Keliaujantiems į Stokholmą
Švedija – bendra informacija
Didžiausi miestai:
o Geteborgas 0,56 mln. gyventojų (2019 m. duomenimis)
o Malmė – 0,34 mln. gyventojų (2019 m. duomenimis)
Tyliai, ramiai ir labai užtikrintai Švedija nuolat žygiuoja tam tikrų sferų priešakyje. Visą laiką tai buvo labai sėkmingos valstybės pavyzdys. Pavyzdžiui viduramžiais Švedija kariavo ir XVI-XVIIIa. buvo viena stipriausių valstybių Europoje, siaubą variusi Rusijai, Abiejų Tautų Respublikai ir visiems kitiems savo priešams. Vėliau Švedija kategoriškai pakeitė požiūrį ir tapo itin liberali, pacifistiška. XIX-XXa. sandūroje iškilo mokslo ir kultūros svarba. Alfredas Nobelis, Astrida Lindgren ir kiti garsino Švediją visame pasaulyje.
Nuo XXa. vidurio Švedija yra tam tikrų verslo sferų lyderė pasaulyje. Pvz. švedų bendrovė IKEA yra didžiausia prekeivė baldais mažmeninėje rinkoje ir visame pasaulyje žinomas prekės ženklas, Volvo ir Koeniggsegg – lyderiai automobilių industrijoje. Tiesa ir švedų muzikai verti dėmesio. Jie kuria garsiausius hitus, koncertuoja visame pasaulyje. Galima galbūt pamanyti, kad kažkas yra šios šalies vandens sudėtyje ar ore, kad tiek daug žmonių iš, sąlyginai nedaug, vos 10mln. gyventojų turinčios valstybės tampa tokie žymūs pasaulyje. Galbūt nuvykę į Švediją tą paslaptį įminsite jūs?
Stokholmas – bendra informacija
Įdomus, gražus ir tikrų tikriausias Skandinaviškas didmiestis, Stokholmo uostamiestis yra Švedijos kultūros ir ekonomikos šerdis. Galima turbūt teigti, kad tai globalus miestas, mat jis nuolat įvertinamas kaip puiki vieta gyventi ir kurti verslą. Turistų mieste netrūksta, jie čia gali mėgautis muziejuose eksponuojamomis parodomis, senovine architektūra bei gražia įlankos panorama.
Į sostinę turistai dažnai atkeliauja keltu. Pats miesto Senamiestis ir centras – ne mažas, tačiau jį galima apeiti pėsčiomis. Stokholme yra tikrai daug UNESCO pasaulio paveldo objektų. Ar verta čia atvykti? Tikrai, tikrai taip!
Kada keliauti?
Į Švediją geriausia keliauti tarp gegužės ir rugsėjo. Oras šilčiausias, daugiausia saulės ir sąlygos kelionei – pačios optimaliausios. Žiemą, o ypač per Šv.Kalėdas Stokholmas tarsi įgauna naujų spalvų.
Ką pamatyti?
- Drotningholmo rūmai – karaliaus ir karalienės rezidencija bei ją supanti teritorija Stokholme yra atvira visuomenei. Dar XVIa. pradėti statyti rūmai yra vienas gražiausių statinių visoje šalyje.
- Saulėlydis nuo Monteliusvageno uolos – geriausia vieta stebėti saulėlydį Stokholme. Ir taškas.
- Vazų muziejus – jūrinės tematikos muziejus, menantis apie buvusią Švedijos karinę, ypač laivyno galią. Vazų muziejuje (2019m. duomenimis) per metus apsilanko apie 1,5mln. turistų.
- Švedijos praeitis Skansen muziejuje – pirmas Švedijos muziejus po atviru dangumi, Skansen yra muziejus, skirtas dabarties ir ateities kartoms parodyti, koks buvo gyvenimas Švedijoje prieš pramonės perversmą.
Ką paragauti?
- Mėsos kukuliai – tradicinis švediškos virtuvės atstovas, mėsos kukulis yra labai mėgiamas visų švedų.
- Jansono vilionė – Kalėdinis patiekalas, kurį sudaro grietinėle pagardintos bulvės ir ančiuvių troškinys
- Raggmunk su bruknėmis – įprastas patiekalas švedų virtuvėje. Vietiniai jį dažniausiai valgo žiemą, bet jūs galite tai daryti bet kada. Iš esmės tai bulviniai blynai su bruknių padažu ir kiaulienos pagardu.
- Jūros gėrybės – lašiša, vėžiai, silkės ir dar dešimtys kitų žuvų yra be galo svarbios švedų virtuvei. Ragaukite ir mėgaukitės!
Ką patirti?
- Pažinkite miestą nuo stogų – yra ne viena ekskursija bei privatus gidas, kuris gali jus pavedžioti po Stokholmo Senamiesčio stogus. Taip pamatysite ne tik gražiausias panoramas, bet ir galėsite padaryti įsimintinų nuotraukų.
- Pamatykite ilgiausią pasaulyje meno parodą – Tunnelbana yra Stokholmo metro, kur kone visi tuneliai ir praėjimai (~90 proc.) yra išmarginti meniškais piešiniais. Dėl tokio ypatumo, ši struktūra laikoma ilgiausia pasaulio meno paroda.
- Užsukite į Fotografiska muziejų – keista, bet šis muziejus sulaukia tik geriausių lankytojų įvertinimų, nesvarbu ar jie myli fotografiją ar iki įėjimo būna jai abejingi. Tai įdomi ir unikali vieta.
- Gamla Stan – arba Senamiestis, vertas išskirtinio dėmesio. Nobelio muziejus, Karališkieji rūmai, Stutenska aikštė ir įvairūs teminiai turai gali praskaidrinti kiekvieną dieną Stokholme.
Ką parsivežti?
- Dala arkliukas – kone Švedijos simboliu tapęs žaisliukas turi būti geidžiamiausių suvenyrų sąraše.
- Stiklas – švedai yra puikūs stikliai, gaminantys aukščiausios kokybės stiklines, vazonus, ąsočius, gertuves ir kitus daiktus.
- Lovikkavantar pirštinės – kad žiemą niekada nebūtų šaltą, įsigykite baltas arba kitų ryškių spalvų kumštines švediškas pirštines.
- Šnapsas arba degtinė – tai garsūs Švedijoje gaminami gėrimai, kurie pasižymi ne tik sodriu skoniu, bet ir aukšta prekės ženklų verte.
- Saltlakrits – sūdyti juodojo saldymedžio saldainiai. Labai keistas skonis, kuris tikrai neturi analogų ir dėl to gali labai, labai patikti.