Keliaujantiems į Vengriją
Vengrija – bendra informacija
- Sostinė ir didžiausias miestas – Budapeštas (3 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų visoje šalyje: 9,8 mln. 2019m. duomenimis
- Teritorijos dydis: 93 030 kv. km
- Religija (2019m. duomenimis): 54% krikščionys, 18% neišpažįsta jokios religijos, 26% nepateikė duomenų
- Valiuta: forintas (HUF)
- Kalba: vengrų
- Turi sienas su: Slovėnija, Austrija, Slovakija, Ukraina, Rumunija ir Serbija
Kiti svarbiausi miestai:
- Debrecenas - 202 tūkst. gyventojų
- Segedas – 161 tūkst. gyventojų)
Dėl to, kad Europoje yra Vokietija, Prancūzija, D.Britanija, Ispanija ar Italija, tokios valstybės, kaip Vengrija nesulaukia tokio didelio turistų ar žmonių dėmesio. O turėtų. Ilgus šimtmečius Vengrija buvo labai rimta jėga Europos žemėlapyje. Būtent čia įsikūrė hunai, kurie ant menčių paguldė Romą. Vėlesniais viduramžiais dabartinė Vengrija buvo padalinta į dvi dalis – Vengriją ir Transilvaniją. Nors pastaroji vėliau buvo inkorporuota į pagrindinę Vengrijos sudėtį, tačiau dviejų regionų kultūra yra tikrai skirtinga.
Visą laiką Vengrija palaikė glaudžius santykius su Lenkija, tad neišvengiama, kad XV-XVIIIa. Vengrija ir Lietuva taip pat buvo svarbios partnerės. Vėliau tapusi Austrijos-Vengrijos dalimi, maždaug XVIIIa. Vengrija išgyveno kultūrinį atgimimą, kuris priminė didingiausius laikus viduramžiais. Po Antrojo pasaulinio karo Vengrija tapo satelitine SSRS valstybe, Rytų bloko nare. Kartu su SSRS žlugimu pasikeitė ir politinė santvarka Vengrijoje. Dabar tai atvira ir demokratiška, tačiau ganėtinai tradiciškų pažiūrų valstybė.
Jeigu keliausite į Vengriją, didžiausio dėmesio, be abejo, sulauks sostinė Budapeštas. Iš dviejų atskirų dalių sudarytas miestas yra tikras gražuolis, kuriam reikia skirti laiko ir dėmesio. Kalbant apie gamtą reikėtų paminėti Balatono ežerą, urvus, karštąsias versmes ir net 16 mln. turistų, į šalį atvykstančių kasmet (2019m. duomenimis). Aplankyti Vengriją galite jau dabar. Nedelskite ir pradėkite planuoti savo kitą išvyką šiandien!
Kada keliauti?
Atsižvelgiant į orą, turistų srautus bei kitus faktorius, geriausias laikas keliauti į Vengriją yra pavasario arba rudens mėnesiai. Keliauti smagu ir vasarą, tačiau turistų skaičius tuomet yra pats didžiausias.
Ką pamatyti?
- Budapeštas – jeigu bet kurioje brošiūroje ar gide ieškosite labiausiai dėmesio vertų Vengrijos objektų, didžiąją dalį vietos tikrai užims Budapešte esantys objektai. Na, o miestas tikrai vertas tokio dėmesio, mat čia yra Budos pilis, Vengrijos parlamentas, Žvejo bastionas, Szechenyi tiltas, Herojų aikštė, aibė marcipano gamyklų ir šimtai, jeigu ne tūkstančiai kitų traukos objektų.
- Pečas – senovinis miestas prie Kroatijos sienos yra labai savitas ir gražus. Mieste yra ir krikščioniškas nekropolis, kuris dabar paskelbtas UNESCO pasaulio paveldo objektu. Būdami Peče, nepraleiskite progos aplankyti miesto katedrą, Szechhenyi aikštę, mečetę, kuri dabar paversta krikščioniška šventove ir kokią nors vietinę kavinę.
- Aggtelek nacionalinis parkas – dar vienas UNESCO pasaulio paveldo objektas, Aggtelek nacionalinis parkas yra beveik 300 urvų namai. Ekskursijos po šiuos urvus labai patinka visiems turistams.
- Esterhaza – šie rūmai dar vadinami „Vengrijos Versaliu“. Ne veltui, mat jų dydis ir grožis tikrai pribloškia. Rokoko stiliumi statyti rūmai prabanga tvoskia tiek iš lauko, tiek iš vidaus.
Ką paragauti?
- Guliašas – sriuba/troškinys. Nors populiarus ir Lietuvoje, tačiau vengriškas guliašas tikrai yra originali versija. Nacionalinis šalies patiekalas guliašas gaminamas iš mėsos, bulvių ir kitų daržovių, paprikos, prieskonių, makaronų ir be abejo, sultinio.
- Halaszle – jūreivio sriuba arba Halaszle gaminama iš karpių, šamų ar kitų upinių žuvų, aitrios paprikos ir kitų ingredientų, kurie priklauso nuo rūšies. Po guliašo tai turbūt yra antras populiariausias vengriškas patiekalas.
- Vynas – Vengrija turi labai įdomių vynų ir gilias vyndarystės tradicijas. Tiek vyno parduotuvėje pasirinktas unikalesnis produktas, tiek pas pačius vyndarius degustuotas produktas yra vertas dėmesio.
- Somloi Galuska – mėgiamas vietinis desertas. Biskvitinis pyragėlis, vanilinis varškės kremas, šokoladinis padažas, razinos ir romas. Gali būti pagardinama plakta grietinėle.
Ką patirti?
- Pramogaukite Balatono ežere – didžiausias gėlavandenis ežeras centrinėje Europoje, Balatono ežeras sudaro labai svarbią turizmo Vengrijoje dalį. Aplink ežerą yra kurortų, čia vyksta ir įvairūs koncertai, festivaliai. Pramogų (ne tik vandens) jums tikrai netruks.
- Aplankykite vyndarius – Vengrijoje yra ne vienas vyndarys ir žymūs vyno gamintojai, kurie labai apsidžiaugs, jeigu ekskursijos metu arba individualiai suderinę nuspręsite užsukti degustacijai. Vengrai didžiuojasi savo vynu, todėl tikrai ras kažką, kuo jus nustebins.
- Užkopkite pamatyti Budapešto panoramą – užsikėlę ant Gelerto kalvos galite išvysti fantastišką Budapešto panoramą net iš 235m aukščio. Pati kalva – labai išpuoselėtas gamtos kampelis.
- Plaukite Dunojumi – tai, be abejo, reikėtų daryti Budapešte. Būtent šiame mieste Dunojus suteikia gražiausias panoramas. Besileidžiant saulei stebėti Budapeštą yra kažkas tikrai magiško.
Ką parsivežti?
- Marcipanas – vengrai yra viena iš nedaugelio pasaulio šalių, kur taip įmantriai ir masiškai gaminamas marcipanas. Paragaukite ir parsivežkite.
- Porcelianas bei ajka krištolas – šios dvi medžiagos mylimos vengrų amatininkų. Jie iš jų gamina įvairius rakandus bei indus. Praktiška ir graži dovana arba pirkinys sau.
- Dažyti kiaušiniai – galbūt skamba kiek pažįstamai, tačiau patikėkite, vengrai kiaušinius dažo gerokai įmantriau nei mes per Velykas. Spalvoti, išmarginti raštais, papuošti ornamentais... Rasite pačių keisčiausių ir įdomiausių kiaušinių, kuriuos galėsite lengvai ir nebrangiai įsigyti.