Baltic Clipper
Mūsų Facebook puslapis

Kelionės į Balio salą

Nepakartojamo grožio Balio sala

Balis – bendra informacija

 • Didžiausias miestas Balyje - Denpasaras
 • Gyventojų visoje saloje: 4,2 mln.
 • Religija: 83% induistai, 13% musulmonai, 2,5% krikščionys
 • Kalbos: oficiali – indonezų, tačiau vyrauja ir vietinės baliečių bei balietiška malajų
 • Balio regioną sudaro trys salos, visos priklauso Indonezijai
 • Tai vienintelis Indonezijos regionas, kuriame vyrauja Induizmas

Nors Balis yra tik labai maža Indonezijos dalis, tai yra viena iš daugiausiai turistų sulaukiančių vietų visame pasaulyje. Sala žavi savo gamta, išskirtine kultūra, architektūra bei itin kultūra alsuojančiomis gyvenvietėmis.

Visgi didžiausia žvaigždė šiame regione yra gamta. Kadangi Balis priklauso Koralų trikampiui, kuriame yra bene didžiausia jūrinės floros ir faunos įvairovė, čia klesti ne tik sausumos, bet ir vandens augmenija ir gyvūnija.

Taip pat vertėtų žinoti, kad kaip ir likusi Indonezija, Balis turi ir daugybę pavojingos gamtos pėdsakų – ugnikalnių. Taip pat vertinga informacija tiems, kurie planuoja svečiuotis pas Balio gyventojų šeimą – pavalgę jų maisto, visuomet palikite bent truputėlį maisto lėkštėje. Taip pat, jeigu valgote sėdėdami ant žemės, naudokite tik dešinę ranką.

Kada keliauti?

Balio sala yra šiek tiek piečiau ekvatoriaus, tad 12 mėnesių čia vyrauja karštas, drėgnas ir tropinis klimatas. Nors čia malonu atvykti ištisus metus, reikėtų išskirti sausąjį bei lietingąjį sezonus.

Visgi patariama Balį lankyti balandžio-birželio arba rugsėjo mėnesiais. Tuomet dar nebūna didžiausio turistų antplūdžio, mažesnės viešbučių kainos ir taip nekankina drėgmė. Lietingasis sezonas prasideda spalio mėnesį ir tęsiasi iki pat balandžio. Sausį vidutiniškai gali lyti net 25-28 dienas, tad oro sąlygų kelionės į Balį metu neignoruokite.

Ką pamatyti?

 • Ubud beždžionių miškas ir beždžionių šventykla – mūsų kraštuose gyvūnai įprastai nėra garbinami ar aukštinami religine prasme. Azijoje viskas yra kiek kitaip ir Ubud beždžionių miškas yra gyvas to pavyzdys. Šiame išskirtiniame gamtos kampelyje gyvena beveik 750 beždžionių, su kuriomis galima gana artimai pabendrauti. Miške taip pat rasite ir labai išskirtinę šventyklą, kurią irgi verta pamatyti.
 • Uluwatu šventykla – Balyje yra daug nuostabių šventyklų ir Uluwatu galbūt yra įspūdingiausia iš visų. Ant stačios uolos krašto stūksanti šventykla yra ne tik nuostabioje vietoje ir atveria kvapą gniaužiantį vaizdą į jūrą, tačiau turi ir didžiulę kultūrinę bei istorinę vertę. Turistai tai įvardina kaip vieną labiausiai dėmesio vertų Balio vietų.
 • Padang Padang paplūdimys – nors vis dar yra kiek paslėptas Balio lobis, uolėtas, bet kartu ir smėlėtas Padang Padang paplūdimys tikrai patektų į gražiausių sąrašą.
 • Batur kalnas – dar vienas labai turistų mėgiamas taškas. Ir ne veltui, kadangi šis ugnikalnis yra 1,7km aukščio ir nuo jo atsiveria labai puikūs vaizdai. Laipiojimą ir žygius mėgstantys asmenys neliks nusivylę stebėdami saulėtekį arba saulėlydį, o ir dienos metu tai bus įspūdžių ir nuotykių bomba.
 • Taman Tirta Gangga šventykla bei vandens sodai – kažkada buvę karališkų rūmų kompleksu, Taman Tirta Gangga šventyklos bei vandens sodų kompleksas yra viena iš lankomiausių Balio vietų. Žodžiais šios vietos grožį apsakyti sunku, todėl rekomenduojame čia apsilankyti ir viską pamatyti patiems.

Ką paragauti?

Jeigu lankotės Balyje, labai rekomenduojame paragauti vietinės virtuvės patiekalų. Kiekvienas čionykštis regionas turi labai išskirtinio bei unikalaus maisto. Štai verčiausi dėmesio:

 • Babi Guling (Žinduklė kiaulė) – niekur kitur visame pasaulyje taip įdomiai (tikriausiai) nepatiekiama kiauliena. Tai yra vienas žymiausių Balio patiekalų. Kiaulės žinduklės kepsnys yra apibertas įvairiais vietiniais prieskoniais bei žolelėmis. Minkšta mėsa patiekama su ryžiais, troškintomis daržovėmis ir kai kuo kas labai patinka kiaulienos gurmanams – traškia „skūrele“.
 • Kopi (vietinė kava) – kaip žinote, Indonezijoje yra itin stipri kavos kultūra. Balis – ne išimtis, o būtent šioje saloje auga išskirtinės kavos pupelės, kadangi plantacijos įkurdinamos ant derlingo, vulkaninio dirvožemio. Tiek šalta, tiek karšta kava bus labai puikus būdas atsigaivinti arba tonizuotis.
 • Pisang goreng (Skrudinti bananai) – kaip jau žinote, saloje itin mylimos beždžionės, o taip pat ir bananai. Pisang Goreng yra skrudinti bananai, kurie pateikiami su medumi, palmių cukraus sirupu, kokosų granulėmis arba vaniliniais ledais. Bet kokia kombinacija palepins skonio receptorius ir bus puikus desertas.
 • Spring Rolls (daržovių suktinukai) – Azijoje daržovių suktinukai yra vienas iš svarbiausių ir populiariausių užkandžių. Balyje jie taip pat yra unikalūs. Suktinukų užpildas bus daržovių bei maltos vištienos mišinys, o populiariausi padažai – saldžiarūgštis arba riešutų. Paragaukite. Jeigu patiks, tokį skanėstą nesunkiai pasidarysite ir namuose.

Ką patirti?

Balyje pamatyti ir patirti dalykai ilgam išliks atmintyje. Štai ką rekomenduojame patirti:

 Įamžinkite vietas nuotraukose – paruoškite vietą savo išmaniuosiuose telefonuose arba fotoaparatuose, kadangi Balis yra viena iš tų pasaulio vietų, kur norėsis viską įamžinti. Yra net specialių ekskursijų, kurios veža tik į pačias kadro verčiausias vietas, pvz. Rojaus vartai, Agung kalnas ir jau minėta Tirta Gangga.

 • Lipkite į kalną ir išsimaudykite karštoje versmėje – Balyje yra daugybė kalnų, o Batur – pats žymiausias iš visų. Nuo kalno galima stebėti nuostabų saulėtekį, o vėliau bus malonu išsimaudyti karštojoje versmėje
 • Pasiplaukiojimas su rajomis – mėgstantiems vandens pramogas nevertėtų praleisti progos panardyti ir iš arti pamatyti didingas Mantų įlankos rajas.
 • Pasisupkite Ubud džiunglių sūpynėmis – nors ir pats Ubud miško ir šventyklos kompleksas yra nuostabus, nevertėtų praleisti ir džiunglių sūpynių. Atsipalaiduokite ir apžiūrėkite džiungles iš aukščiau.

Ką parsivežti?

Iš Balio salos atgal į namus arba lauktuvėms grįžti gali ne tik įspūdžiai bei nuotraukos. Yra ir ne vienas mažmožis arba suvenyras, kurį verta parsigabenti atgal.

 • Kava – nesvarbu ar jūs, ar jūsų artimieji, kažkas iš pažįstamų rato tikrai mėgsta kavą. Balyje ji pigi ir galima rinktis iš be galo daug rūšių.
 • Aitvarai – čionykščiuose kraštuose aitvarai simbolizuoja dievybes bei šventumą. Ypač induizmą išpažįstančiame Balyje yra labai platus aitvarų pasirinkimas, tad vieną parsigabenti galite ir jūs.
 • Arakas bei Indonezijos vynas – arakas yra vietinis alkoholinis gėrimas, kuris puikiai tinka visiems kokteiliams maišyti. Jis, kaip ir vietiniai vynai gaminamas iš fermentuotų ryžių. Visose tradicinėse baliečių ceremonijose arba šventėse butelis arako bei vyno tiesiog turi būti ant stalo.
 • Audiniai – vietinės moterys su siuvimo mašinėlėmis arba primityviomis audimo staklėmis atlieka kone stebuklus. Šalikai, pagalvėlės, skaros, staltiesės ir įvairūs drabužiai čia gaminami su labai unikaliais raštais. Nepraleiskite progos namo parsigabenti kai ką tikrai autentiško.