Keliaujantiems į Zakintą
Graikija – bendra informacija
- Sostinė ir didžiausias miestas – Atėnai (3mln. gyventojų 2019m. duomenimis)
- Gyventojų visoje šalyje: 10,8mln., 2019m. duomenimis
- Religija: 93% krikščionys (90% - rytų stačiatikiai), 4% nereligingi, 2% musulmonai
- Kalba: graikų
- Valdymo forma: unitarinė parlamentinė respublika
Zakintas – bendra informacija
- Plotas: 406 kv. km
- Gyventojų: 42 tūkst. (2019m. duomenimis)
Zakintas yra trečia pagal dydį Graikijos sala Jonijos jūroje. Savo vardą sala įgavo pagal Dardano sūnų, legendinio arkadijiečių karaliaus įpėdinį Zakintą. Nors saloje gyvena tik apie 40 tūkstantį gyventojų (2019m. duomenimis), čia visur galima rasti nuostabias pakrantes, auksinio smėlio paplūdimius ir žydrą, žydrą jūrą. Didžiausias turistų traukos objektas ir yra nuostabi jūra bei dangiško grožio paplūdimiai.
Sala turi pravardę „Levanto gėlė“. Taip ji vadinama ne veltui, mat net išrankieji Venecijos pirkliai, kurie salą valdė XV-XVIIIa. buvo pakerėti čionykštės gamtos grožiu. Dabar Zakinte smagiai laiką leidžia ir ramybės bei poilsio norintys turistai, ir aktyvesnių pramogų išsiilgęs jaunimas.
Kada keliauti?
Į Zakintą vykti rekomenduojame balandžio-gegužės mėnesį bei birželio pirmomis savaitėmis arba paskutinėmis rugpjūčio dienomis iki pat spalio vidurio. Oro ir vandens temperatūra tada bus maloniai šilta, o jums nereikės jaudintis dėl perkaitimo.
Ką pamatyti?
- Gerakoso paplūdimys – jeigu yra vienas dalykas, kuris apibūdina turizmą Zakinto saloje, tai tas dalykas yra paplūdimiai. Jų saloje gausu, o kiekvienas gražesnis už prieš tai buvusį. Gerakoso paplūdimys - bene pats populiariausias saloje, o jo teritorijoje dažnai galite sutikti ir į sausumą išlipusių jūros vėžlių.
- Zakinto jūrų parkas – gana didelis parkas yra daugybės jūros vėžlių namai. Į šį parką organizuojami kruizai, pasiplaukiojimai, kurių metu gidas pasakoja įdomią informaciją bei leidžia pasigrožėti kerinčia aplinka.
- MV Panagiotis laivo nuolaužos– nuostabūs paplūdimiai yra Zakinto salos vizitinė kortelė. Viename iš tokių paplūdimių galima rasti ir labai unikalų akcentą – ant seklumos dar 1980m. užplaukusio MV Panagiotis laivo liekanas. Uolų apsupto paplūdimio grožis slypi nenusakomame Egėjo jūros žydrume.
- Venecijos stiliaus pilis – nors Zakinto sala daugiau išsiskiria gamtos grožiu, tačiau joje rasite ir vieną-kitą istorinį/architektūrinį paminklą. Venecijos pilimi vadinami tvirtovės griuvėsiai, esantys visai netoli Zakinto miestelio. Gražiausias dalykas čia – panoraminis vaizdas į jūrą.
Ką paragauti?
Graikijos virtuvė yra labai įvairiapusė. Galima sakyti, jog šių kraštų gyventojai pasiliko labai unikalius savus patiekalus bei pasisėmė gerų idėjų iš turkų, italų, Šiaurės Afrikos bei Viduržemio jūros salų gyventojų ir jas adaptavo savaip. Rezultatas – be galo skanūs ir įdomūs maisto produktai. Štai, ką rekomenduojame paragauti:
- Tzatziki – tai sriuba, salotos arba garnyras, gaminamas iš graikiško jogurto, agurkų, česnakų, druskos, alyvuogių aliejaus. Kartais dar gali būti įmaišoma citrinos sulčių, krapų, mėtų. Tai puikus užkandis arba pagardas!
- Baklava –Baklava - riešutų, sviesto ir cukraus derinys, suvyniotas į miltinę tešlą phyllo. Viskas dar apipilama cukaus sirupu, kurį sugeria tešla.
- Tomaotokeftedes – gimę Santorinyje bei Syros salose, Tomaotokeftedes tai pomidorų pagrindo vegetariškas patiekalas. Tam, kad pavyktų jį pagaminti, reikia tinkamai paruošti pomidorus, kas užtrunka bei reikalauja šefo įgūdžių. Galutiniame produkte yra gausybė poskonių bei mažų akcentų, kurie perteikia visą Graikijos virtuvės magiją.
- Ouzo – anyžių degtinė, vienas iš populiariausių alkoholinių gėrimų Graikijoje.
- Frappe – nustebsite sužinoję, kad graikų kavos meistrai yra vieni iš gerbiamiausių visame pasaulyje, nors graikiškas kavos pupeles parduotuvėse rasti sunku. Ypač Antikos tėvynėje mylima frappe – būtent čia išrastas kavos gėrimas iš kavos miltelių, vandens (bei kartais pieno) ir cukraus. Šaltas, skanus gėrimas būna tikra atgaiva karštą dieną, o saldumo pasiilgusiems frappe patiekiama su ledais.
- Gyros – kažkas tarp tortilijos ir kebabo, Gyros yra į turkišką pitos duoną susukta skrudinta mėsa, pagardinama padažais, svogūnais, salotų lapais, pomidorais bei kartkartėmis net bulvių traškučiais.
Ką patirti?
- Kasdien po naują paplūdimį – turistams dažnai varva seilės sužinojus, kiek daug nuostabių paplūdimių yra tokioje nedidelėje saloje. Nesvarbu kiek laiko praleisite Zakinto saloje, galite iškelti sau iššūkį kasdien eiti į vis naują paplūdimį. Garantuojame, jog kasdien būsite pilni įspūdžių.
- Šokite į vandenį nuo uolos – aukštos ar žemos – nesvarbu. Įveikite aukštį ir pasinerkite į skaidrų Egėjo jūros vandenį. Tokia pramoga čia labai populiari.
- Pasiplaukiokite urvuose – populiariausi urvai Zakinto saloje, vadinami „Mėlynaisiais“. Į juos galima patekti tik iš jūros. Vaizdas aplink juos ir įplaukus vidun – magiškas, lyg kažkas iš pasakos. Įprasta dienos šviesa čia pasikeičia į žalios ir mėlynos mišinį, tad nenustebkite, jei įplaukus į urvus pamatysite, kad kelionės kompanionas(-ė) pažaliavo...
Ką parsivežti?
- Viskas iš alyvuogių – Graikija yra viena iš pirmaujančių valstybių pasaulyje pagal alyvuogių auginimą ir jų produktų gamybą. Aliejus maistui, kosmetikos gaminiai, konservuotos alyvuogės arba kiti produktai iš alyvuogių šioje šalyje tik aukščiausios klasės!
- Ouzo bei anyžiniai saldainiai – stiprus anyžinis skonis atspindi tai, kokie turėtų būti unikalūs graikiški delikatesai. Nors Ouzo labiau tinka šventėms, anyžiniai saldainiai bus daugiau ekstremalus pasirinkimas, leisiantis pažinti naujus skonius.
- Mati talismanas – tai yra graikiškas simbolis, kuris, pasak legendos, saugo nešiotoją nuo „Blogosios akies“. Ją minėjo ir žymusis Antikos mąstytojas Platonas. Jei nešiosite arba arti savęs turėsite Mati, būsite apsaugoti nuo blogio.
- Keramika – Paros, Rodo bei ypač Sifnos salos garsėja gražiais keramikos dirbiniais. Ne tik šiose vietovėse, tačiau ir žemyninėje Graikijos dalyje galite rasti nuostabių lėkščių, puodelių, dubenėlių bei kitos keramikos, kuri tiks kaip suvenyras arba dovana.