Keliaujantiems į Mongoliją
Mongolija – bendra informacija
- Sostinė ir didžiausias miestas – Ulan Batoras (1,4 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų visoje šalyje: 3,3 mln. 2019m. duomenimis
- Teritorijos dydis: 1 566 000 kv. km
- Religija (2019m. duomenimis): 53% budistai, 39% nereligingi, 3% musulmonai
- Valiuta: Tugrikas (MNT)
- Kalba: mongolų
- Turi sienas su: Kinija, Rusija
Viena didžiausių ir tuo pačiu mažiausiai tankiai apgyvendinta valstybė pasaulyje – Mongolija. Ji gali didžiuotis ypatinga istorija, labai unikalia bei magiška gamta ir be galo tradiciška visuomene. Bene pusė šalies gyventojų glaudžiasi sostinėje – Ulan Batore, tačiau beveik trečdalis visos populiacijos vis dar gyvena klajokliškai, palapinėse, dar vadinamomis jurtomis, atitolę nuo civilizacijos ir prabangos. Toks gyvenimo būdas Mongolijoje praktikuojamas dar nuo ankstyvųjų viduramžių.
Mongolija yra antra didžiausia valstybė pasaulyje be priėjimo prie jūros. Beveik visi pusantro milijono kvadratinių kilometrų teritorijos yra stepės. Tą plotą kukliai papildo Gobio dykuma šalies pietuose ir Changajaus bei Altajaus kalnai šalies vakaruose, centre ir šiaurėje.
Maždaug 1206m. Čingischanas įkūrė Mongolų imperiją. Iki šių dienų tai yra viena iš didžiausių kada nors egzistavusių valstybių, ~1309m. užėmusi net 24 mln. kvadratinių kilometrų plotą. Po Mongolijos kojomis yra kritusi Kinija, Korėja, Persija, Vidurio Azija ir Kaukazas, Slavų žemės, dalis Rytų Europos. Iki šių dienų tas laikotarpis vietinėje kultūroje prisimenamas su pagarba, aukštinant didį Mongolijos karo vadą Čingischaną bei jo laikų palikimą.
Kada keliauti?
Šalyje yra labai ryškus žemyninis klimatas, dėl to geriausias laikas vizitui – „mongoliška vasara“, tarp birželio vidurio ir rugpjūčio pabaigos. Nors šalyje būna net 257 saulėtos dienos per metus, temperatūra žiemą krenta gerokai žemiau -20 laipsnių Celsijaus, tad artėjant žiemai keliauti nepatartina.
Ką pamatyti?
- Ulan Batoro įdomybės – kadangi sostinė yra visa ko centras, nepraleisti čia laiko būtų nuodėmė. Klajokliškos tradicijos ir Azijos modernumo junginys tikrai išskiria Ulan Batorą iš kitų pasaulio miestų. Čia rasite daugybę muziejų, vietinės kultūros objektų ir spalvingas aikštes.
- Orkhon slėnis – UNESCO pasaulio paveldo objektas, 320km į vakarus nuo sostinės esantis slėnis – rami gamtos oazė, kuri naujomis spalvomis nudažo beribes stepes.
- Huvsgul ežeras– liežuvį laužančio pavadinimo ežeras yra vienas didžiausių Mongolijoje. Visai prie Rusijos sienos telkšantis Huvsgul, pasak legendų, jame išsimaudžiusiems suteikia stiprybės ir ištvermės.
Ką paragauti?
- Buuz – šie tešliniai kukuliai iš išvaizdos primena paprastus koldūnus, tačiau yra rankų darbo ir gaminami su meile. Mėsos pasirinkimas taip pat yra kitoks. Ožkiena, jako ar net kupranugario mėsa vietoje kiaulienos, vištienos ar jautienos.
- Tsuivan – naminiai makaronai su mėsa bei daržovėmis, labai populiarūs tarp keliautojų ir kaip greitai paruošiamas maistas.
- Jako pieno produktai – pienas, grietinė(arba grietinėlė), jogurtas, sviestas ir kiti jako pieno produktai turi kitokį skonį nei karvės pieno gaminiai. Verta pabandyti ir pajusti skirtumą!
Ką patirti?
- Pamatykite ir pajuskite klajokliško gyvenimo ypatumus – yra ne viena ekskursija, kuri leis pabūti su klajoklių šeima jurtoje, pamatyti jų gyvenimo būdą ir išvysti pasaulį kitomis akimis. Svetingi mongolai yra ypač vaišingi bei labai jaukiai priima visus atvykėlius.
- Jodinėkite –nepasimėgauti lygiomis stepėmis ir pievomis jojant ant žirgo arba kupranugario būtų neteisinga.
- Pamatykite mongoliškas šventes bei rungtynes – mongolų kultūra mūsų kraštuose yra menkai pažįstama. Gilias tradicijas iki šių dienų palaikantys žmonės organizuoja ne vieną spalvingą fiestą, tarp kurių – Naadam festivalis bei viduramžius menantis raitelių, šaudančių strėlėmis, konkursas.
Ką parsivežti?
- Kašmyras – aukštos kokybės audiniai už labai prieinamą kainą – ar gali būti geriau? Kašmyro rasite kone kiekviename turgelyje.
- Piešiniai bei atvirukai – klasikinio stiliaus meniniai paveiksliukai yra vienetiniai visame pasaulyje, mat mongolų kultūra yra labai uždara ir panašiu stiliumi nekuria niekas kitas visame pasaulyje.