Baltic Clipper

Kelionės į Ukrainą

Keliaujantiems į Ukrainą

Ukraina– bendra informacija

 • Sostinė ir didžiausias miestas – Kijevas (2,9 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
 • Gyventojų: 42 mln. 2019m. duomenimis (jeigu neskaitome Krymo regiono)
 • Teritorijos dydis: 603 628 kv. km
 • Religija (2019m. duomenimis): 65% rytų stačiatikiai, 7% graikų stačiatikiai, 7% kitokių atmainų krikščionys, 16% - nereligingi
 • Valiuta: Grivna (UAH)
 • Kalba: ukrainiečių 
 • Turi sienas su: Rumunija, Moldavija (ir Padniestrės regionu), Vengrija, Slovakija, Lenkija, Baltarusija, Rusija

Didžiausia pagal plotą Europos valstybė yra visai Rytų Europos bei slavų kilmės žmonių istorijai svarbi valstybė. Pati Ukraina, kaip valstybė neegzistavo iki 1990-1991m., tai visada buvo kitokiu pavadinimu, kitokiu principu arba kitokiomis sąlygomis veikusi valstybė. Ilgą laiką Ukrainos žmonės buvo svarbi kokios nors kitos imperijos ar galios sudėtinė dalis, tačiau savo tautinės valstybės neturėjo.

Iš pradžių IXa. Atsirado Kijevo Rusia, vėliau į šias žemes atėjo Mongolų ordos, tada jas perėmė LDK ir Lenkija. Būtent Lenkijos valdymo laikotarpiu Ukrainos tautinis identitetas išaugo ir vedami Bogdano Chmelnickio 1649 metais kazokai įkuria Kazokų etmonatą. Per kelis metus jie įveikia Abiejų Tautų Respubliką (su Rusijos pagalba) ir pereina caro globon. Dar trims šimtams metų miršta nepriklausomos Ukrainos prošvaistės.

Po Rusijos Imperijos žlugimo buvo įvairių bandymų kurti Ukrainos valstybę, tačiau SSRS bei Lenkija įveikė nacionalistinius Ukrainos militaristinius judėjimus bei pasiglemžė dabartinės Ukrainos žemes. Tas pats vyko ir Antrojo pasaulinio karo metais, tačiau tada nacionalistai vėl buvo sustabdyti. Tik galutinai subyrėjus SSRS, kartu su visomis kitomis šalimis Ukraina tapo nepriklausoma. Po diplomatinio suartėjimo su ES (o ypač Lietuva), Ukraina tapo daug prieinamesnė mūsų turistams. Kelionės į Kijevą, Lvovą, Odesą smarkiai išpopuliarėjo per pastaruosius metus.

Būtent didžiuosius Ukrainos miestus: europietišką Lvovą, milžinišką ir istorišką Kijevą bei Juodosios jūros ritmu alsuojančią Odesą dažniausiai renkasi keliautojai. Tačiau Ukraina turi ir daug daugiau lankytinų objektų.

Daugybė laimingų iš šios šalies grįžtančių turistų gali patikinti, kad pamatyti Ukrainoje tikrai yra ką. 

Kada keliauti?

Nors turistai keliauja įvairiomis progomis (pvz. per naujus metus), tačiau dažniausiai kelionės į Ukrainą rekomenduojamos gegužę-birželį bei rugpjūtį. Tokiu metu oras pats maloniausias, o galimybė suderinti lankytinų vietų pažinimą su poilsiu tikrai gundo.

Ką pamatyti?

 • Šv. Andrėjaus bažnyčia – barokinio stiliaus, italų architekto B.Rastrelli darbas kiek primena katalikiškas baroko stiliaus bažnyčias Europoje, tačiau tai tikrų tikriausia Kijeve stovinti cerkvė. 
 • Kijevo Pečorų laura – šis Kijeve esantis vienuolynas įkurtas dar XIa. ir po maždaug šimtmečio įgavo „lauros“ titulą, kas yra bene aukščiausias įvertinimas stačiatikių pasaulyje. UNESCO pasaulio paveldo objektas ir vienas iš septynių Ukrainos stebuklų, Laura susideda iš daugybės pastatų, kurie nuostabiai atrodo ir būnant šalia, ir iš toliau.
 • Sofijevsko parkas – žavus ir jaukus medelynas per metus sulaukia apie 500 tūkst. lankytojų (2019m. duomenimis). Jis šiek tiek primena angliškus sodus ir parkus, tačiau išlaiko didžiulį savitumą. Čerkasų srityje esantis lankytinas objektas yra labai jaukus gamtos kampelis.
 • Didžiojo tėvynės karo muziejus – Ukraina buvo viena iš skaudžiausiai nuo Antrojo Pasaulinio karo nukentėjusių valstybių. Šis muziejus skirtas atminti baisiausią žmonijos istorijoje karinį konfliktą ir jo mastą. 2019m. duomenimis sostinėje esančiame muziejuje yra apie 300 tūkst. eksponatų. 
 • Podolės Kameneco pilis – tai LDK palikimu alsuojanti pilis, kurią dar XIVa. statė Lietuvos didikai. Ilgą laiką tai buvo svarbi tvirtovė, atrėmusi totorių, turkų bei kitų priešų invazijas. Pilis labai puikiai išlikusi iki šių dienų, kurią verta pamatyti, jei turite tam galimybę.
 • Chotyno tvirtovė – vienas iš septynių Ukrainos stebuklų, Chotyne esantis tvirtovės kompleksas atrodo nepralaužiamas. Ši pilis susijusi ir su LDK bei Lenkijos istorija, mat 1673m. čia įvyko didžiulis mūšis tarp turkų ir ATR pajėgų. Mėgstantiems pilis ir istorijas, Chotyno tvirtovės aplankymas atneš daug malonių įspūdžių.

Ką paragauti?

 • Barščiai – puikiai Lietuvoje pažįstama sriuba neretai vadinama pagal savo kilmę: „Ukrainietiški barščiai“. Jie šiek tiek skiriasi nuo mūsiškų, ypač dedamais ingredientais. Kiekviena virtuvė turi savo paslaptį, kaip gaminami barščiai, na, o nerašytas tautinis paprotys byloja, kad kiekviena mergina prieš ištekėdama privalo išmokti gaminti šią sriubą.
 • Kijevo kotletai – pristatinėti žymiojo Kijevo kotleto turbūt nereikia. Tai vištienos filė su sviesto įdaru. Visame pasaulyje išpopuliarėjęs patiekalas gimtinėje labai mylimas ir vertinamas. 
 • Balandėliai – vietiniai turi ne vieną paslaptį, kopūstų lapų suktinukus su malta mėsa ir ryžiais padaryti dar skanesniais
 • Okroshka – nors Lietuvos nacionalinėje virtuvėje galime rasti ne vieną Ukrainos kultūros įkvėptą patiekalą, tačiau Okroshka mūsų šalyje nėra populiari. Mūsų šalyje gerokai populiaresni šaltibarščiai, o iš agurkų, dešrelių, žalumynų, morkų ir ridikų gaminama sriuba verta paragavimo savo gimtinėje – Ukrainoje.
 • Holodets – atvykėlius iš vakarų kartais išgąsdinantis, tačiau mums taip pat gerai pažįstamas patiekalas... Šaltiena. Čia jis patiekiamas su įvairiais garnyrais.

Ką patirti?

 • Pašiurpkite Černobylyje – didžiausios istorijoje branduolinės katastrofos lokacija tapo turistų traukos centru. Dabar organizuojamos profesionalios ir saugios kelionės į radioaktyvią Černobylio zoną. 
 • Slyskite nuo kalno Bukovelyje – vienas iš nedaugelio slidinėjimo centrų Ukrainoje, Bukovelis traukia vis daugiau turistų iš Baltijos šalių, mat pas mus nėra kalnų. Ukrainos slidinėjimo sostinėje kainos tikrai nėra didelės, todėl išmokti slidinėti arba lengvai papramogauti aukštai kalnuose tikrai apsimoka!
 • Kultūrinė išvyka į Nacionalinį Lvovo akademinį operos ir baleto teatrą – norintiems truputėlį atsiplėšti nuo kasdienių lankytinų objektų bei kultūros, pats laikas įsigyti bilietus į pasirodymą Lvovo operos ir baleto teatre.

Ką parsivežti?

 • Pysanka Velykiniai kiaušiniai – Ukrainoje labai įdomiai marginami velykiniai kiaušiniai. Juos žmonės renka ir kolekcionuoja. Jeigu mūsų krašte jie dažomi tik tam, kad vėliau būtų daužiami arba valgomi, tai Ukrainoje klesti dekoratyvinių Pysanka mada. Įsigykite puikų suvenyrą sau arba artimajam.
 • Petrykivka paveikslėliai – UNESCO kultūrinio paveldo dalis, išskirtiniai Ukrainos dailininkų darbai niekada nenuvils.
 • Matrioška – tradicinis šių kraštų žaislas tiks ir kaip suvenyras, ir kaip dovanėlė.
 • Šokoladas iš Lvovo – jau viduramžiais Lvovas garsėjo kaip Rytų Europos šokolado sostinė. Įsitikinkite, kad šimtmečius gyvavę amatai niekur nedingo ir sau arba saldumynus mėgstančiam artimajam nupirkite Lvovo šokolado fabriko gaminių.