Baltic Clipper

Kelionės į Batumį

Keliaujantiems į Batumį

Gruzija arba Sakartvelas – bendra informacija

  • Sostinė ir didžiausias miestas – Tbilisis (1,5 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
  • Gyventojų: 3,7 mln. 2019m. duomenimis
  • Teritorijos dydis: 69 700 kv. km
  • Religija (2019m. duomenimis): 83% rytų stačiatikiai arba Gruzijos bažnyčios stačiatikiai, 11 % musulmonai, 3% armėnų apaštališkosios bažnyčios sekėjai, 
  • Valiuta: Laris (GEL)
  • Kalbos: gruzinų (kartvelų), abchazų (Abchazijos regione)
  • Valdymo forma: unitarinė parlamentinė konstitucinė respublika

Gruzija – kontrastų bei įdomybių šalis Kaukaze. Tiek dydžiu, tiek savo gyventojų skaičiumi ši valstybė kiek panaši į Lietuvą. Nenuostabu, kad diplomatiniai ryšiai tarp šių dviejų valstybių irgi yra tvirti. Maždaug XII ir XIIIa. buvo Gruzijos (dab. vadinama Sakartvelu) aukso amžius, kada jų karalystė buvo didelė ir užėmė nemažą dalį Kaukazo regiono.

Kaip ir visos dabartinių Kaukazo respublikų teritorijos, Gruzija buvo didelių imperijų susirėmimo vieta. Čia valdė Persija, vėliau Mongolija, po to turkai Osmanai, carinė Rusija, kol galų gale įsivyravo Sovietų Sąjungos valdžia. Gruzija turi stiprią sąsają su komunizmu SSRS, mat iš čia kilęs bene garsiausias pastarosios valstybės valdovas – J.Stalinas. Čia iki šių dienų pakankamai šviesiai prisimenamas žmogus, kuris mūsų kraštuose ir likusiame vakarų pasaulyje - pasmerktas diktatorius. Gruzija ir jos žmonės labai didžiuojasi savo kultūra, istorija ir gyvenimu. Tai išskirtinis jų bruožas, jie labai moka džiaugtis. Gyvenimo ritmas čia daug labiau primena Pietų Europą, o ne Vakarų pasaulį. 

Dabartinė Gruzija vejasi vakarus ir po truputėlį tampa modernia ir išsivysčiusia valstybe. Didžiausią žinomumą šalis Lietuvoje įgavo sovietmečiu, kada buvo viena iš geidžiamiausių atostogų vietų. Prie Juodosios jūros esantis Batumis traukia poilsiautojus, o Tbilisis yra regioninės svarbos kultūrinis bei istorinis miestas, kurį verta pamatyti kiekvienam.

Batumis – bendra informacija

Po to, kai kitas žymiausias Gruzijos kurortas Suchumis atsiskyrė ir tapo Abchazijos dalimi, Batumis tapo vieninteliu dideliu turistų traukos centru prie Juodosios jūros. Maždaug 2010m. prasidėjo spartus šio Sakartvelo didmiesčio modernėjimas, mat po staigaus atsiradimo ir kilimo XIXa. viduryje ir pabaigoje, sovietmetis atnešė įprastą tam laikui stagnaciją.

Dabar galima sakyti, kad Batumis modernumu vejasi ne tik Tbilisį, tačiau ir žymiuosius vakarų kurortus. Čia dera stilinga carinė XIXa. architektūra bei nauji, dangų raižantys pastatai, o ~160 tūkst. gyventojų (2019m. duomenimis) kurortą paverčia labai jaukia, tačiau ne per daug nuošalia ar nuobodžia vieta. 

Kada keliauti?

Jeigu mėgstate paplūdimį bei norite daugiau laiko praleisti prie jūros, keliaukite balandžio-rugsėjo mėnesiais, tačiau, jeigu esate pasiruošę keliauti kalnuose, venkite laikotarpio nuo lapkričio iki kovo, ir daugiausiai akcentuokite rudens pradžią bei antrą pavasario pusę.

Ką pamatyti?

  • Susijungiančios skulptūros Batumyje Ali ir Nino – keletą kartų per dieną šios 8m aukščio skulptūros atlieka romantišką bei įdomų choreografinį numerį. Būdami Batumyje būtinai pamatykite unikalų objektą.
  • Batumio botanikos sodas – viena iš populiariausių Adžarijos regiono vietų, Batumio botanikos sodas yra labai turtingas. Jame galima pamatyti įspūdingą augalų bei floros kolekciją.
  • Gonio tvirtovė – tai viena iš šiauriausių ir ryčiausių Romos imperijos tvirtovių, kuri kada nors stovėjo. Be abejo dabar liko tik griuvėsiai, tačiau įspūdinga kažkada buvusi didybė juntama ir šiomis dienomis.

Ką paragauti?

  • Chačapuri – labai garsus Gruzijos virtuvės produktas. Sūrio pilna duona, šalia kurios būna kiaušiniai. Tai Gruzijos nacionalinis patiekalas.
  • Khinkali – Sakartvelo koldūnai – gerai žinomas vietinės virtuvės gaminys. Priklausomai nuo to, kurioje Gruzijos vietoje esate, gali skirtis įdaras. Ėriena, arba jautienos ir kiaulienos mišinys – populiariausios mėsos, o šalia jų dedama svogūnų, čili, druskos ir kmynų.
  • Čurčkhela – tai tradicinis gruziniškas saldainis, panašus į vaškinę žvakę. Sudedamosios dalys yra: vynuogių misa, riešutai bei miltai. Keičiasi tik riešutų rūšis arba į sudėtį įdedama razinų.

Ką patirti?

  • Išmokite rašyti gruzinų rašmenimis – patikėkite, rašyti vietiniais rašmenimis beveik taip pat sunku, kaip įvaldyti hieroglifus ar arabiškus rašmenis. Labai smagus užsiėmimas – pabandyti parašyti savo vardą.
  • Vyno degustacija – kartvelai itin didžiuojasi savo vyndarystės tradicijomis. Čia populiarios ir vyno degustacijos. Ypač įdomu tai, kad Gruzija – seniausiai vyndaryste užsiimantis regionas visame pasaulyje. Jie gamina vyną kitaip, nei Europos ar P.Amerikos šalys, tad būtinai įsitraukite į degustaciją, jeigu turėsite tam galimybę.
  • Kelkitės su Argo keltuvu – tai jau savotišku Batumio simboliu tapęs objektas, pakeliantis į labai nuostabią vietą – Anurijos kalną, nuo kurio atsiveria pasakiška panorama.

Ką parsivežti?

  • Čurčkhela – jau minėti vietiniai į žvakes panašūs desertai yra idealios lauktuvės
  • Staltiesės – šioje šalyje gyvena tiesiog nuostabūs audėjai ir audėjos. Jų gaminamos staltiesės yra mėgiamos visame regione, o turistai tikrai nevengia tokių parsigabenti namo.
  • Vynas – nėra labiau Sakartvelo dvasią atspindinčio suvenyro arba pirkinio už vyną.