Baltic Clipper

Kelionės į Santoriną

Keliaujantiems į Santoriną 

Graikija – bendra informacija

  • Sostinė ir didžiausias miestas – Atėnai (3mln. gyventojų 2019m. duomenimis)
  • Gyventojų visoje šalyje: 10,8mln., 2019m. duomenimis
  • Religija: 93% krikščionys (90% - rytų stačiatikiai), 4% nereligingi, 2% musulmonai
  • Kalba: graikų
  • Valdymo forma: unitarinė parlamentinė respublika

Santorinas – bendra informacija

  • Plotas: 90,69 kv. km
  • Gyventojų: 15 tūkst., 2019m. duomenimis

 Nors pagrindinės ir vienintelės apgyvendintos Santorino salos dydis yra tik 73 kv. km (mažiau už Šiaulių miesto ribas), tačiau tai yra vienas iš žymiausių kurortų pasaulyje. Visi tikrai atpažįsta ant uolos krašto stūksančius baltus namelius su mėlynais stogais. Dėl praktinių, o vėliau politinių sumetimų taip statomi ir spalvinami nameliai virto salos vizitine kortele.

Santorinas, kuris Graikijoje vadinamas Tira ir Tera, yra bene spalvingiausią istoriją turinti Graikijos sala Egėjo jūroje. Iš tiesų tai „Santorino archipelagą“ sudaro kelios nedidelės salos, tačiau didžioji dalis traukos objektų ir pramogų yra būtent Santorino saloje. Čia apsilankę turistai gali pasivaikščioti po unikalias, kaimiškas Graikijos vietoves, pamatyti įvairių istorinių griuvėsių, išsimaudyti žydroje jūroje ir besileidžiant saulei pavakarieniauti ant uolos krašto įsikūrusiame viešbutyje ar restorane.

Kada keliauti?

Santoriną lankyti rekomenduojama labai įvairiu metu. Norėdami geriausio įdegio – rinkitės birželio-rugsėjo mėnesių intervalą. Tuo pat metu saloje vyksta daugiausiai renginių, ūžia naktinis gyvenimas. Visumoje, rekomenduojama vykti tarp vėlyvo balandžio iki pat lapkričio pradžios, mat tuo metu oras pats maloniausias šiltų pramogų išsiilgusiems turistams.

Ką pamatyti?

  • Akrotiri – bronzos amžiaus gyvenvietės griuvėsiai įrodo, kad gyvenimas Santorinyje virte virė dar labai seniai. Pasak archeologinių radinių, gyvenvietę visiškai suniokojo XVIa. pr. Kr. išsiveržęs Teros ugnikalnis. Tiesa, daug ką palaidojo vulkaniniai pelenai, kurie leido išsaugoti įvairias to laikmečio freskas bei meno kūrinius.
  • Antikinė Thera –  senoji „Tera“ ilgą laiką buvo vienas iš svarbiausių miestų Santorine. Deja, ~ VIIIa. po Kristaus iš miestelio išsikėlė paskutiniai gyventojai. Nuo tos vietos, kur stūksojo Tera, galima palepinti akis, žvelgiant į Egėjo jūrą. Na, o istorijos mylėtojams bus smagu priartėti prie unikalios senovės Graikijos dalies.
  • Pilies griuvėsiai – dar daugiau gražių panoramų galite rasti nuvykę į ant kalvos viršaus esančios pilies griuvėsius. Fotografuoti miestelį bei vandenyną tikrai norėsite, nes peizažas vertas knygos viršelio.
  • Trys Firos varpai  – šis objektas yra vienas iš žymiausių visoje Santorino saloje. Duris atvėręs dar XVIIIa. viduryje, Firos varpų paminklas glaudžiasi prie įstabios graikų stačiatikių bažnyčios. Šalia viso istorinio grožio atsiveria ir nuostabi jūros panorama.

Ką paragauti?

  • Graikijos virtuvė yra labai įvairiapusė. Galima sakyti, jog šių kraštų gyventojai pasiliko labai unikalius savus patiekalus bei pasisėmė gerų idėjų iš turkų, italų, Šiaurės Afrikos bei Viduržemio jūros salų gyventojų ir jas adaptavo savaip. Rezultatas – be galo skanūs ir įdomūs maisto produktai. Štai, ką rekomenduojame paragauti:
  • Tzatziki – tai sriuba, salotos arba garnyras, gaminamas iš graikiško jogurto, agurkų, česnakų, druskos, alyvuogių aliejaus. Kartais dar gali būti įmaišoma citrinos sulčių, krapų, mėtų. Tai puikus užkandis arba pagardas!
  • Baklava –Baklava - riešutų, sviesto ir cukraus derinys, suvyniotas į miltinę tešlą phyllo. Viskas dar apipilama cukaus sirupu, kurį sugeria tešla.
  • Tomaotokeftedes – gimę Santorinyje bei Syros salose, Tomaotokeftedes tai pomidorų pagrindo vegetariškas patiekalas. Tam, kad pavyktų jį pagaminti, reikia tinkamai paruošti pomidorus, kas užtrunka bei reikalauja šefo įgūdžių. Galutiniame produkte yra gausybė poskonių bei mažų akcentų, kurie perteikia visą Graikijos virtuvės magiją.
  • Ouzo – anyžių degtinė, vienas iš populiariausių alkoholinių gėrimų Graikijoje.
  • Frappe – nustebsite sužinoję, kad graikų kavos meistrai yra vieni iš gerbiamiausių visame pasaulyje, nors graikiškas kavos pupeles parduotuvėse rasti sunku. Ypač Antikos tėvynėje mylima frappe – būtent čia išrastas kavos gėrimas iš kavos miltelių, vandens (bei kartais pieno) ir cukraus. Šaltas, skanus gėrimas būna tikra atgaiva karštą dieną, o saldumo pasiilgusiems frappe patiekiama su ledais.
  • Gyros – kažkas tarp tortilijos ir kebabo, Gyros yra į turkišką pitos duoną susukta skrudinta mėsa, pagardinama padažais, svogūnais, salotų lapais, pomidorais bei kartkartėmis net bulvių traškučiais.

Ką patirti?

  • Nardykite Amoudi įlankoje – jeigu dar neteko nuo uolos įšokti į jūrą – būtinai tai išbandykite. Amoudi įlankoje yra nuostabių vietų, kur adrenalino mėgėjai bei save išbandyti panorę asmenys gali parodyti akrobatinius sugebėjimus bei smagiai papramogauti.
  • Pasivaikščiokite pėsčiomis – Kalnai, paplūdimiai, uolos... Santorine yra gausybė unikalių vietų, kurias smagu pažinti pėsčiomis. Tai yra ir Nea Kameni vulkaninė sala, Karterados, Profitis Ilias viršukalnė ir daugybė kitų...
  • Aplankykite karštąsias versmes – Santorine yra nuostabių vietų, kur jūra susilieja su karštosiomis versmėmis. Kasdien į jas plaukia turistiniai laiveliai. Kada laivas pasiekia tikslą, jūs iššokate ir paplaukę ~20 metrų pajusite, kaip pasikeičia vandens temperatūra. Malonios ir šiltos srovės ims atpalaiduoti. Tiesa, nepamirškite, kad ši pramoga gali šiek tiek pakenkti jūsų maudymosi kostiumėliui, tad geriausią palikite viešbutyje...
  • Tobulai pavakarieniaukite – jeigu yra viena vieta pasaulyje, kur galima tobulai pavakarieniauti stebint saulėlydį, tai ta vieta tikrai yra Santorinas. Restorane, viešbutyje, iš savo apartamentų, balkono ar tiesiog prisėdę patogioje vietoje turėsite galimybę įvertinti tikrąjį gamtos grožį. Romantika – garantuota. Itin puiki idėja, pasipiršti būtent Santorine, besileidžiant saulei. 

Ką parsivežti?

  • Viskas iš alyvuogių – Graikija yra viena iš pirmaujančių valstybių pasaulyje pagal alyvuogių auginimą ir jų produktų gamybą. Aliejus maistui, kosmetikos gaminiai, konservuotos alyvuogės arba kiti produktai iš alyvuogių šioje šalyje tik aukščiausios klasės!
  • Ouzo bei anyžiniai saldainiai – stiprus anyžinis skonis atspindi tai, kokie turėtų būti unikalūs graikiški delikatesai. Nors Ouzo labiau tinka šventėms, anyžiniai saldainiai bus daugiau ekstremalus pasirinkimas, leisiantis pažinti naujus skonius.
  • Mati talismanas – tai yra graikiškas simbolis, kuris, pasak legendos, saugo nešiotoją nuo „Blogosios akies“. Ją minėjo ir žymusis Antikos mąstytojas Platonas. Jei nešiosite arba arti savęs turėsite Mati, būsite apsaugoti nuo blogio.
  • Keramika – Paros, Rodo bei ypač Sifnos salos garsėja gražiais keramikos dirbiniais. Ne tik šiose vietovėse, tačiau ir žemyninėje Graikijos dalyje galite rasti nuostabių lėkščių, puodelių, dubenėlių bei kitos keramikos, kuri tiks kaip suvenyras arba dovana.