Keliaujantiems į Saudo Arabiją
Saudo Arabija – bendra informacija
- Sostinė ir didžiausias miestas – Rijadas (7,7 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų visoje šalyje: 33 mln. 2019m. duomenimis
- Teritorijos dydis: 2 149 690 kv. km
- Religija (2019m. duomenimis): 85-99% musulmonai (skiriasi duomenys), 1-3% krikščionys (daugiausia – imigrantai darbuotojai, verslininkai)
- Valiuta: Saudo Arabijos rialas (SAR)
- Kalba: arabų
- Turi sienas su: Jordanija, Iraku, Kuveitu, Bahreinu, JAE, Omanu, Jemenu ir Kataru
Arabų pasaulio ir sunitiškojo islamo centras, Saudo Arabija tik visai neseniai atsivėrė turistams. JAE pavyzdžiu sekanti, nafta turtinga šalis per kelis dešimtmečius iš uždaros, religine musulmonų piligrimyste garsios, šalies, pavirto į dangoraižius, modernius kurortus ir ypatingą infrastruktūrą kuriančia šalimi.
Saudo Arabijoje kultūra kardinaliai skiriasi nuo Vakarų pasaulio. Nors miestai modernūs, o centruose dangų raižo stikliniai milžinai, tačiau kasdienis gyvenimas čia gerokai labiau persipynęs su religija. Griežtai ir itin kardinaliai musulmoniška visuomenės atstovai yra labai svetingi, tačiau daug labiau gerbia papročius ir savą kultūrą. Nesimelsti penkis kartus per dieną jiems yra nuodėmė, o moterims rodyti savo kūną – griežtai draudžiama. Atvykėlėms turistėms irgi reikia laikytis labai griežtų aprangos kodų, o poroms – elgesio normų.
Pamatyti čia tikrai yra ką. Nuo ryškiausių musulmoniškojo pasaulio paminklų iki visą akiratį aprėpiančios dykumos platybių, nuo modernių Rijado dangoraižių iki atpalaiduojančios Raudonosios jūros pakrantės, Saudo Arabija turi labai daug ką pasiūlyti, todėl kelionė čia ilgam išliks atmintyje!
Labai gaila, kad į Meką ir Mediną yra įleidžiami tik musulmonai ir Islamo tikėjimo neišpažįstantys asmenys ten negali patekti.
Kada keliauti?
Saudo Arabijoje beveik niekada nelyja. Vasaros sezonu ir šiltuoju metų laiku temperatūra gali viršyti 40 laipsnių, todėl keliauti nepatartina. Geriausias laikas vizitui Saudo Arabijoje – vėlyvas spalis – kovo pradžia.
Ką pamatyti?
- „Vieniša“ Qasr al-Farid pilis – tai I mūsų eros amžiaus laikų archeologiniai griuvėsiai, su kvapą gniaužiančiomis išskaptuotomis uolomis. Jie yra įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kadaise čia buvo galingas miestas.
- Rijadas – šalies sostinė gali didžiuotis milžiniška populiacija ir daugybe muziejų, kultūros centrų, musulmoniško gyvenimo realijų. Rijadą galima skirstyti į senąjį miestą, kur stovi rūmai bei molio plytų namai ir naująją dalį, kur stūkso stikliniai dangoraižiai, bokštai ir verslo centrai. Tai labai turtingas miestas, niekuo nenusileidžiantis Dubajui ar Abu Dabiui.
- Džeda – pajūrio miestas su beveik 4 mln. gyventojų yra antras didžiausias Saudo Arabijoje ir vienas svarbiausių visame regione. Tarp dėmesio vertų vietų – Karaliaus Fahd fontanas, Al-Rahmah ir karaliaus Saudo mečetės bei Džedos vėliavos stulpas, į viršų Saudo Arabijos vėliavą pakėlęs net 171 metrą. Tikėtina, kad greitu metu čia iškils ir aukščiausias pasaulio pastatas, net 1 km aukščio Džedos bokštas.
Ką paragauti?
- Kabsa – nacionalinis šalies patiekalas iš ryžių, mėsos, daržovių ir prieskonių
- Roz-Bukhari– tai labiausiai valgomas ir įprastų Saudo Arabijos žmonių pamėgtas maistas. Ryžiai patiekiami su skrudinta vištiena, aštresniu pomidorų padažu, keptų bulvių kubeliais bei šviežiomis salotomis.
- Saleek – vištiena su imbieru, česnaku, raudonuoju čili pipiru bei kitais įvairiais prieskoniais. Ji patiekiama į manų košę panašiame paklote – labai skanus ir mėgstamas vietinis produktas.
- Mutabbaq – labai gerai žinomas vietinis patiekalas, iš šios šalies paplitęs ir Jemeno, Indijos, Singapūro ir kitose Azijos virtuvėse. Kiek į blynelius su įdaru panašus produktas parduodamas ne tik restoranuose, tačiau ir gatvės kioskeliuose.
Ką patirti?
- Pamatykite panoramą iš „Kingdom Centre“ dangoraižio – ikoniškiausias sostinės statinys turi ne tik įspūdingą prekybos centrą, tačiau ir 302m aukštyje esančią apžvalgos aikštelę, nuo kur atsivers visas, dykumos viduryje stūksantis didmiestis.
- Išvyskite „koralų namus“ Džedoje – tai labai keistas objektas Džedoje. Iš jūros ištrauktų koralų panaudoti, kaip statybinės medžiagos, dabar jau niekas nebesugalvotų, tačiau kažkada žmonės taip darė. Dabar šie namai nebeatrodo labai gerai, tačiau jų autentika pribloškia.
- Nerkite į Raudonąją jūrą – Raudonoji jūra garsėja kaip narų rojus ir nardymo pramogoms idealiai tinkanti vieta. Vėžliai, žuvys, jūrų žvaigždės bei kiti gelmių gyventojai bus tarsi ranka pasiekiami, o skaidrus vanduo leis pilnai išnaudoti laiką nardant.
Ką parsivežti?
- Datulės – visuose Viduriniuosiuose rytuose datulės yra labai populiarios. Jos čia pigios ir labai, labai skanios, todėl būtinai parsivežkite namo, atgal į Lietuvą ir išdalinkite jų, kaip lauktuves.
- Tradicinė arabiška apranga – moteriški rūbai čia yra labai išskirtiniai, todėl tokia dovana damai ar artimai moteriai neliks nepastebėta. Vyrai gali rasti labai įdomių aksesuarų ar aprangos akcentų, kurie sukels šypseną tarp draugų arba puikiai talkins karštą vasaros dieną.
- Juvelyrika – aukso bei sidabro nafta turtingoje šalyje tikrai netrūksta. Aukštos kokybės juvelyrų Saudo Arabijoje yra tikrai ne vienas, todėl tiek moterys, tiek vyrai ras puikių suvenyrų sau ar pasisems idėjų dovanai.
- Arabiški arbatinukai – žavūs ir labai unikalūs, šie arbatinukai puikiai atspindi šių kraštų kultūrą.