Baltic Clipper

Kelionės į Italiją

Keliaujantiems į Italiją

Italija – bendra informacija

 • Sostinė ir didžiausias miestas – Roma (2,9 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
 • Gyventojų: 60 mln. 2019m. duomenimis
 • Teritorijos dydis: 301 340 kv. km
 • Religija (2019m. duomenimis): 74% katalikai, 23% neišpažįsta nieko 
 • Valiuta: Euras (EUR)
 • Kalba: italų
 • Valdymo forma: unitarinė parlamentinė respublika

Istoriškai Italija visada būdavo svarbiausių pokyčių kultūroje bei įtakoje centre. Kadaise jos teritorijoje buvo pačios didingiausios pasaulyje Romos Imperijos širdis, vėliau iš čia kilo visi reikšmingiausi viduramžių ir naujųjų amžių kultūros judėjimai (barokas, renesansas, gotika t.t.). Na, o dabar Italijoje diktuojamos drabužių, automobilių madų tendencijos. Italija vis dar yra viena iš įtakingiausių valstybių pasaulyje.

Tam, kad geriau suprastumėte pačią Italiją, jos žmones ir kultūrą, būtina žinoti bent svarbiausią informaciją apie jos istoriją. Italiją sudaro daugybė unikalių žemių ir žmonių. Iki Romos Imperijos laikų tai buvo skirtingos tautos, turinčios skirtingas kalbas bei papročius. Tada susikūrė Romos Imperija ir palaipsniui u-ėmė ne tik visą Apeninų pusiasalį bei aplinkines salas, tačiau įsigalėjo Europoje bei aplink visą Viduržemio jūrą. Tada imperijai jau pasitinkant savo saulėlydį atsirado naujas reiškinys, kuris 1,5 tūkst. metų į priekį formavo Italijos žmonių gyvenimą – krikščionybė. Vatikanas bei popiežiaus sostas buvo labai svarbi šios valstybės socialinė ir politinė grandis.

Kai Roma žlugo, Italija pasidalino į daugybę miestų-valstybių. Visi jie buvo pakankamai stiprūs ekonomiškai bei kultūriškai, tačiau iškilus Ispanijai, Anglijai, Prancūzijai, Rusijai ir Austrijai, Italija liko užnugaryje. Dėl šios priežasties italai tautiniu tapatumu panašesni į vokiečius, o ne prancūzus ar Ispanus, kurios iš tiesų daug panašesnės kultūriškai bei istoriškai. Italas save laiko italu ir pvz. siciliečiu, kalabriečiu, lombardu ir t.t. 

Tačiau bendrumo jausmas galų gale triumfavo ir Italija XIXa. pabaigoje susivienijo bei tapo stipria valstybe Europoje. 

Jeigu keliausite į šią šalį, joje galite apturėti be galo kontrastingų ir įvairių pavyzdžių. Šalies šiaurėje yra Alpės bei tokie miestai kaip Venecija, Florencija, Turinas, Milanas. Šalies centre – Roma, Vatikanas, San Marinas ir nuostabios Adrijos jūros pakrantės. Šalies pietuose – Neapolis ir daug lėtesnis gyvenimo būdas, maži miesteliai, plačias vidurio Italijos pievas vėl keičia kalnai. Na ir galų gale – salos. Sicilija, Sardinija, Kapris ir kitos turi be galo unikalią kultūrą ir išskirtinę architektūrą, lankytinas vietas.

Trumpai tariant, kad ir į kurią vietą Italijoje keliaujate, kad ir kelintą kartą tai darote, kiekvieną sykį nesunkiai rasite kažką naujo. 

Kada keliauti?

Imant visą Italiją bendrai (nors klimato zonos šioje šalyje yra kiek skirtingos), geriausias laikas kelionei – pavasaris, tad kovo-gegužės mėnesiai. 

Tačiau, štai kaip orientuotis kelionei pagal konkrečius poreikius:

 • Šilčiausi orai – tarp gegužės ir spalio
 • Mažiausias viešbučių užimtumas bei pigiausias apgyvendinimas – kovas, balandis ir lapkritis
 • Geriausias laikas slidinėti – lapkritis-vasaris

Ką pamatyti?

 • Roma – sostinė, kažkada buvusi turbūt pačiu didingiausiu pasaulio miestu. Tarp kažkada sudaryto 100 labiausiai vertų pamatyti Italijos vietų, net 56 buvo Romoje... Vien skaičiais, deja, bet šio miesto didybės nenupasakosi. Besilankydami Romoje privalote pamatyti Koliziejų, Trevi fontaną, Romos forumą, Panteoną, Navona aikštę, Ispaniškus laiptelius ir Adriano mauzoliejų, dar žinomą Castel Sant‘Angelo vardu.
 • Venecija – kanalai, gondolos ir romantiški saulėlydžiai. Venecija yra unikalus bei labai savitas miestas Italijos šiaurėje. Čia atvykę tikrai pasisemsite įspūdžių ir puikiai praleisite laiką.
 • Florencija – nuolat į gražiausių miestų sąrašus patenkanti renesanso gimtinė yra svarbiausias miestas Toskanos regione. Miestą įkūręs Julijus Cezaris turėjo jam didelių tikslų ir jie išsipildė su kaupu. Kartą Florencija kelis metus net tarnavo kaip Italijos sostinė. Turistams labai įsimena rausvi Florencijos namų bei statinių stogai, kurie palieka labai stiprų įspūdį žvelgiant iš tolo. Pačiame mieste aplankykite Florencijos katedrą, Uffizi galeriją, Ponte Vecchio tiltą ir Palazzo Vecchio rūmus.
 • Vatikanas – švenčiausias krikščioniškojo pasaulio miestas, Vatikanas yra pačioje Romos širdyje. Čia reziduoja popiežius, yra Šv. Petro aikštė ir bazilika, Vatikano obeliskas ir Vatikano muziejus.
 • Pizos bokštas – kreivojo Pizos bokšto pristatinėti nereikia. Iš tiesų daug kas nežino, jog bokštas yra bažnyčia. Tačiau lankytojus jis traukia ne dėl religinės svarbos, o dėl to, kad prasti pamatai privertė bokštą pakrypti. Dabar bokštą nuo nuvirtimo saugo didžiuliai švininiai svarmenys. Įdomu tai, kad architektai ir statybininkai prie statinio plušėjo 199 metus, o jis vis tiek išėjo kreivas...
 • Como ežeras – prie Italijos bei Šveicarijos sienos esantis penktas giliausias Europos ežeras yra pelnęs net „Gražiausio pasaulio ežero“ titulą iš Huffington Post. Iš tiesų aplink ežerą nuo seno gyveno turtingi italai bei didikai iš visos Europos. Čia esančios vilos bei restoranai – tarp paklausiausių ir labiausiai geidžiamų ar lankomų vietų.
 • Amalfi pakrantė – UNESCO pasaulio paveldo objektas, didžiulė Amalfi pakrantė yra labai turistų mylima Italijos vieta. Pietvakarių Italijoje esantis Salerno regionas ribojasi su Tirėnų jūra, būtent pastarosios sukurtos nuostabios uolėtos bei smėlėtos pakrantės užstringa turistų širdyse.
 • Pompėja – 79m. po Kr. Vezuvijaus išsiveržimo sunaikintas miestas paliko įspūdingą ir itin autentišką Romos laikų palikimą. Tuo metu tai buvo turtinga gyvenvietė, o užrašai ant sienų bei gerai išlikę pastatai labai palepins istorijos mylėtojų akis.
 • Milano katedra – tai beveik šešis šimtus metų statytas gotikos stiliaus pastatas, kurio kiekvienas centimetras yra tarsi atskiras meno kūrinys.Duomo di Milano – didžiausia katedra Italijoje ir penkta didžiausia pasaulyje. Visų šio miesto gyventojų slaptas noras – matyti katedrą pro savo namų langus.

Ką paragauti?

 • Tikra neapolietiška pica – nesvarbu koks jos pavadinimas ir kokie ingredientai, tikros neapolietiškos picos turi paragauti visi, kurie lankosi Italijoje. Tai yra visų kitų picų pasaulyje prototipas ir net UNESCO kultūrinio paveldo dalis...
 • Tiramisu – iš Venecijos kilęs desertas susideda iš kiaušinio trynių, maskarponės, kakavos ir kavos bei sausainių „pirštelių“. Tai tikrai labai skanus patiekalas, kurį italai mėgsta prie kavos.
 • Gelato Italiano – tikri itališki ledai laikomi pačiais gardžiausiais pasaulyje. Karštą dieną paragaukite sau patinkančių skonių deserto ir palepinkite skonio receptorius!
 • Spaghetti carbonara – makaronai garsėja kaip vienas iš žymiausių Italijos virtuvės gaminių. Spaghetti carbonara – spagečių, kiaušinių, sūrio, guanciale arba pancetta (į lašinius panašus produktas) bei juodųjų pipirų. Nors bene patys žinomiausi Italijos makaronai – carbonara gimė tik XX amžiuje, jie jau yra tapę neatsiejama šios virtuvės dalimi.
 • Florencijos kepsnys – Bistecca alla Fiorentina yra tikrai galingas patiekalas. Florencijos regione (o dabar ir visoje Italijoje patiekiamos didžiulės grynos, mažai keptos jautienos porcijos. Šalia jos vietiniai paprastai geria vyną ir negauna jokių garnyrų. Jeigu nevalgote kaip sunkumų kilnotojas ar galiūnas, geriausia Bistecca alla Fiorentina dalintis su kolega arba artimuoju. Blogiausiu atveju galite likučius parsinešti į viešbutį.

Ką patirti?

 • Pamatykite saulėlydį užlipę ant Etnos viršukalnės – užlipus ant Etnos kalno galima išvysti vieną iš gražiausių saulėlydžių Žemėje. Būtent šiam reginiui net organizuojamos ekskursijos. 
 • Motoroleriu arba mažu automobiliu pažinkite Italiją – kadangi gatvelės beveik visur siauros, o kraštovaizdį užima kalnai, visureigis ar didelis sedanas Italijoje yra tikras nesusipratimas. Beveik visi vietiniai juda ant motorolerių arba su mažais dviviečiais automobiliais. Tai tikrai geras būdas pažinti Italiją. 
 • Degustuokite vyną ir sūrį – Italija garsėja vynu bei sūriais. Pastarųjų galima rasti net virš 50 rūšių. Dėl šios įvairovės bei gilių tradicijų, dažnos ir kulinarinės kelionės po Italiją. Netoli Bolonijos stovi „Sūrių biblioteka“, kur sudėti visi kada nors Italijoje pagaminti sūriai, o vyndariai visada maloniai priima turistus, siūlo ragauti skanų, ilgai brandintą gėrimą.
 • Patirkite romantišką Venecijos pusę – vakare išsinuomokite gondolą ir skambant romantiškos serenadoms bei besileidžiant saulei mėgaukitės tikrų tikriausia meilės atmosfera.
 • Paklyskite Sienoje – šis miestas yra tikrų tikriausias Italijos paslėptas perlas. Jo senamiestis tapo UNESCO pasaulio paveldo objektu, o siaurų ir ankštų gatvelių grožiui nėra ribų. Mieste verta išvysti Sienos katedrą, Sienos panoramą iš aukšto bei išgerti kavos arba suvalgyti skanėstą vienoje iš miesto centre esančių kavinių.
 • Nuvykite į vieną iš Italijai priklausančių salų – Sicilija, Sardinija, Kapris – visos Italijos salos Viduržemio jūroje yra savotiškos bei nuostabios. Sicilija – kalnai, siauri keliukai, nuostabios panoramos, maži ir labai gražūs miesteliai su jūros panoramomis ir spalvinga istorija. Sardinija – kultūriškai atskiras regionas, turintis net savo kalbą. Čionykštė istorija dar senesnė nei Italijos, o įvairi gamta apima tiek pievas ir lygumas, tiek kalnus ir aukštumas. Turite laiko? Sėskite į laivą arba lėktuvą ir pakeliaukite po žymias Italijos salas!

Ką parsivežti?

 • Vynas – itališkas vynas – vienas geriausių pasaulyje. Ar dar reikia kažką pridurti?
 • Sūris – beveik kiekvienas šios šalies regionas gamina unikalius sūrius bei turi gilias amato tradicijas. Nesuskaičiuojama gausybė sūrių kasdien keliauja į parduotuvių lentynas. Įvairiausių šio produkto atmainų verta parsivežti atgal namo ir duoti kaip dovaną arba vartoti patiems.
 • Alyvuogių aliejus – kaip ir visos aplink Viduržemio jūrą esančios valstybės, Italija labai garsi savo alyvuogių aliejaus produkcija.
 • Madingi drabužiai – Italija yra mados industrijos viena iš gimtinių. Visi didieji mados namai ir dizaineriai tikrai turi čia parduotuvių bei atstovybių. Net ir mažesnėse boutique stiliaus parduotuvėse galima rasti nuostabių drabužių ar aksesuarų. Dairykitės!
 • Kvepalai – kadangi Italijoje gausu mados namų bei dizainerių, kvepalų čia irgi netrūksta. Priklausomai nuo savo biudžeto, ypač Milane galite rasti pačių unikaliausių kvapų, atitinkančių jūsų slapčiausius troškimus.