Baltic Clipper

Kelionės į Varšuvą

Keliaujantiems į Varšuvą

Lenkija – bendra informacija

  • Sostinė ir didžiausias miestas – Varšuva (2 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
  • Gyventojų visoje šalyje: 38,4 mln. 2019m. duomenimis 
  • Teritorijos dydis: 312 696 kv. km
  • Religija (2019m. duomenimis): 88% katalikai
  • Valiuta: zlotas (PLN)
  • Kalba: lenkų (regioniniu lygmeniu pripažįstama ir kašubų)
  • Turi sienas su: Vokietija, Čekija, Slovakija, Ukraina, Baltarusija, Lietuva ir Rusija

Kiti didžiausi miestai:

  • Krokuva – 770 tūkst. gyventojų (2019 m. duomenimis)
  • Lodzė – 685 tūkst. gyventojų (2019 m. duomenimis)
  • Vroclavas – 640 tūkst. gyventojų (2019 m. duomenimis)

Šiuo metu, kaip ir kone visais laikais, Lenkija yra labai svarbi valstybė Europos gyvenime. Tai ne tik viena iš didžiausių šalių, tačiau tuo pačiu ir kone didžiausio žiniasklaidos dėmesio sulaukianti, mat ji niekada nebijo daryti taip, kaip jai pačiai atrodo geriausiai. Lenkiją ir Lietuvą sieja glaudūs istoriniai ryšiai. Apie 400 metų mūsų šalis jungė aukščiausio lygio diplomatiniai ir valstybiniai santykiai ir net 226 metus turėjome bendrą valstybę.

Dabartinė Lenkija yra ganėtinai naujoje teritorijoje įkurta valstybė. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad iki 1945m. Lenkijos ribos ir valdomos žemės buvo gerokai labiau nutolusios į rytus, Lenkija turėjo regioną vadinamą Kresy, kuris užėmė nemažą dalį dabartinės Baltarusijos ir Ukrainos. Tačiau dėl karo teritorija buvo pertvarkyta ir dabartinės Lenkijos ribos kiek skiriasi nuo istorinių žemėlapių. 

Tačiau gana apie istoriją. Geriau panagrinėkime, kodėl išvis verta keliauti į Lenkiją. Visų pirma – įvairovė. Čia pramogų ir gerą laiką ras visi, nuo tų, kurie trokšta pamatyti istorinę XVIa. architektūrą ar Antrojo Pasaulinio karo memorialus, iki tų, kurie mėgsta modernią kultūrą ar ieško aukštos kokybės prekių už prieinamą kainą. Pradedant sostine Varšuva, kuri alsuoja didybe bei gali pasigirti gausiu lankytinų vietų sąrašu, miestu-gražuoliu prie Baltijos jūros – Gdansku, istorine sostine Krokuva ar slidinėjimo kurortais šalies pietuose, Lenkija nenuginčijamai yra viena iš įdomiausių ir labiausiai dėmesio vertų valstybių Europoje ir pasaulyje.

Varšuva – bendra informacija

Mūsų regione Varšuva yra didžiausias ir svarbiausias miestas. Kartu su priemiesčiais jame gyvena virš 3 mln. žmonių (2019m. duomenimis), o ir istorinė šio didmiesčio svarba – nenuginčijama. Ką veikti ir pamatyti čia tikrai yra visiems, mat istorinis Senamiestis yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, o tokios vietos kaip Koperniko mokslo centras siūlo modernias pramogas.

Pati Varšuva turi tris svarbiausius istorijos etapus. Pirmasis – 1596-1939m. – iš kurio išlikusi didžioji dalis Centre bei Senamiestyje esančių pastatų, antrasis – 1945-1990m., kada SSRS įtaka ir dominavimas skatino Lenkiją kurti komunistinę, socialistinę visuomenę, ir dabartiniai laikai, kuriais kyla modernūs stikliniai dangoraižiai bei atsiranda šiuolaikiškų pramogų. 

Pati Varšuva save pristato kaip modernią Centrinės bei Rytų Europos sostinę, kur klesti menas, kultūra ir naktinis gyvenimas. Sudomino? Tad kodėl gi neplanavus savo kitos kelionės būtent čia?

Kada keliauti?

Sakoma, kad geriausias laikas keliauti į Lenkiją – rugsėjis-spalis bei balandis-gegužė. Tačiau vis populiarėjantis metas būtent kelionei į Varšuva yra naujųjų metų išvakarės. Fejerverkai, koncertai ir įvairūs renginiai tiesiog neleidžia nuobodžiai praleisti laiko.

Ką pamatyti?

  • Karalių pilis – tai buvo oficiali Lenkijos karaliaus rezidencija, o dabar čia galima rasti įspūdingą muziejų. Tai – vienas iš žymiausių pastatų Varšuvoje, UNESCO paveldo sąrašo narys.
  • Visas Senamiestis – pradedant Rūmų aikšte galima eiti į Turgaus aikštę ir gėrėtis pakeliui išsibarsčiusiais nuostabiais senoviniais namais, užmesti akis į skulptūras bei memorialines lenteles, o užėjus norui – pasukti į vieną iš muziejų ar prisėsti kavinėje.
  • Lazienki parkas – tai yra įspūdingas 1918m. atidarytas 76ha ploto parkas, kuris seniau buvo atviras tik didikams ir karaliams, o dabar jį gali lankyti visi norintys. Tai yra nuostabi vieta poilsiui ar ramiam laikui gamtoje.
  • Kultūros ir mokslo rūmai – visgi turbūt žymiausias Lenkijos pastatas, vienas iš „Stalino žvaigždžių“, pastatytas dar 1955m., šis 237m aukščio pastatas ilgą laiką dominavo Varšuvos padangėje, o ir po 60+ metų vis dar yra vienas aukščiausių pastatų šalyje. Čia yra ir nuostabi apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria graži miesto panorama.

Ką paragauti?

  • Pierogi – turbūt žymiausias lenkiškas patiekalas – lenkiški koldūnai arba pierogi.
  • Žurek - Lenkijoje ir Baltarusijoje populiari sriuba iš avižų, patiekiama išskobtame duonos inde. Sriubos ingredientais taip pat tampa mėsa, įvairios daržovės ir svogūnai.
  • Bigos– dar medžiotojų troškiniu vadinamas patiekalas yra neoficialus vietinės virtuvės simbolis. Jį sudaro rauginti kopūstai, įvairių rūšių mėsa, dešra, grybai ir prieskoniai.

Ką patirti?

  • Pramogos Koperniko mokslo centre – per milijoną lankytojų kasmet sutraukiantis mokslo centras yra vienas iš įdomiausių ir moderniausių objektų Lenkijoje. Čia smagiai laiką praleis ir naudingų dalykų sužinos ir vyresni, ir mažesni.
  • Sužinokite apie Varšuvos 1944m. sukilimą – lenkai itin didžiuojasi tuo, kad Varšuva niekada nepasidavė nacių okupacijai. Viso II pasaulinio karo metu čia vyko rimtas pasipriešinimas, o dabar, tam atminti net yra muziejus, adresu Grzybowska 79.
  • Šopeno muziejus – jeigu žinote, domitės ar prijaučiate didžiam lenkų kilmės kompozitoriui, jums tikrai patiks jo vardo muziejus.
  • Naujieji metai – fejerverkai, muzika, šventės ir nesibaigiančios linksmybės, tokie Naujieji metai nusimato visiems, kurie vyks į Varšuvą paminėti šią progą!

Ką parsivežti?

  • Saldainiai „Karvutės“ – Krowki arba legendiniai saldainiai Karvutės bus puiki, visiems garantuotai patiksianti dovana.
  • Paukščių pienas – dar vieni saldainiai, kurie turi platų mėgėjų ratą.
  • Pasipriešinimo inkaro segė – Lenkijos, ypač Varšuvos pasipriešinimo simbolis. Lenkams tai labai pagarbus ženklas, o jums tai bus autentiškas ir išskirtinis suvenyras.