Keliaujantiems į Šarm aš Šeichą
Egiptas – bendra informacija
- Didžiausias miestas ir sostinė – Kairas (9,5 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų visoje šalyje: ~95 mln. 2019m. duomenimis
- Religija: 88% musulmonai, ~10% - krikščionys
- Kalbos: arabų
Šarm el Šeichas – bendra informacija
Šarm el Šeichas (išvertus reiškia „Šeicho įlanka“) - vienas iš dviejų didžiausių bei populiariausių Egipto kurortinių miestų prie Raudonosios jūros. 2019m. duomenimis šiame mieste gyvena apie 75 tūkst. žmonių, o pats Šarm el Šeichas yra Pietų Sinajaus gubernijos centras.
Miestas turi svarbią diplomatinę istoriją, mat čia vyko daug taikos konferencijų bei diplomatinių susitikimų. Dabartinė Šarm el Šeicho vizitinė kortelė – turizmas ir nardymas. Per metus šį kurortą aplanko per 5,5 mln. turistų (2019m. duomenimis), o gausybė restoranų, viešbučių ir naktinių klubų neleidžia jokiems atvykėliams nuobodžiauti ar neturiningai leisti laiką.
Kada keliauti?
Geriausias laikas keliauti į Šarm el Šeichą yra spalio-balandžio mėnesiai (sezonas). Tada vidutinė oro temperatūra būna tarp 21 ir 31 laipsnio Celsijaus. Vasaros metu temperatūra nesunkiai perkopia 40 ar net 45 laipsnius, tad turistų srautai gerokai sumažėja. Sezono metu vandens temperatūra svyruoja tarp 18 ir 24 laipsnių Celsijaus.
Ką pamatyti?
- Gizos piramidės ir Sfinksas – piramidžių bei Sfinkso pristatinėti nereikia. Tai įspūdingi Senojo pasaulio stebuklai, monumentai Egipto didybei. Kada šalį valdė faraonai, nebuvo gailima nei laiko, nei pinigų, nei žmonių paminklų statybai. Vaikščiodami šalia Nilo esančiame piramidžių komplekse jausite didybę bei prisiliesite prie istorijos. Didžioji Gizos piramidė stiebiasi net 147m į aukštį. Kelis tūkstančius metų tai buvo aukščiausias pasaulio pastatas. Įdomus iššūkis: kada būsite prie piramidžių, pabandykite nufotografuoti piramides „pilnu ūgiu“ taip, kad kadre neatsidurtų turistinis autobusas arba kiti turistai.
- Luksoro šventykla, Karnakas bei Karalių slėnis – jeigu Gizos piramides žino visi, tai Luksoro šventykla yra laikoma vienu iš paslėptų Egipto lobių. Statyta ~XVI-XI a. pr. Kr., Luksoro šventykla buvo skirta senovės Egipto dievų garbinimui. Karnako šventyklų griuvėsiai – daugybė įspūdingų, UNESCO pasaulio paveldo objektų visai šalia Luksoro. Na, o Karalių slėnis tai faraonų laidojimo vieta, kur Naujosios Egipto Karalystės išrinktieji buvo laidojami net pusę tūkstantmečio.
- Šv. Katerinos vienuolynas ir Sinajaus kalnas – Dar Justiniano I (Bizantijos imperatoriaus) valdymo metu, 565 m. po Kr. statytas vienuolynas stūkso Sinajaus kalno papėdėje. Tai unikalus, senovinis statinys, mat iki dabar jį valdo Graikų Ortodoksų bažnyčia, o pats pastatas yra UNESCO pasaulio paveldo sąraše. Na, o legendinis Sinajaus kalnas – 2,285m aukščio, įstabaus grožio gamtos kūrinys, ant kurio, anot legendos – Dievas perdavė Mozei 10 savo įsakymų.
- Spalvotasis Sinajaus kanjonas – tai įspūdingas uolų darinys Sinajaus pusiasalyje. Šis kanjonas laikomas įspūdingu gamtos kūriniu, kadangi čia susikaupė įvairių spalvų akmenys bei uolienos (juose pilna mineralų). Jie nusidažę įvairiausiomis spalvomis. Atrodo, tarsi viską tapė dailininkas.
Ką paragauti?
Egipto virtuvė dažnai negauna savęs verto pripažinimo. Dėl to „kaltos“ populiaresnės Artimųjų Rytų virtuvės, ypač turkiška. Tačiau Egipte galima kaip reikiant palepinti skonio receptorius. Štai ką mes rekomenduojame:
- Ful medammes – tai tradiciniai egiptietiški pusryčiai. Storosios fava pupelės, keptos aliejuje ir druskoje. Pagaminimo procesas reikalauja daug laiko, tačiau galutinis rezultatas – įspūdingas.
- Falafeliai – dar vienas pusryčių patiekalas, kuris iš Egipto atkeliavo ir į likusį pasaulį. Falafeliai dažnai patiekiami pusryčių „kompleksuose“, kaip vienas iš užkandžių.
- Koshari – daug vietinių gyventojų mano, jog tai nacionalinis šalies patiekalas. Privalumas Egipto miestuose – gausybė gatvėje maistą pardavinėjančių kioskų. Viename iš jų galite įsigyti tikrą sotumo bobą – Koshari. Tai ryžių, makaronų, lęšių ir avinžirnių mišinys su karamelizuotais svogūnais, tirštu raudonu bei kitu pasirinktu padažu.
- Shawarma, Egipto kebabai – Lietuvoje pilna turkiškus kebabus gaminančių kioskų. Nors Egipto Shawarma yra iš esmės panašus į kebabą Lietuvoje, tačiau tam tikri niuansai labiau primeną graikiškus gyros. Taip pat, jūs valgysite ne perdirbinį, o originalų, vietinį patiekalą, kuris tikrai turės autentiškesnį skonį.
- Fattah – Tai ne tik skanus proginis patiekalas, o ir dalis Senovės Egipto istorijos. Traški duona, ryžiai, mėsa ir acto bei pomidorų padažo mišinys turi labai svarbią vietą Egipto žmonių gyvenime.
Ką patirti?
Egiptas yra didžiulė, spalvinga bei turtingą istoriją turinti šalis. Nors didžiąją šalies dalį užima dykuma, galimybių patirti visam gyvenimui išliksiančių įspūdžių – apstu.
- Jojimas ant kupranugario – „Dykumų laivais”, taip dar vietiniai vadina kupranugarius. Lietuvoje, ir visoje likusioje Europoje beveik neįmanoma rasti vietą, kur būtų galima dykumoje pajodinėti kupranugariu. Egipte tokią galimybę turėsite beveik visur. Pasinaudokite ja, tik nepamirškite, kad tai geriau daryti planuotos kelionės metu arba su patikimu vietiniu gidu, mat egiptiečiai gali nemokamai jus užkelti ant kupranugario, o nulipimas kainuos keliasdešimt dolerių.
- Safaris dykumoje – pasijauskite visai, kaip mūsų vyrai Dakaro ralyje. Sėskite už keturračio arba bagio vairo ir pašokinėkite per kopas bei įveikite smėlynus.
- Apsipirkti Egipto turguje – tie, kas yra buvę Artimuosiuose Rytuose žino apie tų kraštų prekybos ypatumus. Nepaliaujamos derybos, triukšmas, įnirtingi rankų gestai bei itin kalbūs pardavėjai. Šie dalykai, mums, pripratusiems prie ramaus prekybos centro arba jaukaus ūkininkų turgelio, sukels nemenką kultūrinį šoką. Tačiau tai tikrasis Egiptas, būtinai aplankykite vietinį turgų ir įsigykite prieskonių, suvenyrų arba kitų mažmožių.
- Pamatykite povandeninį Raudonosios jūros gyvenimą – dauguma viešbučių bei kelionių agentūrų siūlo pasiplaukiojimus Raudonojoje jūroje ir nardymą. Šarm el Šeichas bei visa Egipto Raudonosios jūros pakrantė yra vertinama už puikias sąlygas nardymo pramogoms. Tikrai rasite galimybę, kuri leis iš arti pažinti žuvų bei kitų povandeninio pasaulio gyventojų kasdienybę.
Ką parsivežti?
- Skarabėjaus simbolika – dykumoje pilna skarabėjų, o Egipte pilna dykumų. Turbūt nenustebsite sužinoję, jog šioje šalyje pilna skarabėjų simbolika papuoštų suvenyrų. Pakabukai, juvelyrika, net drabužiai gali būti dekoruojami su skarabėjais.
- Kartušas su jūsų simboliais – tai metalinis pakabukas, ant kurio galite paprašyti, jog Senojo Egipto hieroglifais būtų išraižytas jūsų vardas, inicialai ar kita svarbi žinutė.
- Kaljanas „šiša“ – Artimuosiuose Rytuose cigaretes neretai draudžia Islamas, dėl to čia populiarus kaljanas. Įsigykite autentišką, puikiai dekoruotą kaljaną ir parsivežkite dalį Egipto namo.
- Jūros žvaigždė arba kitos jūros gėrybės – kadangi Šarm el Šeichas yra garsus pajūrio kurortas, čia suvenyrų pardavėjai siūlo platų unikalių kriauklių, jūros žvaigždžių ir kitų iš vandens ištrauktų gėrybių asortimentą.
- Prieskoniai – bet kuriame Egipto turguje rasite įspūdingą prieskonių asortimentą. Pasirinkimas gausus, todėl nesvarbu kokį skonį mėgstate, rasite jam atitinkamą pagardą.