Baltic Clipper

Kelionės į Jeruzalę

Keliaujantiems į Jeruzalę

Izraelis – bendra informacija

  • Sostinė ir didžiausias miestas – Jeruzalė (920 tūkst. gyventojų, 2019m. duomenimis)
  • Gyventojų: 9,1 mln. 2019m. duomenimis
  • Teritorijos dydis: 20 770 arba 22 072 kv. km (priklauso nuo traktavimo)
  • Religija (2019m. duomenimis): 74% žydai, 18% musulmonai, 2% krikščionys, 
  • Valiuta: Naujasis šekelis (ILS)
  • Kalbos: Hebrajų (oficiali), arabų (pripažįstama)
  • Valdymo forma: unitarinė parlamentinė respublika

Pažadėtoji žemė arba Izraelio valstybė buvo sukurta po Antrojo Pasaulinio karo ir nepriklausomybę paskelbė 1948m., kada JT nusprendė padalinti Palestiną. Tiesa, žydų tautybės žmonės čia gyveno labai seniai, tačiau po Romos griūties ir į Viduriniuosius Rytus vis smarkiau plūstant Islamui, įsivyravo smarki žydų diaspora. Įdomu tai, kad tikrai nemažai dabartinių Izraelio gyventojų save kildina iš Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos arba Ukrainos, buvusios Abiejų Tautų Respublikos teritorijos.

Turistai į Izraelį keliauja dėl gražių paplūdimių Tel Avive, įspūdingos šių kraštų istorijos, matomos Jeruzalėje bei išskirtinių gamtos kampelių, tokių kaip Negyvoji jūra.

Ilgą laiką žydai buvo tauta ir etninė grupė be valstybės, tačiau dabar tarp jų vyrauja stiprios nacionalinės bei tautinės vertybės. Pats Izraelis turi itin klestinčią ekonomiką ir be galo stiprią kompiuterinių bei IT technologijų pramonę. Šalies de jure sostinė – Jeruzalė taip pat yra vienintelis pasaulio miestas, šventas net trijose religijose: krikščionybėje, judaizme ir islame. 

Šiuo metu Izraelio gyvenimas yra labai modernus bei šiuolaikiškas, tačiau čia taip pat lengva rasti ir hasidų, senuosius papročius išpažįstančių žydų ortodoksų bei tūkstančių metų senumo religinius bei istorinius monumentus. Tad viską apibendrinus galima teigti, kad Izraelis yra nedidelė, labai didelių kontrastų šalis, kurioje galima rasti visko. 

Jeruzalė – bendra informacija

Galima sakyti, kad ilgą laiką Jeruzalė buvo svarbiausias miestas pasaulyje. Dar ir dabar dėl valdžios šioje vietoje pešasi ne viena super galia, o legendinis Izraelio miestas skaičiuoja jau 4-5 tūkstančius metų. Pačioje Jeruzalėje galima rasti net trijų religijų šventoves, visai šalia esančią Negyvąją jūrą, gausybę kultūrinės bei istorinės reikšmės objektų. 

Visgi istorija Jeruzalei nebuvo itin dėkinga. Miestas yra apgultas bent 23 kartus, visiškai sunaikintas du kart, o organizuoti puolimai – virš 50 kartų. Tiesa, visi Jeruzalę valdę monarchai ar didikai, nepriklausomai nuo jų religijos bei pažiūrų, šiam miestui negailėjo dėmesio bei pagarbos. Galbūt tik romėnai, žydų sukilimo metu paskelbė miestui mirties nuosprendį. Tiek Arabų kalifatas, tiek Osmanų Imperija ar D.Britanija nuolat stengdavosi Jeruzalėje palaikyti taiką, saugoti palikimą.

Dabar miestas yra tikriausias kultūrų „katilas“, kur didžiausią dalį sudaro žydų ir arabų kilmės žmonės. Pačioje Jeruzalėje su priemiesčiais gyvena 1,24 mln. žmonių (2019m. duomenimis) ir tai yra didžiausias Izraelio miestas. Nepraleiskite progos aplankyti Pažadėtosios žemės sostinę bei pamatyti svarbius istorinius paminklus.

Kada keliauti?

Geriausias laikas lankyti Jeruzalę yra kovo-gegužės pradžios intervalas bei rugsėjis-lapkričio vidurys. Tuo metu oras nebūna per karštas ar per šaltas, o kainos bei apgyvendinimo vietų užimtumas ne per didelis.

Ką pamatyti?

  • Raudų siena – kitaip žinoma, kaip Vakarinė siena, šie jau senai romėnų sugriautos Antrosios šventyklos dalis turi didžiulę svarbą žydų gyvenime. Ji gerbiama dėl to, kad tai vienintelis dar tebestovintis šventyklos objektas, tapęs visos tautos dvasios simboliu. Dabar tiek turistai, tiek žydai eina prie sienos, ant raštelio parašo ko norėtų, ko tikisi, siekia ar linki ir įkiša į sienos plyšį. Sakoma, kad tada prašymas arba noras išsipildys.
  • Uolos kupolo šventykla – kada rodoma Jeruzalės panorama, šis pastatas su auksiniu kupolu bene labiausiai krinta į akį. Iš tiesų tai Qubbat as-Sakhra yra viena švenčiausių vietų Islamo pasaulyje. Tai seniausias vis dar tebestovintis islamiškas statinys pasaulyje.
  • Alyvų kalnas – tokį pavadinimą Jeruzalėje esanti kalva gavo dėl to, kad kadaise čia plytėjo didžiulės alyvmedžių plantacijos. Beveik tris tūkstančius metų čia buvo ir žydų kapinės, o krikščionių pasaulyje jis svarbus, mat pasak Biblijos, Jėzus iš čia iškeliavo į dangų bei patyrė keletą kitų reikšmingų įvykių savo gyvenime.
  • Šventojo kapo bažnyčia – maždaug IVa. po Kr. pastatyta bažnyčia buvo viena iš svarbiausių krikščioniškojo kvartalo Jeruzalėje, dalių. Šioje vietoje yra du krikščioniams švenčiausi objektai, Golgotos akmuo bei tuščias Jėzaus kapas. 

Ką paragauti?

  • Hummus‘as – garnyras ir delikatesas, humusas yra populiarus visame pasaulyje. Visgi čia, savo gimtuosiuose kraštuose jo skonis šiek tiek geresnis.
  • Falafeliai – vienas iš daugelio žydiškos virtuvės kūrinių, falafeliai yra vienas žymiausių patiekalų visame pasaulyje. Iš favos pupelių arba avinžirnių, arba abiejų mišinio pagaminti rutulėliai yra puikus pagardas bei užkandis.
  • Kanafeh  - tai arabiškos kultūros įkvėptas desertas, populiarus Levante, o ypač Izraelyje. Jeigu apibūdintume paprastai, tai sūris ir tešla, išmirkyta cukraus sirupe.
  • Shakshuka – tradiciniai žydiški pusryčiai. Pipirai, pomidorai bei kalendra patiekiama kartu su apkeptais kiaušiniais. 

Ką patirti?

  • Leiskitės į piligriminę kelionę – nesvarbu ar esate labai pamaldus krikščionis, judėjas ar musulmonas, turite labai gerą galimybę Izraelyje leistis į piligriminę kelionę. Vien krikščionys gali aplankyti 10-13 šventų, dažniausiai net Biblijoje minimų objektų, kurie tebestovi iki šiol.
  • Plūduriuokite Negyvojoje jūroje – tai turbūt ikoniškiausia pramoga visame Izraelyje. Šis druskingas ežeras, kuris yra ~400m žemiau jūros lygio gali didžiuotis būdamas žemiausia vieta visoje planetoje. Smagu tai, kad čia galima labai lengvai plūduriuoti, mat sūrus vanduo be galo lengvai kelia į paviršių. Na ir sveikatai tai bus naudinga, mat trumpas ir neperdėtas kontaktas su druska pagerins odos bei kvėpavimo takų būklę.
  • Pamatykite Jeruzalę iš požemių – jeigu viskas ant žemės jau pamatyta, laikas leistis po ja. Jeruzalės požemiuose plyti tuneliai, kurie primena dviejų tūkstantmečių senumo miesto istoriją. Įspūdingos konstrukcijos tikrai sužavės.
  • Pamatykite kaip gyvena kiti Me‘a She‘arim rajone – šiame rajone glaudžiasi patys ortodoksiškiausi, labiausiai tradicijas paisantys Jeruzalės žydai. Jeigu lankysitės šiame rajone, renkitės labai subtiliai bei nuosaikiai (ypač aktualu moterims) bei gerbkite čia gyvenančių žmonių pasirinkimus. Trumpam atsiplėšimui nuo įprastos rutinos tai labai įdomi patirtis.

Ką parsivežti?

  • Vynas – vėlgi, Izraelio vynai žinomi mažiau nei prancūziški, itališki ar net čilietiški, tačiau Pažadėtoje žemėje gyvena savo amatui aistros nestokojantys ir labai gabūs vyndariai. Nepamirškite, kad vynas bus košerinis, todėl beveik visad turės labai unikalų ir tyrą skonį.
  • Alyvuogių aliejus – kaip ir daugumoje artimų kraštų, Izraelyje klesti alyvuogių pramonė. Čia gaminamas labai kokybiškas alyvuogių aliejus bei kosmetika iš alyvuogių, kiti produktai.
  • Negyvosios jūros produktai – tam, kad namuose pavyktų pasidaryti mini SPA procedūrą arba liktų solidus prisiminimas iš Izraelio, beveik visada tinka Negyvosios jūros produktai. Ypač žinomi jie dėl to, kad gerina odos būklę.
  • Juvelyrika – nuo senų laikų žydai buvo patys gerbiamiausi juvelyrai. Izraelyje galite rasti ne vieną juvelyrikos saloną arba pardavėją, kuris ne tik pasiūlys įsigyti kažką gražaus, tačiau ir išraižys personalizuotą užrašą ar inicialus.
  • Keramikos dirbiniai – žydų tauta visada turėjo daug talentingų keramikų ir puodžių. Tai pakankamai prestižinis amatas jų kultūroje. Vietiniuose shuk turgeliuose galite rasti daugybę autentiškų gaminių. Jeigu jie jūsų nesužavės užsukite į mažas boutique tipo parduotuvėles.