Baltic Clipper
Mūsų Facebook puslapis

Zanzibaras - kelionė mintimis į Afrikos rojų

Sunku surasti ne banalų apibūdinimą šiam kraštui. Norisi vadinti Bonifacijaus atostogų šalimi, „bounty“ šalimi, tobulo atostogų atviruko šalimi, Afrikos Maldyvais.. Man Zanzibaras – nesibaigiantys vandenyno malonumai, vaisiai, saulė, spalvos, žaluma ir egzotika.

Įsitaisykite patogiai ir pasinerkite į mūsų kolegės Linos pasakojimą apie Afrikos rojų - Zanzibarą.

"

Nepamenu, kada pirmą kartą išgirdau žodį Zanzibaras. Tikriausiai vaikystėje. Jis ilgai slėpėsi pasąmonės kamputyje su kitais žodžiais, paslaptingai skambančiais ir sužadinančiais vaizduotę. Zimbabvė, Antananryvas, Maču Pikču.. Kai tik išgirdau apie galimybę trumpam ten nuskristi, net nedvejodama tariau TAIP. Tą dieną trumpam pagalvojau, kad, švelniai sakant, vaidenasi, kai automobilyje per radiją išgirdau sklindant šauniosios merginų trijulės „Aarabesque“ dainos žodžius: „I'll be waiting for you on Zanzibar, Zanzibar..“  Zanzibaras iš tiesų manęs laukė. Nes jau po savaitės jis pasitiko mane šiluma, draugiškais vietinių pasisveikinimais ir ramybe.

Šiluma ore, vandenyje ir vietinių šypsenose. Vandenyno temperatūra tokia, jog lipi kaip į vonią ir mirksti ten tol, kol susiraukšlėja rankų ir kojų pirštai. Keldavausi anksti ryte, kad galėčiau pasimėgauti nors kiek vėsesniu vandeniu, pasivaikščioti dar tuščiu nuostabaus grožio smėlio paplūdimiu. Baltas smėlis, palmės ir vandenynas, vaizdas iš paties gražiausio atostogų atviruko, Zanzibaro realybė. Gera gyventi su gamta ir vandenynu. Jis tarsi įkvėpdamas atslūgsta, suteikia galimybę pasivaikščioti jūros dugnu. Kai kur labai toli, net keletą kilometrų. Gali tuomet pamatyti gražiausias jūros žvaigždes iš arti. Iškvėpdamas jis vėl užlieja savo vandenimis smėlėtą pakrantę, džiugina vandens mėlynumu ir bangų mūša.

Kai pirmą kartą išgirdau: „Hakuna Matata“ – pagalvojau, kad vietiniai juokauja, kad animacinių filmukų prisižiūrėjo. O Pasirodo „Karaliaus liūto“ herojai iš tiesų kalbėjo suahilių kalba. Linksmai sveikinasi: „Jambo“  ir nuolat primena: „ pole pole“ – neskubėk, sustok. Saulės karštyje ir nenorėdamas sulėtini žingsnį. Vietiniai visada čia pat, pasirengę padėti. Čia parodys tau kur slepiasi jūros žvaigždės, čia supins kepurę nuo saulės ar karūną. Ir tikėsis atlygio. Dolerio.  Doleris čia puikiai pažįstama valiuta. Gali atsiskaityti bet kur. Ir oro uoste, ir kaimelio šiaudinėje palapinėje, šmaikščiai pavadintoje „Zanzibar IKEA“. Gyvenama visur: šiaudinėse palapinėse, mūriniuose nameliuose. Jų vis gausiau kai artėji link pagrindinio salos miesto, Zanzibaro miesto. Viena jo dalių - Stown tounas, senoji Zanzibaro sultonato sostinė, menanti kolonijinę šlovę, vergų prekybą.  Čia karštis, spalvos, kvapai ir garsai susilieja į vieną visumą, kurią mes vadiname EGZOTIKA. Žmonės spalvingi. Ypač moterys. Nors pagrindinė salos religija Islamas, retai kur pamatysi juodai apsirengusią moterį. Mergaitės aprengtos spalvingomis suknelėmis, mokiniai šviesiomis ar ryškiomis uniformomis. Baltos spalvos apdarai akina ir stebina. Kaip visose tose dulkėse ir išskalbti taip baltai, išlyginti! Moterys, tarsi laivai, lėtai juda ant galvos nešdamos nešulius. Vyrai susėdę medžio pavėsyje. Ant kojų batai, padaryti iš padangų, rankose – išmanieji telefonai. Prie mokyklos vaikų klegesys. Supratau – pertauka. Mokytojos akys pakvietė užeiti. Mielai parodė klasę, leido pakalbinti vaikus. Pavaišinau juos lietuviškais saldainiais, o jie puikia anglų kalba man padėkojo. Angliškai susikalbėjau ir turguje, ir su vandenyne jūržoles auginančiu vietiniu, ir su žemdirbiu iš prieskonių ūkio. Žemė čia derlinga. Vietomis suarti dirvonai priminė lietuvišką peizažą, tik vietoj ąžuolų auga baobabai, o vietoj pušų – palmės. Čia auginama daugybė mūsų naudojamų prieskonių: cinamonas, kardamonas, muskatas, vanilė..

“Pole pole “ (lėtai lėtai) kartoju sau ir koja už kojos, kaip vietinis vėžlys lėtai slenku saulės nušviesta pakrante. Ramybe alsuoja vandenynas, palmės ir žmonės. Lėtai plaukia mediniai laiveliai. Kaip gera, kad čia dar nelaksto vandens motociklai ir kateriai. Sustoja laikas. Saulė savo karščiu sugeba valdyti žmonių gyvenimus. Vietinis vaikinas juokiasi: “Pas mus karšta. Taip. Na ir kas? Juk visada gali įsitaisyti šešėlyje :)

„If you need a little rest
I advise you for the best
Take a plane and be my guest
Zanzibar (Zanzibar)
Zanzibar (Zanzibar)
Is not far...“

P.S. Nepamirškite smulkių dolerių, lauktuvių vaikams ir kremo nuo saulės.  

"