Keliaujantiems į Mauricijų
Mauricijus – bendra informacija
- Sostinė bei didžiausias miestas – Port Luisas
- Gyventojų visoje šalyje: 1,27 mln.
- Religija: 48,5% induistų, 26% katalikų, 17% musulmonų
- Kalbos: oficialios nėra, tačiau 87% gyventojų kalba kreolų kalba
- Valdymo forma: parlamentinė respublika
- 1968m. kovo 12d. paskelbta nepriklausomybė nuo J.Karalystės, 1992m. kovo 12d. tampa respublika
Mauricijus yra labai egzotiška šalis, kuri savo unikalia gamta bei jūriniais peizažais traukia turistus iš visos planetos. Indijos vandenyne esančios Mauricijaus, Rodrigues, Agalega ir St.Brandon salos sudaro vieną, beveik 1,3 milijono gyventojų turinčią valstybę. Sostinė Port Luisas yra ir didžiausias Mauricijaus miestas, jame gyvena apie 150 tūkstančių žmonių (2019m. Duomenimis).
Pačios salos garsėja dėl turizmo ir nuostabių paplūdimių. Čia gyvena itin įvairūs žmonės, Mauricijuje klesti daugiatautė bei daugiakalbė visuomenė, kuri čia įsitvirtino dar kolonijiniais laikais. Tuomet Mauricijus buvo svarbus prekybinis uostas, į kurį atplaukdavo prekybiniai laivai iš visos Afrikos bei Azijos ar net Europos.
Turistai nuolat būna sužavėti Mauricijaus salų gamtos bei turkio spalvos jūros ir auksinių paplūdimių grožio. Tikrai nemaža dalis žmonių čia užsuka ne vieną ir ne du kartus, o patirti įspūdžiai išlieka visą gyvenimą.
Kada keliauti?
Mauricijus yra piečiau pusiaujo, o pietiniame pusrutulyje sezoniškumas atvirkščiais mūsiškam. Kada Lietuvoje arba Šiauriniame pusrutulyje žiema – Mauricijuje pats karščiausias metų laikas. Dėl to dauguma kelionių ekspertų rekomenduoja šią tropikų salų valstybę lankyti antroje metų pusėje. Laikas tarp gegužės ir gruodžio turėtų būti pats maloniausias, kadangi tada oras pakankamai vėsus, sausas ir saulėtas.
Nors ištisus dvylika mėnesių klimatas čia yra kone idealus atostogoms, tarp sausio ir kovo Mauricijų užklumpa ciklonas. Na, o rytinės pakrantės liepos ir rugpjūčio mėnesiais kenčia nuo stipraus vėjo, todėl šiais mėnesiais verčiau būtų rinktis vakarinėje salos dalyje esančią nakvynę.
Ką pamatyti?
- Sostinė – Port Luisas yra labai unikalus miestas. Nors daugelis turistų čia atvyksta įsigyti suvenyrų arba nusipirkti kažko, ką galėtų parsivežti, Port Luise galima aplankyti ir keletą įdomesnių lankytinų vietų. Tarp jų – žymusis Mauricijaus istorijos bei meno „Blue Penny“ muziejus, kuriame puikuojasi net kelių milijonų USD vertės pašto ženklų kolekcija bei Signalo kalnas, nuo kurio atsiveria puiki miesto panorama, ypač įspūdinga saulėlydžio metu.
- Šamarelio krioklys – net šimto metų aukščio krioklys yra pats aukščiausias visame Mauricijuje. Nuostabi vieta, kuriai analogų nėra visoje Europoje, o net ir bet koks kitas aukštesnis krioklys retai yra įsikūręs įspūdingesnėje vietoje. Prie Šamarelio krioklio pats laikas asmenukei arba bendrai nuotraukai.
- Juodosios upės nacionalinis parkas – ar norite pamatyti egzotiškų gyvūnų ir augalų? Tokiu atveju Mauricijuje leiskitės į net 6,6 tūkst. ha plotą užimantį nacionalinį rezervatą/parką, kuriame viską galima pažinti pėsčiomis arba su gidu.
- Grand Baie – tie, kurie mėgsta aktyvesnį, ypač naktinį turistinį gyvenimą bei gomurį lepinančius resotranus, Grand Baie kurorte ras kone viską, ko širdis geidžia.
Ką paragauti?
Mauricijuje klesti ir sugyvena daugybė kultūrų, tautų ir religijų. Tokio pasaulietiškumo dėka labai išauga vietinės kultūros, meno ir be abejonės – virtuvės išskirtinumas. Mauricijus yra sala, tad visada galima rasti įdomios bei unikalios žuvies, tačiau yra ir kitų, vietines tradicijas bei kultūrą atspindinčių patiekalų:
- Dholl Pori – manoma, kad tai yra neoficialus Mauricijaus nacionalinis patiekalas. Dholl Pori galima rasti beveik bet kurioje salos vietoje. Tai ypatingomis sąlygomis gimęs patiekalas, kuris atsirado dėl to, jog salos gyventojai negalėjo įsivežti visų ingredientų, reikalingų duonos gamybai. Dholl Pori – apkeptos plonos duonos suktinukas su geltonaisiais žirneliais, patiekiamas su pupelių kariu ir salotomis.
- Vanilinė arbata – jeigu pavyks, apsilankykite žymiojoje Bois Cheri arbatos plantacijoje. Čia vanilinė arbata gaminama pagal ypatingą receptą, kuris paliks neišdildomą įspūdį. P.S. – vanilinė arbata bus puikios lauktuvės giminėms arba suvenyras jums patiems.
- Jūros gėrybės kitaip – dėl to, jog Mauricijus yra sala, žuvys bei jūros gėrybės vietinėje virtuvėje užima svarbią dalį. Nors apibūdinti ir aprašyti visų receptų tikrai nepavyks, jeigu jaučiate potraukį tokio tipo maistui, būtinai išbandykite vietinių restoranų siūlomus patiekalus. Kalmarai, omarai, įvairios egzotiškos žuvys, jos gali būti keptos, troškintos garuose, sūdytos ir patiektos pačiais įvairiausiais būdais. Virtuvė įkvėpimo semiasi iš Kinijos bei Indijos, tad liežuvis tikrai nenuobodžiaus.
- Gajak – Indijoje ir Mauricijuje paplitęs desertas/saldumynas. Tai iš sezamo sėklų arba riešutų gaminami kepti saldėsiai, kuriuos parduoda kone kiekvienas maisto produktų pardavėjas ant motociklų arba turguje.
- Mazavaroo – Mauricijaus čili manija – jeigu mėgstate aštrų maistą, vis tiek būsite nustebinti to, kad Mauricijuje čili pastą arba savotišką čili padažą (vadinamą Mazavaroo) vietiniai valgo su mangais, bagetėmis, žuvimi... Pamėginkite ir jūs.
Ką patirti?
Mauricijuje svarbiausiais dalykais tikriausiai išliks poilsis bei gamtos pažinimas, tačiau šalia šių pramogų yra ir gausybė unikalių, tik šiai salų valstybei būdingų patirčių. Štai keli įdomiausi dalykai, kuriuos galite patirti Mauricijuje:
- Giliavandenė žvejyba – kasmet Mauricijaus sala rengia marlinų žvejybos čempionatą, čia yra gilios bei stiprios žūklės tradicijos. Net didžioji dalis viešbučių turi nuosavus žvejybinius laivus, kuriuos galite užsirezervuoti arba leistis į grupinę ekskursiją su gidu, kuris padės pagauti įspūdingus laimikius.
- Šuolis su parašiutu – jeigu esate drąsūs bei mėgstate adrenaliną ir nenorite laiko praleisti vien paplūdimyje ar restorane, Mauricijų pasirinkti kaip vietą, kurioje išbandysite šuolį su parašiutu – genialu! Įspūdinga gamtos žaluma bei vandens mėlynumas susilies į nuostabius vaizdus, kuriuos galėsite stebėti iš paukščio skrydžio.
- Povandeninis laivas arba nardymas – yra ne vienas turistinis povandeninis laivas, kuris leis iš arti pažinti pačius slapčiausius ir unikaliausius Indijos vandenyno gyventojus. Na, o norintys gali ir su naro kostiumais pažinti nuostabiąsias Mėlynosios įlankos gelmes.
- Port Luiso kinų kvartalas – tradicinė kinietiška kultūra ir labai išskirtinis Mauricijaus prieskonis susilieja į nuostabų derinį. Kinų kvartale rasite ne vieną unikalią parduotuvę bei lankytiną vietą.
Ką parsivežti?
Mauricijaus kultūra tikrai yra unikali, o Europiečiams ji bus visiškai nepažįstama. Parsivežti namo arba lauktuvėms šioje saloje tikrai yra ką. Visų pirma reikėtų pradėti nuo romo, kuris yra pats populiariausias alkoholinis gėrimas tarp vietinių gyventojų.
Taip pat unikaliu laikomas ir vietinis cukrus, kuriam Mauricijuje net stovi išskirtinis muziejus. Saloje klesti siuvėjai bei audėjai, kurie gamina įspūdingos kokybės bei grožio tekstilinius audinius. Iš kelionės galite parsivežti skarų, sijonų, lovos užtiesalų, staltiesių bei net šalikų.
Dodo figūrėlė arba magnetukas – vienas populiariausių Mauricijaus suvenyrų. Šis jau, deja, išnykęs paukštis gyveno šioje saloje ir dabar galite rasti marškinėlių, magnetukų bei figūrėlių su šio paukščio atvaizdu.
Galų gale – laivas butelyje. Aplink Mauricijaus krantus sudužo daugybė laivų. Kiekvieno jų istorija yra apipinta legendomis bei padavimais, todėl Mauricijuje pilna realių, ypač kažkada prie šios salos krantų sudužusių laivelių replikų. Jos įdėtos į butelį ir itin gražiai atrodo.