Keliaujantiems į Jemeną
Jemenas – bendra informacija
- Sostinė ir didžiausias miestas – Sana (4 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų visoje šalyje: 28,5 mln. 2019m. duomenimis
- Teritorijos dydis: 527 968 kv. km
- Religija (2019m. duomenimis): 99,5% musulmonai
- Valiuta: rialas (OMR)
- Kalba: arabų
- Turi sienas su: Omanu ir Saudo Arabija
Kiti didžiausi miestai:
- Taizas– 2,6 mln. gyventojų (2019 m. duomenimis)
- Chudaida – 500 tūkst. gyventojų (2019 m. duomenimis)
- Adenas – 1,7 mln. gyventojų (2019 m. duomenimis)
Viena iš dviejų valstybių Arabijos pusiasalio pietuose ir, 2019m. duomenimis – vienintelė respublika šiame regione. Kadangi didžiąją dalį valstybės teritorijos sudaro dykuma ir smėlėtos uolos, jos užkariauti nepavyko ~3 tūkstančius metų. Tačiau Jemeno žemes galiausiai užėmė Arabų kalifatas ir taip šioje teritorijoje paplito islamas bei arabų kalba, arabiška kultūra. Vėliau, XIXa. Jemenas buvo padalintas į dvi dalis, šiaurinę valdė Osmanų imperiją, o pietus – Britanija.
Pačiame Pietų Jemene, aplink Raudonąją jūrą ir Arabijos jūrą yra ir šiek tiek žalio ploto, tačiau didžioji dalis – aukštumos bei dykuma. Valstybė beveik neturi gėlo vandens plotų, tačiau valdo keletą salų Arabijos jūroje. Didžioji dalis gyventojų yra arabai ir musulmonai, gyventojų skaičius auga itin sparčiai.
Prieš keliaudami į Jemeną, pasidomėkite turizmo agentūrų bei atsakingų valstybės institucijų teikiamomis rekomendacijomis.
Kada keliauti?
Keliones į Jemeną galima suskirstyti į dvi rūšis: kelionės į šalies šiaurę, kur tikriausiai vyks tik jūsų ekskursijos bei pietus, kur yra dauguma miestų, visa pakrantė bei civilizacijos centrai. Visumoje, Jemene geriausia lankytis – balandžio, gegužės ir rugsėjo, spalio mėnesiais.
Ką pamatyti?
- Sostinė Sana – tikrų tikriausias arabiškas didmiestis, skaičiuojantis jau virš 2 tūkstančius metų amžiaus. Pribloškiantis senamiestis, Al-Saleh mečetė, Jemeno tvirtovė ir dar daugybė lankytinų vietų nustebins ir priblokš.
- Socotra sala – Adeno įlankoje esanti Jemeno sala traukia ir vietinius, ir turistus. Nuostabios smėlio kopos, aukštos uolinės kalvos, Archer paplūdimys ir dar nemažai gražių gamtos objektų bus verti ir nuotraukos, ir dėmesio.
- Senosios katakombos – dešimčių tūkstančių metų senumo Paleolito eros katakombos yra vieni seniausių pastatų visame pasaulyje. Jos stovi visai netoli sostinės Sanos.
Ką paragauti?
- Maraq – ėrienos troškinys, tirštas, labai ryškaus skonio ir pagardintas pačiais įvairiausiais prieskoniais.
- Mandi ir Matfaiya – Mandi – vištiena, patiekiama su ryžiais, o matfaiya – ryžių ir žuvies, pagardintos prieskoniais ir garnyrais, troškinys.
- Masoob – pusryčių arba užkandžių patiekalas. Masoob skonis saldus, jis yra šiokia tokia atgaiva nuo karšto vietinio oro. Patiekalas gaminamas iš migdolų, razinų, medaus, prinokusių bananų, plaktos grietinėlės bei kitų uogų/vaisių. Viskas sumalama ir sutrinama bei patiekiama kaip košė.
Ką patirti?
- Nerkite į gilumą – Dėl to, kad Jemene yra daug pakrantės, čia galima rasti ne vieną vietą, kur galėsite panardyti ir iš arčiau pamatyti povandeninį gyvenimą.
- Jokite ant kupranugario – Rub‘ al Khali galite išbandyti labai populiarią, jodinėjimo ant kupranugarių pramogą.
- Pažinkite viską su visureigiu – ne viena kelionių agentūra organizuoja pramogą po Jemeno dykumas bei sunkiai pasiekiamas vietoves.
Ką parsivežti?
- Smilkalai – kaip ir priklauso viduriniujų rytų šaliai, senosios Jemeno miestų dalys skendi nuostabiuose, natūraliuose smilkalų aromatuose. Smikalus parsivežkite ir jūs.
- Arbatinukai – unikalūs arabiški arbatinukai tikrai papuoš kiekvienus namus arba bus graži dovana.