paviršinio nardymo metu suartėjate su įspūdingiausiais vandenynų gyventojais.
- Pamatykite pingvinus – Filipo Saloje, Pingvinų saloje, Liūtų saloje arba Shore paplūdimyje (abu pastarieji objektai yra Naujojo Pietų Velso regione) galite išvysti pingvinus natūralioje gamtoje. Tokia proga Žemės planetoje pasitaiko retai, todėl būtinai skirkite tam laiko.
- Užlipkite į aukščiausią Australijos kalną, kuris turi lietuvišką akcentą – 2228m aukščio Koščiuškos kalnas – aukščiausia Australijos viršukalnė. Kalnui pavadinimą suteikė lenkų tyrinėtojas, dedikavęs kalną Lietuvos ir Lenkijos sukilimo vadui Tadui Koščiuškai. Užlipti į gana aukštą viršukalnę išties yra labai nesudėtinga ir link jos veda kokybiški takai, tad jeigu norite išmėginti lengvo pobūdžio alpinizmą, būtinai pasilypėkite ant Koščiuškos kalno.
- Kajaku irkitės per Sidnėjaus uostą leidžiantis saulei – tiems, kurie mėgsta nuotraukų arba paveikslų vertus vaizdus, pasiplaukiojimas Sidnėjaus kanale bus tarsi svajonės išsipildymą. Viename iš daugelio punktų išsinuomokite kajaką, vandens dviratį arba valtelę ir lėtai pasiplaukiokite besileidžiant saulei.
- Įsiamžinkite su besišypsančiomis kvokomis – Kvokos yra gana reti, maždaug katės dydžio kengūrinių šeimos atstovai. Tai labai mielas padarėlis, kuris gyvena tik keliose šalia Australijos randamose salose. Labai įdomus šių žinduolių bruožas yra tas, jog atrodo, kad jie visada šypsosi. Australai bei turistai labai mėgsta su kvokomis fotografuotis, nes kadras visada palieka teigiamas emocijas, o buvimas aplink tokius mielus gyvūnėlius tikrai praskaidrins nuotaiką ilgam!
Ką parsivežti?
- Bumerangas – labiau australiško suvenyro turbūt nerasite niekur. Tai tikrų tikriausias aborigeniškos kultūros simbolis, medžioklės įrankis. Įvairiausių formų bumerangų rasite beveik ant kiekvieno kampo, o ir kainos jų tikrai nėra labai didelės.
- Opalai – Australijoje išgaunama labai daug opalų. Dėl savo unikalios išvaizdos garsūs akmenys čia parduodami tikrai gausiai, todėl pvz. su australišku auksu suderintas opalo papuošalas bus puikus pirkinys arba dovana.
- Krokodilo Dandžio stiliaus Akubra skrybėlė – jeigu matėte filmą „Krokodilas Dandis“ tikrai prisiminsite iš kur kilo šios skrybėlės populiarumas. Tokios skrybėlės nėra pigios (jeigu aukštos kokybės), tačiau tai tikrai įsimintinas pirkinys.
- Makadamijos riešutai – saldūs makadamijos riešutai – Australijos pasididžiavimas, būtinai įsigykite jų kelionei arba kaip dovaną.
- Eukaliptas – tik Australijoje bei labai mažoje Pietryčių Azijos dalyje augantis medis turi garsų gydomąjį poveikį bei nepamirštamą kvapą. Australijoje lengvai rasite pačių įvairiausių eukalipto pagrindu pagamintų produktų.