Keliaujantiems į Vieną
Austrija – bendra informacija
- Sostinė ir didžiausias miestas – (2 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų visoje šalyje: 8,9 mln. 2019m. duomenimis
- Teritorijos dydis: 83 879 kv. km
- Religija (2019m. duomenimis): 68% krikščionys, 8% musulmonai, 23% neišpažįsta nieko
- Valiuta: euras (EUR)
- Kalba: vokiečių
- Turi sienas su: Vokietija, Lichtenšteinu, Šveicarija, Slovakija, Vengrija, Čekija, Slovėnija ir Italija
Kiti didžiausi miestai:
- Gracas – 270 tūkst. gyventojų (2019 m. duomenimis)
- Lincas – 195 tūkst. gyventojų (2019 m. duomenimis)
- Zalcburgas – 150 tūkst. gyventojų (2019 m. duomenimis)
Jaukiai tarp Alpių kalnų, Balkanų ir Apeninų pusiasalio įsitaisiusi Austrija yra viena iš svarbiausių Europos valstybių. Jeigu dabar jos teritorinis dydis nėra labai įspūdingas, tačiau ekonominė galia bei istorinė svarba leidžia šiai vokiškai kalbančiai šaliai išlikti tarp elitinių pasaulio šalių. Dėka to, kad gana sėkmingai buvo suvienyta, Austrija ilgą laiką buvo stipriausia valstybė iš vokiškai kalbančių žemių. Vienu metu ji buvo tarp trijų stipriausių žemyno jėgų, tačiau per XIXa. tautinius atgimimus ėmė silpti ir po Pirmojo Pasaulinio karo, tuometinė Austrijos-Vengrijos imperija žlugo. Tada, iki 1955m. sekė gana neramūs laikai, bet po to Austrija demonstruoja įspūdingą stabilumą ir klestėjimą.
Austrija sutraukia itin nemažai darbo jėgos iš Balkanų, tos pačios kaimyninės Vokietijos, Turkijos bei kitų Europos šalių. Tai yra itin multikultūriška valstybė, kurios sostinė Viena garsėja kaip vienas labiausiai kultūriškai pažangių miestų. Vienoje kūrė ne vienas kompozitorius, rašė rašytojas, tyrimus vykdė gausybė mokslininkų. Dabar į Austriją galima vykti grožėtis miestais ir keliauti po šalį arba slidinėti.
Didieji miestai pasitiks jaukia architektūra bei kultūros pilnais kampeliais, o priemiesčiai - žaliuojančiomis Alpių pievomis ir vingiuojančiais kalnų keliais. Gražu ir nepaprasta.
Viena – bendra informacija
Dar vadinamas „Muzikos“ arba „Svajonių“ miestu, Viena yra vienas didžiausių miestų Europos Sąjungoje. Jo pėdsakas Europos kultūroje yra vienas ryškiausių, o daugybė įspūdingos architektūros tokį pojūtį tik sustiprina. Visas Vienos miesto centras yra UNESCO pasaulio paveldo objektas, o kone kiekvienas didesnis pastatas pritraukia didelius susidomėjusių turistų srautus.
Žymūs čia kūrę ir gyvenę menininkai: Mocartas, Haidnas, Betovenas, Šubertas, Štrausas, mokslininkai: Cveigas, Froidas, aktorius Christoph Waltz ir daugybė kitų.
Pati Viena gali sudominti ne tik savo architektūra ar spalvingomis aikštėmis, bet ir kultūra – mugėmis, pokyliais, šokiais, muzika. Iš tiesų tai yra miestas, kuris turi ne vieną pusę. Jis daugiakultūris, įvairus, istoriškas ir be galo žavus.
Kada keliauti?
Jeigu keliaujate ne slidinėti, o pažindintis su Austrija ir Viena, geriausias laikas tam, vadinamasis shoulder season arba balandžio-gegužės ir rugsėjo-spalio mėnesiai.
Ką pamatyti?
- Rūmai, rūmai, rūmai– yra bent trys dėmesio verti rūmai Austrijoje. Tai Belvederio, Hofburg ir Schonbrunn rūmai Vienoje.
- Albertina muziejus – tai yra vienas populiariausių ir geriausiai vertinamų muziejų ne tik sostinėje Vienoje, bet ir visoje Austrijoje. Čia rasite įvairiausių eksponatų, nuo XXa. impresionizmo darbų iki viduramžių grafikos.
- Hundertwasserhaus – konceptualios architekto/menininko vizijos kūrinys niekuo nenusileidžia legendiniams Gaudi namams ir per laiką tapo vienu iš Vienos simbolių.
Ką paragauti?
- Vienos šnicelis – šis keptas mėsos patiekalas yra žinomas visame pasaulyje. Paprastas, tačiau be galo skanus receptas patiks ir mažiems, ir dideliems.
- Sachertorte – tai tortas, kurio receptas gimė sostinėje, Vienoje. Tankus ir minkštas šokolado skonis su abrikosų uogienės perdanga, o viskas padengiama šokoladiniu glaistu.
- Štrudelis su obuoliais – dar vienas skanus delikatesas, ypač populiarus mūsų kraštuose. Jis kilęs iš Austrijos ir jo galite paragauti kone bet kurioje kavinėje ar restorane.
- Wiener Wurstel – arba Vienos dešrelės nėra tokios, kaip įprasta matyti parduotuvėje. Jos gaminamos iš jautienos ir kiaulienos, o pagardinamos – aštriomis garstyčiomis.
Ką patirti?
- Viena naujųjų metų išvakarėse – legendinis Vienos balius, orkestro ir filharmonijos koncertai, šventės, iškilmės ir fejerverkai nudažo Vieną tokiomis spalvomis, kurių galėtų pavydėti bet kuris kitas pasaulio miestas.
- Sukitės didžiuoju apžvalgos ratu – didžiulis Vienos apžvalgos ratas yra vienas iš ikoniškiausių Austrijos miesto simbolių. Jeigu norite miestą pamatyti iš aukščiau, drąsiai pasukite prie Wiener Riesenrad.
- Užsukite į zoologijos sodą - Schonbrunn zoologijos sodas yra itin didelis dar XVIIIa. įkurtas zoologijos sodas, o tuo pačiu ir ilgiausiai be sustojimo veikiantis tokio tipo objektas pasaulyje. Tai viena iš nedaugelio vietų pasaulyje, kur galite pamatyti gyvas pandas.
Ką parsivežti?
- Vynas – austriškas vynas galbūt nėra toks garsus, tačiau tai tikrai nėra teisinga vyno kokybės atžvilgiu. Tai, kokį gėrimą gamina Austrijos vyndariai – pavydėtina.
- Bokalas – Austrijoje alaus gėrimas yra svarbi kultūros dalis. Dėl to įsigyti bokalą, kaip suvenyrą ar dovaną – puikus sprendimas!
- Gaubliukas su sniegu – tai puiki dekoracija arba dovanėlė, kuri patiks bet kam. Pakračius gaublį, jame ima „snigti“, o stovėdamas įprastai jis puošia bet kokią patalpą.
- Šokoladas su „Mocartu“ – žymiausio austro atvaizdu papuošti šokolado gabalėliai tapo neoficialius Austrijos suvenyru. Juos parsiveža beveik visi turistai, tad neišsiskirkite ir jūs.