Baltic Clipper
Mūsų Facebook puslapis

Kelionės į Šri Lanką

Keliaujantiems į Šri Lanką

Šri Lanka – bendra informacija

 • Sostinė – Šri Džajavardenepura (150 tūkst. gyventojų, 2019m. duomenimis)
 • Didžiausias miestas – Kolombas (750 tūkst. gyventojų, 2019m. duomenimis)
 • Gyventojų: 21,7 mln. 2019m. duomenimis
 • Religija: 70% budistai, 13% induistai, 9,7% musulmonai, 7,4% krikščionys
 • Kalbos: sinahalų ir tamilų – oficialios. Angliškai kalba ~25 proc. gyventojų.

Tropiniu klimatu pasižyminti Šri Lanka (ilgai vadinta Ceilonu) yra puiki vieta turistams, kurie pasiilgo malonių įspūdžių. Be spalvingos istorijos, įspūdingos virtuvės ir į jokią kitą nepanašios kultūros, Šri Lanka traukia žydru Indijos vandenyno vandeniu bei smėlėtais paplūdimiais.

Oras šiltas ištisus metus, o itin reti saloje gyvenantys gyvūnai skatina norą pažinti viską iš arčiau. Šri Lanką labai mėgsta ir aktyvesnį turizmą, ypač banglenčių sportą mėgstantys keliautojai, mat šalia Ceilono pakrančių kyla bene geriausios bangos.

Kada keliauti?

Nors Šri Lankos dydis labai panašus į Lietuvos, tačiau skirtingose salos dalyse dominuoja skirtingas klimatas. Geriausias metas lankytis pietinėje salos pusėje bei kalnuotose vietovėse – gruodis-kovas, o rytinės pakrantės turistus labiausiai lepina balandžio ir gegužės sandūra iki pat rugsėjo mėnesio. Kitu metu salą merkia galingos tropinės liūtys.

Ką pamatyti?

 • Sigiriya – tai senovinė akmeninė tvirtovė, menanti dar Va. Sigiriya – vienas iš svarbiausių Ceilono regiono paminklų, kuris yra net patekęs į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Arcehologai ir istorikai vertina šią vietą ir dėl to, kad tai bene geriausias senovinio gyvenvietės planavimo pavyzdys.
 • Šventojo danties relikto šventykla – karališkųjų Kandy rūmų karalystėje esančioje šventykloje, pasak legendos yra žymiojo pranašo Budos dantis. Budistams tai vienas iš švenčiausių reliktų. Tikima, kad kiekvienas asmuo, kuriam priklauso dantis – valdys visą šalį, todėl tai ilgą laiką buvo ne tik šventumo, tačiau ir galios simbolis.
 • Karališkieji botanikos sodai Peradeniya – per metus čia apsilanko 2 milijonai lankytojų. Orchidėjomis garsūs sodai savyje talpina per 4000 rūšių augalų. Visų sodų plotas yra beveik 0,6 kvadratinio kilometro, o augalams tikrai nebūna per sausa, mat per metus ant sodų, vidutiniškai lyja net 200 dienų.
 • Ravana kriokliai – populiarūs turistų traukos objektai, bene didžiausi visoje Šri Lankoje, Ravana kriokliai yra ~25m aukščio. Tai dvasinga vieta, pavadinta pagal žymaus indų epo veikėją-karalių Ravaną. Pasak epo, karalius už krioklių esančiuose urvuose laikė savo pagrobtą princesę. Patys kriokliai yra net 1km aukštyje virš jūros lygio, todėl ir pati kelionė iki vietos yra savotiškas nuotykis.

Ką paragauti?

Dėl šalia esančios Indijos dažnai neįvertinama Šri Lankos virtuvės įvairovė bei įdomybės. Mes rekomenduojame palepinti savo skonio receptorius ir paragauti:

 • Ambul thiyal – tunas arba panaši žuvis, sukapojama kubeliais ir išmirkoma prieskoniuose. Tada į patiekalą įdedamas džiovintas gorakos vaisius, kuris suteikia žuviai rūgštesnį skonį. Viskas kepama vandenyje, kol prieskonių tekstūra padengia kiekvieną žuvies kubelį.
 • Kukul mas – tai kone nacionalinis šalies patiekalas, turintis be galo daug regioninių variacijų. Įvairūs prieskoniai maišomi su vištiena. Tada ant troškintos vištienos mišinio pridedamas kokosų pieno padažas, o kartais net ir pomidorų piurė.
 • Lamprais -  ryškus olandiškos kultūros įtakos pavyzdys. Tai mėsos, ryžių bei specifinio čili padažo derinys, suvyniotas į bananų lapus ir keptas garuose. Kiekvienas regionas bei restoranas patiekalą pagardina vis kitokiais prieskoniais, tad kaskart valgydami Lamprais galite patirti naujų nuotykių.
 • Wambatu moju– apkeptas baklažanas karamelizuojamas, tada pridedama aštrių prieskonių ir gardėsis pasidaro kone juodas. Skonių derinys – nenusakomas. Švelnus saldumas draugauja su sūrumu ir rūgštumu taip, kaip niekas kitas.

Ką patirti?

 • Pasivažinėkite vietiniu traukiniu – jeigu skundžiatės didžiuliais žmonių srautais sostinės Vilniaus arba kitų miestų viešajame transporte, Šri Lankos traukiniai suteiks jums kitokį požiūrį. Šioje šalyje įvairiais vaizdingais maršrutais po kalnus ir džiungles vingiuoja geležinkelių trasos, todėl galite lipti į (dažnai) perpildytus traukinius ir jaukiai susispaudę kampe pasigerėti nuostabia salos gamta per kupė langą.
 • Užkopkite į „Liūto“ uolą – jau minėjome, kad jums verta pamatyti Sigiryia tvirtovę. Ant 200m aukščio uolos stūksantys „Dangaus rūmai“ yra ne ką mažiau įspūdingi nei panorama, kuri atsiveria nuo uolos viršūnės. Lipti gali tekti apie 1:30h, tačiau rezultatas vertas kiekvienos minutės.
 • Pamatykite dramblius iš arti – Šri Lankoje esančiame Minerijos nacionaliniame parke vyksta didžiulė „dramblių sueiga“. Vienu metu parke prie vandens rezervuaro susiburia ~300 dramblių. Tiek daug vienoje vietoje susirinkusių didžiausių sausumos žinduolių nepamatysite niekur kitur!
 • Pasilepinkite ajurveda – Šri Lankoje labai populiarios ajurvedos procedūros. Jos skirtos sielos bei kūno savijautos gerinimui bei sveikatos stiprinimui. Už gana nedidelę kainą galite rasti aukščiausio lygio ajurvedos meistrų teikiamų paslaugų.

Ką parsivežti?

 • Prieskoniai – Nyderlandų bei D.Britanijos kolonistai vertino Šri Lanką kaip bene turtingiausią prieskoniais vietovę visame pasaulyje. Vietiniuose turgeliuose rasite visko, ką galėsite parsivežti ir autentiškai pagardinti savo gamybos patiekalus.
 • Arbata – Ceilonas ir arbata. Ar reikia kažko daugiau?
 • Brangakmeniai – Šri Lankoje iškasama labai daug brangakmenių. Čia jų kainos nėra kosminės, o juvelyrų – labai daug. Jeigu turite daug laiko ir finansinių galimybių, galite net užsisakyti individualizuotą gaminį. Jį meistrai pagamins per keletą dienų, o toks pirkinys amžinai primins apie kelionę į šią magišką šalį.
 • Nėriniai – net vieno cm rašto gamyba trunka kelias valandas. Bene geriausios pasaulio nėrinių gamybos meistrės gyvena Šri Lankoje. Už sąlyginai nedidelę sumą galite įsigyti įspūdingas rankų darbo nertas grožybes (skėčius, drobes, skaras...)