Keliaujantiems į Niujorką
JAV– bendra informacija
- Sostinė - Vašingtonas (630 tūkst. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Didžiausias miestas – Niujorkas (8,7 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų visoje šalyje: 327 mln. 2019m. duomenimis
- Teritorijos dydis: 9 147 590 kv. km
- Religija (2019m. duomenimis): 73% krikščionys, 21% nepriskiria savęs jokiai religijai, 2% žydai, 1 musulmonai
- Valiuta: JAV doleris (USD)
- Kalba: federaliniu lygiu nėra jokios, tačiau nacionalinė - anglų
- Turi sienas su: Kanada ir Meksika, jeigu užšąla Barenco sąsiauris – ir su Rusija.
Kti didžiausi miestai:
o Los Andželas – 4 mln. gyventojų (2019 m. duomenimis)
o Čikaga – 2,7 mln. gyventojų (2019 m. duomenimis)
o Hiustonas – 2,3 mln. gyventojų (2019 m. duomenimis)
Viena iš didžiausių ir svarbiausių valstybių pasaulyje – JAV. Ją įkūrė britų kolonistai 1776m. Ji buvo pirmoji konstitucinė respublika pasaulyje ir iki šiol vadinama laisvių bei demokratijos šalimi. Iš tiesų tai JAV demokratija yra kiek skirtinga Europos ar Lietuvos modeliams, tačiau ši valstybė gana tradiciškai išlaiko tas pačias vertybes jau kelis šimtus metų. Iki Antrojo Pasaulinio karo JAV buvo labai galinga ir įtakinga šalis, tačiau po jo tavo super galia, dominuojančia visame pasaulyje. Dabar ji tą statusą išlaiko ir yra stipriausia ekonomika pasaulyje. JAV – tai galimybių šalis.
Dėl to, kad šalies teritorija yra net 9,1 mln. kvadratinių kilometrų, apibūdinti JAV gamtą nėra taip paprasta. Patys amerikiečiai mėgsta tokį skirstymą: Rytinė pakrantė, Vidurio vakarų JAV (Midwest), Pietūs ir Vakarų Pakrantė. Daugiau – mažiau, šios zonos dalinasi klimato ypatumais ir yra gana panašios. Štai Rytinėje pakrantėje yra senieji JAV miestai – Bostonas, Filadelfija, Niujorkas, Vašingtonas. Gamta panaši į Vidurio Europą, tik su kiek didesniais ekstremumais. Kraštovaizdį užima miškai ir Apalačų kalnai.
Pilnai pažinti visą JAV reikės labai daug laiko. Norėdami aplankyti įdomiausius miestus ir miestelius, pamatyti gražiausius gamtos kampelius bei sudalyvauti geresniuose renginiuose truksite labai ilgai. Dėl to žmonės į JAV keliauja ne vieną kartą ir neretai renkasi kelionę dedikuoti vieno iš regionų pažinimui.
Niujorkas – bendra informacija
Tai bene pats turtingiausias ir žinomiausias miestas pasaulyje. Apie Niujorką, Manheteno dangoraižius, Laisvės statulą, Times aikštės ekranus, dešrainių kioskelius ir geltonuosius taksi, jeigu ne visai žino, tai bent girdėjo tikrai visi. Ir iš tiesų, Niujorkas yra toks ikoniškas ir įvairus, kad ir daug metų čia gyvenančius žmones jis gali nustebinti kone kasdien. Štai pavyzdys. Jeigu jūs gyventumėte devyniasdešimt dvejus metus ir kasdien, nuo 22 metų amžiaus eitumėte į vis naują užeigą/restoraną pavalgyti, gyvenimo pabaigoje būtumėte užsukę tik į 70 procentų visų restoranų Niujorke.
Pats miestas yra didžiulis uostas, susidedantis iš penkių milžiniškų rajonų: Bruklino, Kvynso, Manheteno, Bronkso ir Staten Ailando. Niujorke šiuo metu gyvena per 200 tautybių gyventojų ir čia galima aptikti per 800 unikalių kalbų. Niujorke taip pat gyvena daugiausiai milijardierių iš visų pasaulio miestų.
Pati miesto istorija prasidėjo 1624m., kada koloniją įkūrė olandai. Tada Naujuoju Amsterdamu vadinta gyvenvietė greitai buvo perimta anglų, kurie rodė jai didesnį dėmesį. Didysis miesto augimo bumas prasidėjo XIXa. viduryje. XIXa. pabaigoje pradėjo kilti pirmieji dangoraižiai, vėliau išskyrę miestą visame pasaulyje. Po truputį Niujorkas ėmė ryškėti kaip JAV ekonomikos kelrodė žvaigždė. Miestas tapo patrauklia vieta dirbti ir gyventi, žmonės čia atvyksta iš visos šalies ir sako, jog, jeigu „Prasimuši Niujorke – prasimuši visur.“
Tad ko dar laukiate? Užsukite ir pamatykite, kaip dienas ir naktis leidžia niujorkiečiai!
Kada keliauti?
Į Niujorką bei rytinę JAV pakrantę geriausia keliauti balandžio- birželio ir rugsėjo – lapkričio pradžios intervaluose. „Didysis Obuolys“ taip pat žavus per Šv. Kalėdas ir Naujų metų išvakarėse. Tada miestas tarsi įgauna naujos energijos.
Ką pamatyti?
- Panorama nuo dangoraižio Niujorke – 386.5m aukštyje randama uždara apžvalgos aikštelė One World Trade Centre arba 373,1m aukštyje esanti apžvalgos aikštelė leis mėgautis didžiausio JAV miesto panorama.
- Laisvės statula – simboliškai svarbiausias Niujorko pastatas, kurį Amerikai padovanojo Prancūzija.
- Times aikštė – turbūt labiausiai Niujorko dvasią atspindinti vieta, kur šurmulio niekad nestinga. Times aikštėje šviečia šviesos, nuolat kursuoja vietiniai ir turistai bei visada pilna veiksmo. Jei fotografuosite, saugokitės kišenvagių.
- Metropoliteno muziejus – aukščiausio lygio muziejus su aukščiausio lygio meno kūriniais. Šiame muziejuje galite rasti van Gogo, Voitmano, Monė, Dega, El Greco, Gogeno ir net Koko Šanel darbus.
- Rokfelerio centras – tai didžiulė komercinė erdvė, kurioje stovi net keturiolika Art Deco stiliaus statinių. Čia gražiausia per Šv. Kalėdas, tačiau yra ir prekybos centrų bei kitų įdomesnių objektų.
Ką paragauti?
- Dešrainis – Niujorke iš gatvėje stovinčio kioskelio galite užsisakyti labai amerikietišką patiekalą – hotdog‘ą. Paragaukite ir sužinokite ar buvęs SSRS vadovas N.Chrusčiovas tikrai turėjo gerą skonį...
- Tinklinių restoranų maistas – nors kažko itin unikalaus tinkliniuose restoranuose nerasite, tačiau paragauti užkandinių maisto, kurių nėra Lietuvoje ar net Europoje – įdomi patirtis. Chick- Fil‘a, Chipotle, Popeye‘s, Papa John‘s, Taco Bell, Wendy‘s ir t.t. Pasijuskite kultūros dalimi.
- Pusryčių blynai – IHOP restorane arba daugumoje pakelės ar pusryčių užkandinių galite rasti tradicinius amerikietiškus pusryčių blynus. Patiekiami su sviestu, sirupu arba/ir šonine, jų gaminami blynai yra be galo skanūs.
- Niujorko pica – po neapolietiškos, turbūt žymiausia pica pasaulyje. Niujorko pica dažnai parduodama gabalėliais ir yra vietinių maistas-favoritas. Niujorko pica pasižymi šonuose stora ir traškia pluta, kurios padas plonas ir dažniausiai namų gamybos pomidorų padažu bei mocarelos sūriu.
- Košė su jūrų moliuskais – Naujoje Anglijoje gaminamas Clam Chowder patiekalas iš vėžiagyvių, bulvių, sūdyta kiauliena, tiršta grietinėle, žalumynais.
Ką patirti?
- Pabūkite Centriniame Niujorko parke – Centrinis Niujorko parkas yra mažo miestelio dydžio. Tai įspūdinga erdvė pilna žalumos, vietų poilsiui ir aktyviam laisvalaikiui.
- Stebėkite Brodvėjaus šou – Tai skaitoma, kaip viena iš labiausiai amerikietiškų pramogų. Pamatyti pramoginį miuziklą pasiseka tikrai ne kiekvienam, tad kodėl gi nepadarius to patiems?
- Pasibastykite bendruomeniniuose rajonuose (etniniuose anklavuose) – Mažoji Italija, Kinų kvartalas, Brighton Beach, žydiški, ispaniški, lenkiški, vokiški, braziliški ir dar įvairiausių tipų rajonai yra išmarginę Niujorko žemėlapį. Juose ne tik, kad rasite unikalų gyvenimo būdą, tačiau ir galėsite pavalgyti unikalaus maisto, apsipirkti vietinėse parduotuvėse ir patirti tai, kas iš tiesų yra Niujorkas.
Ką parsivežti?
- Saldumynai – tokių, kuriuos rasite kone kiekvienoje parduotuvėje čia, Lietuvoje nė su žiburiu nerasite. Žymiausi prekių ženklai ir didžiausia įvairovė.
- Klevų sirupas – nors tai daugiau kanadiečių nacionalinis produktas, tačiau ir JAV rytinėse valstijose klevų sirupas yra labai populiarus.
- Riešutų sviestas – tai beveik nacionalinis produktas, kuriuo amerikiečiai gardina kone viską.
- I <3 NY marškinėliai – toks pirkinys turistui yra labai stereotipinis, bet kartu ir labai simboliškas, visada priminsiantis apie patirtus įspūdžius.