Baltic Clipper
Mūsų Facebook puslapis

Kelionės į Izraelį

Keliaujantiems į Izraelį

Izraelis – bendra informacija

 • Sostinė ir didžiausias miestas – Jeruzalė (920 tūkst. gyventojų, 2019m. duomenimis)
 • Gyventojų: 9,1 mln. 2019m. duomenimis
 • Teritorijos dydis: 20 770 arba 22 072 kv. km (priklauso nuo traktavimo)
 • Religija (2019m. duomenimis): 74% žydai, 18% musulmonai, 2% krikščionys, 
 • Valiuta: Naujasis šekelis (ILS)
 • Kalbos: Hebrajų (oficiali), arabų (pripažįstama)
 • Valdymo forma: unitarinė parlamentinė respublika

Pažadėtoji žemė arba Izraelio valstybė buvo sukurta po Antrojo Pasaulinio karo ir nepriklausomybę paskelbė 1948m., kada JT nusprendė padalinti Palestiną. Tiesa, žydų tautybės žmonės čia gyveno labai seniai, tačiau po Romos griūties ir į Viduriniuosius Rytus vis smarkiau plūstant Islamui, įsivyravo smarki žydų diaspora. Įdomu tai, kad tikrai nemažai dabartinių Izraelio gyventojų save kildina iš Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos arba Ukrainos, buvusios Abiejų Tautų Respublikos teritorijos.

Turistai į Izraelį keliauja dėl gražių paplūdimių Tel Avive, įspūdingos šių kraštų istorijos, matomos Jeruzalėje bei išskirtinių gamtos kampelių, tokių kaip Negyvoji jūra.

Ilgą laiką žydai buvo tauta ir etninė grupė be valstybės, tačiau dabar tarp jų vyrauja stiprios nacionalinės bei tautinės vertybės. Pats Izraelis turi itin klestinčią ekonomiką ir be galo stiprią kompiuterinių bei IT technologijų pramonę. Šalies de jure sostinė – Jeruzalė taip pat yra vienintelis pasaulio miestas, šventas net trijose religijose: krikščionybėje, judaizme ir islame. 

Šiuo metu Izraelio gyvenimas yra labai modernus bei šiuolaikiškas, tačiau čia taip pat lengva rasti ir hasidų, senuosius papročius išpažįstančių žydų ortodoksų bei tūkstančių metų senumo religinius bei istorinius monumentus. Tad viską apibendrinus galima teigti, kad Izraelis yra nedidelė, labai didelių kontrastų šalis, kurioje galima rasti visko. 

Kada keliauti?

Kad oras nebūtų per karštas, o turistų srautai ne patys didžiausi, rekomenduojame pavasario arba rudens sezoną. Tad į Izraelį geriausia mantą krautis balandį-gegužę arba rugsėjį-spalį. Tačiau kadangi klimatas čia šiltas, malonu keliauti ir ištisus metus.

Ką pamatyti?

 • Raudų siena – kitaip žinoma, kaip Vakarinė siena, šie jau senai romėnų sugriautos Antrosios šventyklos dalis turi didžiulę svarbą žydų gyvenime. Ji gerbiama dėl to, kad tai vienintelis dar tebestovintis šventyklos objektas, tapęs visos tautos dvasios simboliu. Dabar tiek turistai, tiek žydai eina prie sienos, ant raštelio parašo ko norėtų, ko tikisi, siekia ar linki ir įkiša į sienos plyšį. Sakoma, kad tada prašymas arba noras išsipildys.
 • Uolos kupolo šventykla – kada rodoma Jeruzalės panorama, šis pastatas su auksiniu kupolu bene labiausiai krinta į akį. Iš tiesų tai Qubbat as-Sakhra yra viena švenčiausių vietų Islamo pasaulyje. Tai seniausias vis dar tebestovintis islamiškas statinys pasaulyje.
 • Alyvų kalnas – tokį pavadinimą Jeruzalėje esanti kalva gavo dėl to, kad kadaise čia plytėjo didžiulės alyvmedžių plantacijos. Beveik tris tūkstančius metų čia buvo ir žydų kapinės, o krikščionių pasaulyje jis svarbus, mat pasak Biblijos, Jėzus iš čia iškeliavo į dangų bei patyrė keletą kitų reikšmingų įvykių savo gyvenime.
 • Masados nacionalinis parkas – Hebrajų kalba „Masada“ reiškia tvirtovė. UNESCO pasaulio paveldo sąraše esantis turistų traukos centras simbolizuoja žydų sukilimą prieš romėnus bei didvyrišką auką nepasiduodant okupantams. Visai šalia objekto – Negyvoji jūra, o pati pilis stūkso ant aukšto plokščiakalnio.
 • Ba‘aim sodai Haifoje – dar vienas iš daugelio UNESCO pasaulio paveldo objektų Izraelyje. Terasos arba kabantys Haifos sodai yra labai įspūdingas botaninis bei architektūrinis kūrinys, patenkantis tarp turistų pačių lankomiausių šalies vietų. Tiek naktį, tiek dieną tai labai graži vieta žiūrint iš tolo ar būnant šalia.

Ką paragauti?

 • Hummus‘as – garnyras ir delikatesas, humusas yra populiarus visame pasaulyje. Visgi čia, savo gimtuosiuose kraštuose jo skonis šiek tiek geresnis.
 • Falafeliai – vienas iš daugelio žydiškos virtuvės kūrinių, falafeliai yra vienas žymiausių patiekalų visame pasaulyje. Iš favos pupelių arba avinžirnių, arba abiejų mišinio pagaminti rutulėliai yra puikus pagardas bei užkandis.
 • Kanafeh  - tai arabiškos kultūros įkvėptas desertas, populiarus Levante, o ypač Izraelyje. Jeigu apibūdintume paprastai, tai sūris ir tešla, išmirkyta cukraus sirupe.
 • Shakshuka – tradiciniai žydiški pusryčiai. Pipirai, pomidorai bei kalendra patiekiama kartu su apkeptais kiaušiniais. 

Ką patirti?

 • Plūduriuokite Negyvojoje jūroje – tai turbūt ikoniškiausia pramoga visame Izraelyje. Šis druskingas ežeras, kuris yra ~400m žemiau jūros lygio gali didžiuotis būdamas žemiausia vieta visoje planetoje. Smagu tai, kad čia galima labai lengvai plūduriuoti, mat sūrus vanduo be galo lengvai kelia į paviršių. Na ir sveikatai tai bus naudinga, mat trumpas ir neperdėtas kontaktas su druska pagerins odos bei kvėpavimo takų būklę.
 • Leiskitės į piligriminę kelionę – nesvarbu ar esate labai pamaldus krikščionis, judėjas ar musulmonas, turite labai gerą galimybę Izraelyje leistis į piligriminę kelionę. Vien krikščionys gali aplankyti 10-13 šventų, dažniausiai net Biblijoje minimų objektų, kurie tebestovi iki šiol.
 • Pasitikite saulę Agamon-Hula rezervate – šioje vietoje galite pamatyti bene pačius gražiausius saulėlydžius visame pasaulyje. Paukščiai, rūkas bei migla ir Golano aukštumose po truputėlį kylanti saulė. Mažų mažiausiai magiška.
 • Pasivažinėkite Judėjos dykumoje – šios dykumos landšaftas idealus smagioms, galbūt kiek ekstremalesnėms pramogoms su visureigiais, kurių metu smagiai keliaujate po aukštas kalvas bei smėlio plynes.

Ką parsivežti?

 • Vynas – vėlgi, Izraelio vynai žinomi mažiau nei prancūziški, itališki ar net čilietiški, tačiau Pažadėtoje žemėje gyvena savo amatui aistros nestokojantys ir labai gabūs vyndariai. Nepamirškite, kad vynas bus košerinis, todėl beveik visad turės labai unikalų ir tyrą skonį.
 • Alyvuogių aliejus – kaip ir daugumoje artimų kraštų, Izraelyje klesti alyvuogių pramonė. Čia gaminamas labai kokybiškas alyvuogių aliejus bei kosmetika iš alyvuogių, kiti produktai.
 • Negyvosios jūros produktai – tam, kad namuose pavyktų pasidaryti mini SPA procedūrą arba liktų solidus prisiminimas iš Izraelio, beveik visada tinka Negyvosios jūros produktai. Ypač žinomi jie dėl to, kad gerina odos būklę.
 • Juvelyrika – nuo senų laikų žydai buvo patys gerbiamiausi juvelyrai. Izraelyje galite rasti ne vieną juvelyrikos saloną arba pardavėją, kuris ne tik pasiūlys įsigyti kažką gražaus, tačiau ir išraižys personalizuotą užrašą ar inicialus.
 • Keramikos dirbiniai – žydų tauta visada turėjo daug talentingų keramikų ir puodžių. Tai pakankamai prestižinis amatas jų kultūroje. Vietiniuose shuk turgeliuose galite rasti daugybę autentiškų gaminių. Jeigu jie jūsų nesužavės užsukite į mažas boutique tipo parduotuvėles.