Keliaujantiems į Milaną
Italija – bendra informacija
- Sostinė ir didžiausias miestas – Roma (2,9 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų: 60 mln. 2019m. duomenimis
- Teritorijos dydis: 301 340 kv. km
- Religija (2019m. duomenimis): 74% katalikai, 23% neišpažįsta nieko
- Valiuta: Euras (EUR)
- Kalba: italų
- Valdymo forma: unitarinė parlamentinė respublika
Istoriškai Italija visada būdavo svarbiausių pokyčių kultūroje bei įtakoje centre. Kadaise jos teritorijoje buvo pačios didingiausios pasaulyje Romos Imperijos širdis, vėliau iš čia kilo visi reikšmingiausi viduramžių ir naujųjų amžių kultūros judėjimai (barokas, renesansas, gotika t.t.). Na, o dabar Italijoje diktuojamos drabužių, automobilių madų tendencijos. Italija vis dar yra viena iš įtakingiausių valstybių pasaulyje.
Tam, kad geriau suprastumėte pačią Italiją, jos žmones ir kultūrą, būtina žinoti bent svarbiausią informaciją apie jos istoriją. Italiją sudaro daugybė unikalių žemių ir žmonių. Iki Romos Imperijos laikų tai buvo skirtingos tautos, turinčios skirtingas kalbas bei papročius. Tada susikūrė Romos Imperija ir palaipsniui u-ėmė ne tik visą Apeninų pusiasalį bei aplinkines salas, tačiau įsigalėjo Europoje bei aplink visą Viduržemio jūrą. Tada imperijai jau pasitinkant savo saulėlydį atsirado naujas reiškinys, kuris 1,5 tūkst. metų į priekį formavo Italijos žmonių gyvenimą – krikščionybė. Vatikanas bei popiežiaus sostas buvo labai svarbi šios valstybės socialinė ir politinė grandis.
Kai Roma žlugo, Italija pasidalino į daugybę miestų-valstybių. Visi jie buvo pakankamai stiprūs ekonomiškai bei kultūriškai, tačiau iškilus Ispanijai, Anglijai, Prancūzijai, Rusijai ir Austrijai, Italija liko užnugaryje. Dėl šios priežasties italai tautiniu tapatumu panašesni į vokiečius, o ne prancūzus ar Ispanus, kurios iš tiesų daug panašesnės kultūriškai bei istoriškai. Italas save laiko italu ir pvz. siciliečiu, kalabriečiu, lombardu ir t.t.
Tačiau bendrumo jausmas galų gale triumfavo ir Italija XIXa. pabaigoje susivienijo bei tapo stipria valstybe Europoje.
Jeigu keliausite į šią šalį, joje galite apturėti be galo kontrastingų ir įvairių pavyzdžių. Šalies šiaurėje yra Alpės bei tokie miestai kaip Venecija, Florencija, Turinas, Milanas. Šalies centre – Roma, Vatikanas, San Marinas ir nuostabios Adrijos jūros pakrantės. Šalies pietuose – Neapolis ir daug lėtesnis gyvenimo būdas, maži miesteliai, plačias vidurio Italijos pievas vėl keičia kalnai. Na ir galų gale – salos. Sicilija, Sardinija, Kapris ir kitos turi be galo unikalią kultūrą ir išskirtinę architektūrą, lankytinas vietas.
Trumpai tariant, kad ir į kurią vietą Italijoje keliaujate, kad ir kelintą kartą tai darote, kiekvieną sykį nesunkiai rasite kažką naujo.
Milanas – bendra informacija
Milanas yra vienas iš didžiausių bei moderniausių miestų Europoje. Tačiau jis turi ir labai gražią senosios Romos imperijos kultūrinį palikimą. Laiku tarp 286 ir 402m. po Kr., Milanas net tarnavo kaip Romos Imperijos sostinė, o viduramžiais išgarsėjo kaip menų, dizaino, mokslų, pramogų bei finansų centras.
Šiuo metu Milanas nėra administracinis šalies variklis (tai yra Roma), tačiau 2019m. duomenimis Milano regionas turėjo gerokai stipresnę ekonomiką ir sukūrė didesnį BVP.
Kas liečia Milano kasdienį gyvenimą, čia derėtų paminėti tris dalykus: architektūra, mada ir futbolas. Milano katedra – vienas iš sudėtingiausių bei gražiausių pastatų pasaulyje. Tačiau Milane dėmesio verta ne ji viena, yra ir kitų per beveik du tūkstančius Lombardijos sostinės gyvavimo metų pastatytų objektų, kurie verti laiko ir pagyrų. Mada yra turbūt žinomiausias Milano eksportas. Iš čia kilo Dolce&Gabbana, Armani, Prada, Versace, Moschino ir kiti mados namai. Dabar daug kas mėgsta Milane apsipirkti, mat čia yra beveik visi pasaulyje žymūs mados namai. Na ir be abejo futbolas. Kai mieste, juolab tame pačiame stadione žaidžia du bene tituluočiausi Europos futbolo klubai, nesunku suprasti kodėl šis sportas vienija Milano gyventojus.
Jeigu jus domina įvairūs, kultūriškai labai turtingi bei daug ką pasiūlyti galintys miestai, savo kitam kelionės tikslui rinkitės Milaną!
Kada keliauti?
Nėra blogo laiko aplankyti Milaną. Tačiau turėkite omenyje, kad žiemą mieste gali snigti, būti ganėtinai vėsu, nes jis netoli Alpių. Taip pat žinokite, kad šilčiausi orai – tarp gegužės ir spalio, o mažiausias viešbučių užimtumas bei pigiausias apgyvendinimas – kovą, balandį ir lapkritį.
Ką pamatyti?
- Milano katedra – tai beveik šešis šimtus metų statytas gotikos stiliaus pastatas, kurio kiekvienas centimetras yra tarsi atskiras meno kūrinys.Duomo di Milano – didžiausia katedra Italijoje ir penkta didžiausia pasaulyje. Visų šio miesto gyventojų slaptas noras – matyti katedrą pro savo namų langus.
- Viktoro Emanuelio II galerija – šis įspūdingas prekybos centras yra ir tikras architektūros šedevras. Jo puošmena – didžiulis stiklinis kupolas, suteikiantis pojūtį, tarsi lankytojai būtų po atviru dangumi, nors yra uždaroje erdvėje. Galerija - populiari vieta nuotraukai.
- Sforzų pilis – net ir Lietuvoje žinomi Sforzos Italijoje mėgavosi didžiule prabanga. Milano kunigaikštis Frančeskas Sforza XVa. pastatė sau ir savo artimiesiems didžiulę pilį. Ji iškilo ant XIV amžiaus gynybinio įtvirtinimo likučių. Šiuo metu pilyje yra ne vienas muziejus bei eksponuojama gausybė meno kūrinių.
- Sempione parkas – įkurtas XIXa. pabaigoje, šis didžiulis parkas yra viena iš lankomiausių Milano vietų. Čia galite ramiai pasivaikščioti arba išsikelti ramų pikniką.
Ką paragauti?
- Tikra neapolietiška pica – nesvarbu koks jos pavadinimas ir kokie ingredientai, tikros neapolietiškos picos turi paragauti visi, kurie lankosi Italijoje. Tai yra visų kitų picų pasaulyje prototipas ir net UNESCO kultūrinio paveldo dalis...
- Tiramisu – iš Venecijos kilęs desertas susideda iš kiaušinio trynių, maskarponės, kakavos ir kavos bei sausainių „pirštelių“. Tai tikrai labai skanus patiekalas, kurį italai mėgsta prie kavos.
- Gelato Italiano – tikri itališki ledai laikomi pačiais gardžiausiais pasaulyje. Karštą dieną paragaukite sau patinkančių skonių deserto ir palepinkite skonio receptorius!
- Spaghetti carbonara – makaronai garsėja kaip vienas iš žymiausių Italijos virtuvės gaminių. Spaghetti carbonara – spagečių, kiaušinių, sūrio, guanciale arba pancetta (į lašinius panašus produktas) bei juodųjų pipirų. Nors bene patys žinomiausi Italijos makaronai – carbonara gimė tik XX amžiuje, jie jau yra tapę neatsiejama šios virtuvės dalimi.
- Florencijos kepsnys – Bistecca alla Fiorentina yra tikrai galingas patiekalas. Florencijos regione (o dabar ir visoje Italijoje patiekiamos didžiulės grynos, mažai keptos jautienos porcijos. Šalia jos vietiniai paprastai geria vyną ir negauna jokių garnyrų. Jeigu nevalgote kaip sunkumų kilnotojas ar galiūnas, geriausia Bistecca alla Fiorentina dalintis su kolega arba artimuoju. Blogiausiu atveju galite likučius parsinešti į viešbutį.
Ką patirti?
- Motoroleriu arba mažu automobiliu pažinkite Italiją – kadangi gatvelės beveik visur siauros, o kraštovaizdį užima kalnai, visureigis ar didelis sedanas Italijoje yra tikras nesusipratimas. Beveik visi vietiniai juda ant motorolerių arba su mažais dviviečiais automobiliais. Tai tikrai geras būdas pažinti Italiją.
- Degustuokite vyną ir sūrį – Italija garsėja vynu bei sūriais. Pastarųjų galima rasti net virš 50 rūšių. Dėl šios įvairovės bei gilių tradicijų, dažnos ir kulinarinės kelionės po Italiją. Netoli Bolonijos stovi „Sūrių biblioteka“, kur sudėti visi kada nors Italijoje pagaminti sūriai, o vyndariai visada maloniai priima turistus, siūlo ragauti skanų, ilgai brandintą gėrimą.
- Užsukite į Milano derbį futbole – Kada rungtyniauja AC „Milan“ ir „Internazionale“ Milan, gyvenimas mieste tarsi sustoja. 70-80 tūkstančių aistruolių sugūži į stadioną kur skanduoja ir palaiko savo komandą, o kiti už savas spalvas serga baruose ar namuose. Atmosfera stadione yra magiška ir nepakartojama, parodanti kokie aistringi žmonės gyvena Milane. Būtinai įsigykite bilietus, jei jūsų kelionės data sutaps su Inter ir AC derbiu.
- Išmokite gaminti – Milane bei visoje likusioje Italijoje labai populiarios makaronų, tiramisu, picų, lazanijų bei kitų patiekalų gamybos pamokos turistams. Jose suartėjate su visiems gerai žinoma itališka virtuve.
- Patraukite į šiaurę – visai netoli Milano yra viena nuostabiausių vietų žemėje – Komo ežeras. Jo pakrantė laikoma bene prestižiškiausia ir gražiausia vieta pasaulyje, todėl turėdami laiko ir noro nuvykite į dailų gamtos kampelį kalnuose.
Ką parsivežti?
- Vynas – itališkas vynas – vienas geriausių pasaulyje. Ar dar reikia kažką pridurti?
- Sūris – beveik kiekvienas šios šalies regionas gamina unikalius sūrius bei turi gilias amato tradicijas. Nesuskaičiuojama gausybė sūrių kasdien keliauja į parduotuvių lentynas. Įvairiausių šio produkto atmainų verta parsivežti atgal namo ir duoti kaip dovaną arba vartoti patiems.
- Alyvuogių aliejus – kaip ir visos aplink Viduržemio jūrą esančios valstybės, Italija labai garsi savo alyvuogių aliejaus produkcija.
- Madingi drabužiai – Italija yra mados industrijos viena iš gimtinių. Visi didieji mados namai ir dizaineriai tikrai turi čia parduotuvių bei atstovybių. Net ir mažesnėse boutique stiliaus parduotuvėse galima rasti nuostabių drabužių ar aksesuarų. Dairykitės!
- Kvepalai – kadangi Italijoje gausu mados namų bei dizainerių, kvepalų čia irgi netrūksta. Priklausomai nuo savo biudžeto, ypač Milane galite rasti pačių unikaliausių kvapų, atitinkančių jūsų slapčiausius troškimus.