Baltic Clipper

Kelionės į Atėnus

Keliaujantiems į Atėnus

Graikija – bendra informacija

  • Sostinė ir didžiausias miestas – Atėnai (3mln. gyventojų 2019m. duomenimis)
  • Gyventojų visoje šalyje: 10,8mln., 2019m. duomenimis
  • Religija: 93% krikščionys (90% - rytų stačiatikiai), 4% nereligingi, 2% musulmonai
  • Kalba: graikų
  • Valdymo forma: unitarinė parlamentinė respublika

Atėnai – bendra informacija

  • Sostinė ir didžiausias miestas – Atėnai (3,8 mln. gyventojų (su priemiesčiais) 2019m. duomenimis)
  • Miesto istorija tęsiasi jau ~3,4 tūkstančius metų ir istoriškai Atėnai yra vienas iš kelių svarbiausių Europos bei pasaulio miestų.

Atėnai - turbūt didingiausią istoriją turintis Europos miestas, nesivadinantis Roma. Atėnuose atsirado demokratija, olimpinės žaidynės, filosofija bei įvairūs mokslai, gimė daugybė didingų mąstytojų, karvedžių, mokėsi bei tobulėjo įvairūs reikšmingi istoriniai veikėjai. Tai tikrų tikriausias Europos kultūros lopšys, iš kurio mokėsi visi kiti, ir ta pati Roma. Pastarajai nukariavus Graikiją, pagarba Atėnams bei kitiems Graikijos poliams buvo tokia didelė, kad romėnų aukštuomenė perėmė vietinius papročius, renginius, idėjas. Dabartiniai Atėnai jau nebe tokie, kokie buvo Antikoje, tačiau tai ne ką mažiau romantiškas miestas, su nuostabia senovine architektūra bei gražiu kraštovaizdžiu.

Balti marmuriniai griuvėsiai, kalvos, uolos ir kalnai bei galybė mitų, kuriais apipinta Atėnų didybė pritraukia atvykti milijonus turistų kasmet. Jeigu keliaujate į Atėnus, iš jų išvyksite turtingesni žiniomis bei įspūdžiais. Tai garantuota!

Kada keliauti?

Birželį-rugpjūtį keliauti nėra rekomenduojama, mat temperatūra nesunkiai gali perkopti 35 ar net 40 laipsnių Celsijaus. Į Graikijos sostinę vykti patogiausia tarp kovo ir gegužės bei rugsėjo-lapkričio intervale. Tuo metu viešbučiai nebūna perpildyti, oro temperatūra maloniai šilta, o ir turistų eilės prie lankytinų vietų nevaro iš proto.

Ką pamatyti?

  • Atėnų Akropolis – Akropoliu vadinama V amžiuje prieš mūsų erą statyta citadelė – kelių UNESCO pasaulio paveldo objektų vieta. Čia rasite ne vieną nuostabų statinį, tarp kurių ir Partenonas bei kiti nuostabūs statiniai. Ant aukštos kalvos stūksantis Akropolis atrakina pačią gražiausią Atėnų miesto panoramą.
  • Partenonas – tai garsiausias pastatas Atėnų Akropolio komplekse. Partenonas – šventykla, skirta deivei Atėnei, miesto globėjai. Statytas Atėnų polio galios zenite, šis architektūrinis šedevras yra vienas atpažįstamiausių pastatų pasaulyje. Dažnai pamatę Atėnų Akropolio Partenoną žmonės jį įvardija, kaip „Akropolį“, tačiau Akropolis tai vieta, Partenonas – pastatas.
  • Akropolio muziejus – archeologinių radinių muziejus, kurio ekspozicijos apima viską nuo Graikijos bronzos amžiaus iki Romos bei Bizantijos imperijos ar net vėlesnių laikų. Tai moderni įstaiga, kurioje eksponuojami patys reikšmingiausi radiniai ir objektai iš kelių tūkstantmečių Graikijos bei Atėnų istorijos. Muziejuje yra ~4250 eksponatų (2019m. duomenimis), o per metus Akropolio muziejus sulaukia ~1,5mln. lankytojų (2019m. duomenimis).
  • Olimpijos šventykla  – tai turėjo būti didingiausias pastatas Graikijoje. Nors dėl netikėtos barbarų invazijos Olimpijos šventykla teturėjo trumpą šlovę, tačiau Romos imperatoriaus Hadriano valdymo metu užbaigto pastato griuvėsiai tebestovi iki šiol.
  • Senoji Atėnų agora – agora Senovės Graikijoje buvo centrinė susirinkimų vieta, kažkas panašaus į centrinę arba rotušės aikštę. Atėnų agora – VI a. prieš Kristų statytas įspūdingas kompleksas, kuriame stovėjo net 20 statinių. Dabar iš daugumos jų likę tik griuvėsiai, tačiau turistai gali pamatyti kadaise virte virusios prekybos, diskusijų bei ginčų pėdsakus.

Ką paragauti?

Graikijos virtuvė yra labai įvairiapusė. Galima sakyti, jog šių kraštų gyventojai pasiliko labai unikalius savus patiekalus bei pasisėmė gerų idėjų iš turkų, italų, Šiaurės Afrikos bei Viduržemio jūros salų gyventojų ir jas adaptavo savaip. Rezultatas – be galo skanūs ir įdomūs maisto produktai. Štai, ką rekomenduojame paragauti:

  • Tzatziki – tai sriuba, salotos arba garnyras, gaminamas iš graikiško jogurto, agurkų, česnakų, druskos, alyvuogių aliejaus. Kartais dar gali būti įmaišoma citrinos sulčių, krapų, mėtų. Tai puikus užkandis arba pagardas!
  • Baklava –Baklava - riešutų, sviesto ir cukraus derinys, suvyniotas į miltinę tešlą phyllo. Viskas dar apipilama cukaus sirupu, kurį sugeria tešla.
  • Tomaotokeftedes – gimę Santorinyje bei Syros salose, Tomaotokeftedes tai pomidorų pagrindo vegetariškas patiekalas. Tam, kad pavyktų jį pagaminti, reikia tinkamai paruošti pomidorus, kas užtrunka bei reikalauja šefo įgūdžių. Galutiniame produkte yra gausybė poskonių bei mažų akcentų, kurie perteikia visą Graikijos virtuvės magiją.
  • Ouzo – anyžių degtinė, vienas iš populiariausių alkoholinių gėrimų Graikijoje.
  • Frappe – nustebsite sužinoję, kad graikų kavos meistrai yra vieni iš gerbiamiausių visame pasaulyje, nors graikiškas kavos pupeles parduotuvėse rasti sunku. Ypač Antikos tėvynėje mylima frappe – būtent čia išrastas kavos gėrimas iš kavos miltelių, vandens (bei kartais pieno) ir cukraus. Šaltas, skanus gėrimas būna tikra atgaiva karštą dieną, o saldumo pasiilgusiems frappe patiekiama su ledais.
  • Gyros – kažkas tarp tortilijos ir kebabo, Gyros yra į turkišką pitos duoną susukta skrudinta mėsa, pagardinama padažais, svogūnais, salotų lapais, pomidorais bei kartkartėmis net bulvių traškučiais.

Ką patirti?

  • Pažinkite Antikos kultūrą – užlipę ant Olimpo kalno, apsilankę Atėnų Akropolyje bei pamatę dar kelis svarbiausius senovės Graikijos monumentus – susipažinsite su Antika bei visa jos didybe. Tai ryškiausias Graikijos palikimas, todėl nepraleiskite to pro akis.
  • Pavalgykite graikiškame restorane ir išgerkite frappe – kadangi Atėnai yra didžiausias Graikijos miestas, paslaugų, restoranų bei įdomybių įvairovė čia pati didžiausia. Norėdami numalšinti alkio kirminą arba, tiesiog, užkąsti – užeikite į vieną iš šimtų restoranų ir užvalgykite gyros, tzatziki arba baklava, o pasigardžiuodami atsigaivinkite frappe.
  • Nuplaukite į Hydra salą – Hydros sala yra labai įdomi. Ją nuo Pirėjo uosto (Atėnų pašonėje) skiria apie valanda plaukimo laivu. Dieną galite praleisti Hydros saloje arba rinktis pilnos dienos kruizą po įvairias Atėnams artimas salas. Hydra, visų pirma, dėmesio verta todėl, kad saloje nėra nė vieno automobilio. Visų antra – saloje persipynusios įvairios senovinės kultūros. Jauki graikiška architektūra (balti nameliai su čerpiniais stogais) ir siauros, akmenimis grįstos gatvelės. Visą Hydros pagrindinį miestelį supa gražus kalnų kraštovaizdis ir Egėjo jūros pakrantė.

Ką parsivežti?

  • Viskas iš alyvuogiųGraikija yra viena iš pirmaujančių valstybių pasaulyje pagal alyvuogių auginimą ir jų produktų gamybą. Aliejus maistui, kosmetikos gaminiai, konservuotos alyvuogės arba kiti produktai iš alyvuogių šioje šalyje tik aukščiausios klasės!
  • Ouzo bei anyžiniai saldainiai – stiprus anyžinis skonis atspindi tai, kokie turėtų būti unikalūs graikiški delikatesai. Nors Ouzo labiau tinka šventėms, anyžiniai saldainiai bus daugiau ekstremalus pasirinkimas, leisiantis pažinti naujus skonius.
  • Mati talismanas – tai yra graikiškas simbolis, kuris, pasak legendos, saugo nešiotoją nuo „Blogosios akies“. Ją minėjo ir žymusis Antikos mąstytojas Platonas. Jei nešiosite arba arti savęs turėsite Mati, būsite apsaugoti nuo blogio.
  • Keramika – Paros, Rodo bei ypač Sifnos salos garsėja gražiais keramikos dirbiniais. Ne tik šiose vietovėse, tačiau ir žemyninėje Graikijos dalyje galite rasti nuostabių lėkščių, puodelių, dubenėlių bei kitos keramikos, kuri tiks kaip suvenyras arba dovana.