Keliaujantiems į Kirgiziją
Kirgizija – bendra informacija
- Sostinė ir didžiausias miestas – Biškekas (1 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų visoje šalyje: 6,4 mln. 2019m. duomenimis
- Teritorijos dydis: 199 951 kv. km
- Religija (2019m. duomenimis): 85% musulmonai, 14% krikščionys
- Valiuta: somas (KGS)
- Kalba: kirgizų (oficiali valstybinė), rusų (bendrinė, kalba dauguma)
- Turi sienas su: Kinija, Tadžikistanu, Uzbekistanu ir Kazachstanu
Kiti didžiausi miestai:
- Ošas – 280 tūkst. gyventojų (2019 m. duomenimis)
- Džalal Abadas – 115 tūkst. gyventojų (2019 m. duomenimis)
Į tolimąją Kirgiziją arba Kirgizstaną nuvykti pavyksta tikrai ne kiekvienam. Kadangi ši šalis Centrinės Azijos kontekste yra gana nedidelė, o jos žinomumas užsienyje nusileidžia Kazachstanui ar Uzbekistanui, daug kas net nežino kokia graži ir įspūdinga yra Kirgizijos gamta. Pamačius kai kurias nuotraukas būtų galima spėti, kad ten Alpių pievos, Kolorado uolėtieji kalnai, Aliaskos ar Kanados aukštumos, tačiau ne, tai kukli Kirgizija.
Kirgizijos istorija mena jau virš 2 tūkstančius metų. Per čia ėjo šilko kelias, tačiau dėl itin kalnuotos rytinės šalies dalies, dauguma jos buvo neapgyvendinta. Kirgizstane įsikūrė klajokliai mongolai, kuriuos vėliau užkariavo Rusija ir Sovietų Sąjunga. Dabar Kirgizstanas yra nepriklausoma respublika, kurios didžioji dalis gyventojų – etniniai kirgizai, nors dauguma ir kalba rusiškai. Tik trečdalis žmonių gyvena miestuose.
Atvykus į Kirgiziją, kiekvienas keliautojas ras sau gražią vietą. Issyk Kulo (Jesiko) ežeras, Tian Šanio kalnai ir dar tūkstančiai Instagram‘ą lengvai „susprogdinsiančių“ vietų ir labai šilti žmonės.
Kada keliauti?
Pagal oro ir gamtos sąlygas, į Kirgizstaną geriausia vykti tarp birželio ir rugsėjo. Visgi, jeigu jūsų kelionė vyks tik pietinėje šalies dalyje, čia galite leistis visą laiką tarp kovo ir spalio.
Ką pamatyti?
- Burana bokštas – šalia sostinės stovintis 25m aukščio bokštas rodo, kad šioje vietoje kažkada stūksojo įspūdingas Balasaguno miestas, priimdavęs šilko kelyje prekiavusius pirklius. Tai istorinės svarbos objektas. Šalia bokšto yra ir bal-bal akmenys, užsilikę nuo Via.
- Ala Archa nacionalinis parkas – Tian Šanio kalnuose esantis parkas gali pasiūlyti be galo daug nuotraukos vertų kadrų ir yra labai graži, nepaliesta gamtos vieta.
- Song Kol ežeras – vienas gražiausių ir magiškiausių ežerų pasaulyje. Tiesa, kvapą gniaužiančių ežerų Kirgizijoje yra tikrai nemažai, stebinti gali ne tik šis.
- Altyn-Arashan – Alpes ir kažką tiesiai iš mitologijos knygos primenanti vieta, kuriai bus smagu skirti daug laiko. Žalios pievos, gražūs miškai ir dangų remiantys kalnai. Tai – viena iš tų vietų, kur galima labai lengvai įsimylėti Kirgiziją.
Ką paragauti?
- Oromo – sluoksniuota tešla su mėsos, riebalų ir daržovių įdaru
- Besh Barmak – vienas iš labiausiai tradicinių patiekalų, kada gabalėlis ėrienos mirkomas į garuojančių makaronų ir svogūnų troškinį.
- Plovas – uzbekiška tradicija populiari ir čia. Vietinių virėjų plovas vers prašyti pakartoti!
Ką patirti?
- Suartėkite su klajoklišku gyvenimo būdu – visoje šalyje beveik 4mln. žmonių gyvena ne mieste. Iš jų tikrai nemažai vis dar išlaiko tradicinio klajokliško gyvenimo būdo tradicijas. Kai kurie iš jų gali surengti jums nuostabią viešnagę, kurios metu iš arti pamatysite kiek kitokį požiūrį į kasdienybę.
- Stebėkite varžybas ant arklių – kadangi klajokliams arkliai visada buvo labai svarbūs, tai Kirgizijoje jiems tikrai yra skiriama nemažai dėmesio. Sporto rungtys bei žaidynės ant arklių Kirgizijoje vyksta dažnai, ypač mažuose miesteliuose.
- Jokite ant arklio – jeigu galima stebėti, kodėl gi neišbandžius to ir patiems? Nuostabios patirtys jojant per kalnus, slėnius ir pievas tikrai padės iš arčiau ir natūraliau pažinti gražią bei unikalią šalį.
- Pasilepinkite Altyn Arashan karštosiose versmėse – jeigu mėgstate tokio tipo pramogas, yra puiki vieta pačioje Kirgizijos širdyje, kur galite išbandyti karštųjų versmių malonumus.
Ką parsivežti?
- Kalpak – tradicinės kailinės kepurės, kurias nešioja vietiniai, ypač kaimuose.
- Shrydak – arba tradiciniai kirgiziški kilimai, kurie būna patiesti jurtose.
- Saldainiai – jų Kirgizijoje yra labai įvairių. Ypač įdomu ir nostalgiška tai, kad jie labai primena sovietinius gardėsius, o neretai – net nepakito nuo tų laikų.