Keliaujantiems į Meksiką
Meksika – bendra informacija
- Sostinė ir didžiausias miestas – Meksikas (8,9mln. gyventojų 2019m. duomenimis)
- Gyventojų: 126 mln., 2019m. duomenimis
- Religija: 83% katalikai, 10% kitų atmainų krikščionys
- Kalba: ispanų (de facto, tačiau federaliniu lygiu nėra jokios oficialios kalbos, vietiniu mastu pripažįstamos net 68 vietinės bei ispanų kalbos)
- Valdymo forma: federacinė prezidentinė konstitucinė respublika
Daug kas pamiršta, jog Meksika yra viena didžiausių bei daugiausiai gyventojų turinčių valstybių pasaulyje. Natūralu, jog tokia didelė ir gausiai apgyvendinta valstybė turi ryškią istoriją bei nuostabią gamtą. Didžiausioje Centrinės Amerikos valstybėje galima rasti džiunglių, dykumų, kanjonų ir kalnų bei lygių pievų.
Turistams pažinti visą Meksiką nepavyks iš karto. Iš esmės tai yra gerai, nes norėsis grįžti vėl ir vėl. Na, o kiekvieną sykį sugrįžę tikrai turėsite daugybę galimybių pamatyti kažką naujo.
Meksikos istorija – įdomi bei pilna sunkumų. Vietinius actekus bei majus kolonizavo bei jų civilizacijas beveik visiškai sunaikino iš Ispanijos atvykę konkistadorai. Tarp XVa. pabaigos ir XVIIa. vidurio vyko didžiulės užkariavimo operacijos. Įprastai 1521m. laikomi ispaniškos kultūros įsitvirtinimo Meksikoje metais, mat būtent tada krito Actekų valstybės sostinė. Naujosios Ispanijos vicekaralystė per tris šimtus metų įgavo naują, savitą kolonijos identitetą.
1810m. katilas „užvirė“ ir prasidėjo ilgiau nei dešimtmetį trukęs Meksikos Nepriklausomybės karas. Jį laimėjo vietiniai ir Ispanijos valdžia buvo išvaryta. Tuo metu naujai susikūrusi Meksika valdė didžiulę dabartinės JAV dalį (Teksaso, Naujosios Meksikos, Kalifornijos, Arizonos, Nevados bei kitų valstijų teritorijas) bei visas C.Amerikos respublikų teritorijas. Dėl silpnos centrinės valdžios, Meksika greitai prarado beveik visas JAV buvusias valdas ir nuo jos įtakos atskilo Centrinė Amerika. Pralaimėti karai atvedė į dar vieną Meksikos revoliuciją 1910m., kuri padėjo pamatą dabartinei šalies struktūrai.
XXIa. Meksika yra viena iš sparčiausiai augančių šalių pasaulyje. Tiek ekonomine prasme, tiek gyventojų skaičiumi ši Centrinės Amerikos valstybė auga it ant mielių. Fantastiška gamta, be galo įvairialypis ir turtingas istorinis palikimas bei gražios pakrantės turistus traukte traukia į Meksiką. Apsilankykite ir tikrai neliksite jai abejingi.
Kada keliauti?
Meksika yra labai didelė valstybė, todėl priklausomai nuo to, į kokį kurortą keliaujate, gali skirtis ir rekomenduojamas vykimo laikas. Tačiau pagal bendras tendencijas, sezonu laikomas laikotarpis nuo gruodžio iki balandžio, kada mažai lyja. Temperatūra neturėtų perkopti 27-29 laipsnių Celsijaus, o vanduo bus maloniai šiltas, tad galėsite džiaugtis visomis pramogomis.
Ką pamatyti?
- Tulumas – Pietų Meksikoje, palei Karibų jūros pakrantę stūkso didingas Majų civilizacijos palikimas – įtvirtintas Tulumo miestas. Tai vienas iš paskutinių Majų miestų, mat po to, kai Tulumas iškilo, gana greit atslinko ispanų invazija. Dabar tai viena iš populiariausių lankytinų vietų Meksikoje ir be galo istoriškai reikšmingas objektas.
- Zocalo aikštė Meksike – dar vadinama centrine miesto aikšte, tai vieta, kuri mena ir senosios Meksikos istoriją. Iki kolonijinių laikų, būtent šioje vietoje buvo Actekų miesto Tenočtitlano (Senojo Meksiko) ceremonijų centras, kur būdavo aukojamos aukos dievams, vedamos apeigos. Tai viena iš populiariausių vietų visoje šalyje.
- Saulės piramidė – senovės Meksikos civilizacijų palikimas, Saulės piramidė pastatyta dar 200-aisiais mūsų eros metais. Įspūdingas statinys stiebiasi net 65 metrus į aukštį ir yra sunkiai aprėpiamų 230 metrų pločio. Tai tikras įrodymas, jog seniau Meksikoje gyvenę žmonės buvo tikrai be galo atsidavę monumentų statybai!
- Chapultepec pilis – ant kalvos įsikūrusi istorinė pilis atveria bene gražiausią Meksiko miesto panoramą. Dabar tvirtovė paversta muziejumi, kurį galite aplankyti ir jūs!
- Hierve el Agua – tai gana nuošalus turistų traukos taškas. Hierve el Agua iš ispanų kalbos verčiasi į „Vanduo verda“, o toks pavadinimas suteiktas įspūdingai susiformavusioms uoloms, primenančioms garus, besiveržiančius iš verdančio vandens. Šios uolos iškilę keliasdešimt metrų virš nuostabaus slėnio.
Ką paragauti?
Meksikos virtuvė yra garsi visame pasaulyje. Iš čia kilo gausybė patiekalų, kurie mėgstami ne tik Centrinėje Amerikoje, bet ir visuose kituose žemynuose. Daugelis žmonių asocijuoja Meksikos virtuvę tik su čili ir aštriu maistu. Taip, aštriai valgyti meksikiečiai mėgsta, tačiau jų virtuvė turi ir daugybę kitokių spalvų.
- Tekila – nors tekilos turbūt esate ragavę ir Lietuvoje, jos gimtinėje Meksikoje skonis bus daug autentiškesnis. Iš Tequila miestelio, netoli Gvadalacharos kilęs agavų pagrindo alkoholinis gėrimas Meksikoje jau tapo neatsiejama švenčių ir pobūvių dalimi. Meksikiečiai tekilą gerią gryną, nemaišo jos su kitais gėrimais ir pasigardina druska bei laimu.
- Churros – ispaniškai kalbančiose šalyse churros yra dažnas desertas. Apkepta, ir traški tešla gali būti patiekiama su įvairiausiais pagardais. Dažniausiai jais tampa cukrus ir cinamonas. Priklausomai nuo regiono ir vietovės bei net restorano, churros gali būti patiekiami vis kitokios formos/pavidalo.
- Fajitas – toks pavadinimas suteikiamas grilyje apkeptai mėsai (dažniausiai jautienai, tačiau gali būti ir vištiena ar net krevetės), kuri patiekiama taco arba tortilijos pavidalu. Mėsą į paplotėlį įsideda pats valgantis asmuo, o prie garnyrų dar gali prisidėti pipirai, svogūnai, paprikos, pomidorai t.t.
- Quesadillas – „Kesadilijos“ – tortilijos tipo paplotėlis, kurio viduje įdedama sūrio (sūris nuo karščio išsilydo). Tai, be abejo, nėra vienintelis įdaras. Sūris iš tiesų skirtas papildyti mėsos, salsos padažo, avokado, keptų pupelių ir kitų ingredientų (priklauso nuo regiono) skonį.
- Čili –niekur kitur čili ir aštrūs patiekalai nėra mylimi taip, kaip Meksikoje. Aštri čili sriuba, čili troškinys, čili padažas, čili pipirai ir dar daugybė maisto gaminių su čili. Šiek tiek pakaitinkite liežuvį ir išvalykite blogas mintis. Piktnaudžiauti tuo nereikėtų, bet vieną kartą paragauti tikrai išeis į naudą, net, jeigu aštraus maisto dažnai nevalgote.
- Barbacoa jautiena – mėsą, o ypač jautieną mėgstantiems keliautojams Barbacoa yra tarsi dievo dovana. Lėtai apkeptas, truputėlį plėšytas jautienos petelis, kartu su kmynais ir čipotinėmis paprikomis. Skonis malonus, įvairiapusiškas. Barbacoa jautiena dažniausiai patiekiama kaip sumuštinių arba tacos įdaras.
Ką patirti?
- Leiskitės į nuotykius Xcaret parke – Jukatano regione yra vienas iš 10 daugiausiai turistų sulaukiančių objektų visoje Meksikoje (2019m. duomenimis). Tai pramogų parkas, užimantis net 81ha plotą. Parko teritorijoje rasite gyviems pasirodymams skirtas erdves, Majų civilizacijos griuvėsius, dirbtinius vandens telkinius bei nuostabią gyvąją gamtą.
- Švęskite „Mariachi“ ritmu – Gvadalacharos mieste gimusi „Mariachi“ muzika yra išskirtinis Meksikos kultūros bruožas. Specifine apranga apsirengę muzikantai suderina meksikietišką ritmą ir gerą nuotaiką. Klausydami gyvą „Mariachi“ muziką ir valgydami meksikietiškos virtuvės patiekalus visiškai susitapatinsite su vietine kultūra. Truks tik ant galvos mūvėti sombrero...
- Apsilankykite rančoje – Teksase bei Meksikoje (Tex-Mex regione) yra gausybė rančų. Dėl to, jog kanjonų bei pusdykumių gamta yra ne itin svetinga automobiliams, o ir patirtis jojant – daug egzotiškesnė, užmiesčiuose rasite ne vieną didelį dvarą/žirgyną – rančą. Jų šeimininkai mielai jus pasodins ant žirgo ir profesionaliai praves vaizdingu maršrutu aplink gražiausius gamtos kampelius savo valdose.
- Pamatykite Lucha Libre – meksikietiškas imtynes – turbūt per televiziją teko matyti „Amerikietiškas imtynes“. Žinokite, jog Meksikoje yra ne ką prastesnis reginys, galintis sutraukti tūkstančius žiūrovų. Tai vadinasi „Lucha Libre“ ir šių kovų metu sportininkai apsirengia įspūdingais ir unikaliais kostiumais su kaukėmis (panašias galite įsigyti ir prekybos vietose bei turgeliuose) bei surengia akrobatikos ir dramos pilną teatralizuotą kovos šou.
Ką parsivežti?
- Majų arba actekų dirbiniai – įvairios statulėlės, raižiniai, dailės kūriniai bei magnetukai, menantys apie senovinę šių civilizacijų didybę bus puikus suvenyras jums arba dovana artimiesiems.
- Meksikietiškas šokoladas, vanilė bei kiti saldumynai – kakava, šokoladinio gėrimo milteliai bei įvairiausių formų saldainiai Meksikoje parduodami puikiomis kainomis. Na, o saldūs prieskoniai, tokie kaip vanilė ar cinamonas irgi prieinami.
- Sidabras – sidabrinė juvelyrika bei aksesuarai Meksikoje yra ganėtinai pigūs pirkiniai. Kadangi šalyje sidabro iškasama tikrai daug, nesunkiai rasite unikalių prekių, kurios patrauks akį.
- Aštrus padažas – norėdami bent dalį meksikietiškos virtuvės parsivežti namo, įsigykite vietinio, autentiško aštraus padažo.
- Hamakas – daug kas Meksikoje namų kieme arba sode pasikabina hamaką. Čia jie kiek kitokie nei mūsų kraštuose, dažnai spalvingesni ir siauresni už įprastus modelius, tačiau tai tik prideda žavesio. Už 15-50 JAV dolerių galite rasti rankomis pasiūtų ir išskirtinių hamakų.
- Sombrero – jeigu norite, kad visi žinotų, kur buvote ir patys nenorite pamiršti apie įspūdžių pilną kelionę po šią šalį, prisiminkite, kad niekas taip neatspindi Meksikos, kaip sombreras.