Keliaujantiems į Švediją
Švedija – bendra informacija
- Sostinė ir didžiausias miestas – Stokholmas (1,5 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų visoje šalyje: 10,3 mln. 2019m. duomenimis
- Teritorijos dydis: 450 295 kv. km
- Religija (2019m. duomenimis): 70% krikščionys, 28% nereligingi arba agnostiški, 2% musulmonai arba kitų religijų atstovai
- Valiuta: Švedijos krona (SEK)
- Kalba: švedų – oficiali, tačiau pripažįstamos ir šios mažumų kalbos: suomių, samių, romų, jidiš ir meänkieli
- Turi sienas su: Norvegija ir Suomija
Kiti didžiausi miestai
o Geteborgas 0,56 mln. gyventojų (2019 m. duomenimis)
o Malmė – 0,34 mln. gyventojų (2019 m. duomenimis)
Tyliai, ramiai ir labai užtikrintai Švedija nuolat žygiuoja tam tikrų sferų priešakyje. Visą laiką tai buvo labai sėkmingos valstybės pavyzdys. Pavyzdžiui viduramžiais Švedija kariavo ir XVI-XVIIIa. buvo viena stipriausių valstybių Europoje, siaubą variusi Rusijai, Abiejų Tautų Respublikai ir visiems kitiems savo priešams. Vėliau Švedija kategoriškai pakeitė požiūrį ir tapo itin liberali, pacifistiška. XIX-XXa. sandūroje iškilo mokslo ir kultūros svarba. Alfredas Nobelis, Astrida Lindgren ir kiti garsino Švediją visame pasaulyje.
Nuo XXa. vidurio Švedija yra tam tikrų verslo sferų lyderė pasaulyje. Pvz. švedų bendrovė IKEA yra didžiausia prekeivė baldais mažmeninėje rinkoje ir visame pasaulyje žinomas prekės ženklas, Volvo ir Koeniggsegg – lyderiai automobilių industrijoje. Tiesa ir švedų muzikai verti dėmesio. Jie kuria garsiausius hitus, koncertuoja visame pasaulyje. Galima galbūt pamanyti, kad kažkas yra šios šalies vandens sudėtyje ar ore, kad tiek daug žmonių iš, sąlyginai nedaug, vos 10mln. gyventojų turinčios valstybės tampa tokie žymūs pasaulyje. Galbūt nuvykę į Švediją tą paslaptį įminsite jūs?
Ką aplankyti, čia tikrai yra. Nuo senovinių pilių iki jaukių miestelių-uostų, Švedija pilna staigmenų.
Kada keliauti?
Į Švediją geriausia keliauti tarp gegužės ir rugsėjo. Oras šilčiausias, daugiausia saulės ir sąlygos kelionei – pačios optimaliausios. Žiemą Švedijoje irgi gražu, ypač šiaurinėse dalyse, kur būna labai daug sniego.
Ką pamatyti?
- Seniausias miestas Sigtuna – jau virš tūkstančio metų skaičiuojanti Sigtuna, galima sakyti, jog yra geriausias išlikęs senovės Švedijos pavyzdys. Mediniai nameliai, siauros gatvelės, labai Skandinaviškos iškabos bei kraštovaizdis neleidžia abejoti Sigtunos dvasia bei aura.
- Drotningholmo rūmai – karaliaus ir karalienės rezidencija bei ją supanti teritorija Stokholme yra atvira visuomenei. Dar XVIa. pradėti statyti rūmai yra vienas gražiausių statinių visoje šalyje.
- Visbis, Gotlandas – kiek kitokia vieta, Gotlando sala pasižymi unikalia istorija bei labai tradicinėmis pramogomis. Turistai dažnai pamiršta aplankyti Gotlandą, nors jis labai gražus.
- Dalhala – keisčiausioje vietoje, apleistame kalkakmenio karjere, įrengtas 4 tūkstančius vietų turintis amfiteatras yra labai įdomi erdvė koncertams, kur klausydami koncerto ar stebėdami pasirodymą būsite priblokšti.
Ką paragauti?
- Mėsos kukuliai – tradicinis švediškos virtuvės atstovas, mėsos kukulis yra labai mėgiamas visų švedų.
- Jansono vilionė – Kalėdinis patiekalas, kurį sudaro grietinėle pagardintos bulvės ir ančiuvių troškinys
- Raggmunk su bruknėmis – įprastas patiekalas švedų virtuvėje. Vietiniai jį dažniausiai valgo žiemą, bet jūs galite tai daryti bet kada. Iš esmės tai bulviniai blynai su bruknių padažu ir kiaulienos pagardu.
- Jūros gėrybės – lašiša, vėžiai, silkės ir dar dešimtys kitų žuvų yra be galo svarbios švedų virtuvei. Ragaukite ir mėgaukitės!
Ką patirti?
- Pamatykite Laplandiją – „Kalėdų Senelio“ namai yra vienas gražiausių ir civilizacijos nepaliestas regionas pasaulyje. Laplandija užima apie ketvirtadalį Švedijos teritorijos. Čia galite išvysti ne tik šiaurės pašvaistes, tačiau ir stovyklauti po atviru dangumi, pasimėgauti kelione su rogių kinkiniu, plaukti valtimi, žvejoti...
- Slidinėkite Arėje – garsus slidinėjimo kurortas mėgstantiems žiemos sportą ir žiemiškas pramogas.
- Pėsčiomis įveikite Karalių kelią – Kungsleden – ilgiausias ir geriausiai žinomas pėsčiųjų takas Švedijoje. Tai daugiau aktyvų turizmą mėgstančių žmonių pramoga, ir nors visas kelias tęsiasi per 400km, nors dalį jo įveikti galite kiekvienas. Dangus naktį, ir kraštovaizdis bei potyriai ištisą dieną – patys gražiausi.
- Pernakvokite Ledo viešbutyje – Jeigu mėgstate egzotiškas apgyvendinimo įstaigas, už Ice Hotel, nieko įspūdingiau, turbūt, nerasite. Viskas, įskaitant lovas, sienas, lubas, dekoracijas ir visą viešbučio konstrukciją yra pagaminta iš ledo.
Ką parsivežti?
- Dala arkliukas – kone Švedijos simboliu tapęs žaisliukas turi būti geidžiamiausių suvenyrų sąraše.
- Stiklas – švedai yra puikūs stikliai, gaminantys aukščiausios kokybės stiklines, vazonus, ąsočius, gertuves ir kitus daiktus.
- Lovikkavantar pirštinės – kad žiemą niekada nebūtų šaltą, įsigykite baltas arba kitų ryškių spalvų kumštines švediškas pirštines.
- Šnapsas arba degtinė – tai garsūs Švedijoje gaminami gėrimai, kurie pasižymi ne tik sodriu skoniu, bet ir aukšta prekės ženklų verte.
- Saltlakrits – sūdyti juodojo saldymedžio saldainiai. Labai keistas skonis, kuris tikrai neturi analogų ir dėl to gali labai, labai patikti.