Keliaujantiems į Tabą
Egiptas – bendra informacija
- Didžiausias miestas ir sostinė – Kairas (9,5 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų: ~95 mln. 2019m. duomenimis
- Religija: 88% musulmonai, ~10% - krikščionys
- Kalbos: arabų
Taba – bendra informacija
Taba – nedidelis miestelis prie Akabos įlankos (dar vadinamos Elato). Tai Raudonosios jūros dalis, tačiau Taba nėra pačioje Egipto šerdyje, ji – Sinajaus pusiasalyje, visai prie sienos su Izraelio valstybe. Vos pora valandų (arba mažiau) kelionės laivu ją skiria ir nuo Jordanijos bei Saudo Arabijos teritorijos.
Akabos įlanka garsėja kaip nuostabi vieta narams bei turistiniam nardymui. Gausi jūros gyvūnija paverčia šį gamtos kampelį išskirtiniu viso pasaulio kontekste. Vietovė Egipte yra laikoma ganėtinai egzotiška, mat čia daugybė turistų atvyksta iš Izraelio. Taip pat ir vietiniai nevengia užsukti į kiek nuošalesnį kurortą. Norintiems keliauti į Egiptą, tačiau nenorintiems tokio didelio šurmulio, kuris sutinkamas Hurgadoje ar Šarme l Šeiche, verta rinktis Tabą!
Kada keliauti?
Įprastas turizmo sezonas Egipte trunka 6 mėnesius. Jis prasideda spalį ir baigiasi balandį. Vasaros metu Taboje vidutinė paros oro temperatūra ~30-33 laipsniai, o dieną termometro stulpelis nesunkiai perkopia 40 laipsnių. Tokiu metu keliautojų beveik nebūna, vykti dėl karščio nerekomenduojama. Spalio-balandžio mėnesiais dieną temperatūra siekia 20-30 laipsnių Celsijaus, todėl buvimas bus egzotiškas, tačiau malonus.
Ką pamatyti?
- Gizos piramidės ir Sfinksas – piramidžių bei Sfinkso pristatinėti nereikia. Tai įspūdingi Senojo pasaulio stebuklai, monumentai Egipto didybei. Kada šalį valdė faraonai, nebuvo gailima nei laiko, nei pinigų, nei žmonių paminklų statybai. Vaikščiodami šalia Nilo esančiame piramidžių komplekse jausite didybę bei prisiliesite prie istorijos. Didžioji Gizos piramidė stiebiasi net 147m į aukštį. Kelis tūkstančius metų tai buvo aukščiausias pasaulio pastatas. Įdomus iššūkis: kada būsite prie piramidžių, išsikelkite sau iššūkį – nufotografuoti piramides „pilnu ūgiu“ taip, kad kadre neatsidurtų turistinis autobusas arba kiti turistai.
- Spalvotasis Sinajaus kanjonas – tai įspūdingas uolų darinys Sinajaus pusiasalyje. Šis kanjonas laikomas įspūdingu gamtos kūriniu, kadangi čia susikaupė įvairių spalvų akmenys bei uolienos (juose pilna mineralų). Jie nusidažę įvairiausiomis spalvomis. Atrodo, tarsi viską tapė dailininkas.
- Zamano pilis – kone viduryje dykumos, ant nuošalios kalvos stūkso, rodosi labai sena Zamano pilis. Iš tiesų, tai pilis yra naujai statytas pramogų kompleksas. Joje yra restoranas, baras ir kitos pramogos, tačiau pats gražiausias dalykas – vaizdas aplink teritoriją. Prisiminkite, kad į pilį priimami tik asmenys, vyresni nei 16m.
- Salah El Din Pilis – Kryžiaus žygio metu tai buvo viena iš svarbiausių tvirtovių regione. Dabar Salah El Din tvirtovė yra vienas iš nedaugelio itin senų lankytinų objektų netoli Tabos. Pilis stūkso saloje. Nuo pačios pilies arba ją supančių kalvų atsiveria kvapą gniaužiantis vaizdas į jūrą.
Ką paragauti?
Egipto virtuvė dažnai negauna savęs verto pripažinimo. Dėl to kaltos populiaresnės Artimųjų Rytų virtuvės, ypač turkiška. Tačiau Egipte galima kaip reikiant palepinti skonio receptorius. Štai ką mes rekomenduojame
Ful medammes – tai tradiciniai egiptietiški pusryčiai. Storosios fava pupelės, keptos aliejuje ir druskoje. Pagaminimo procesas reikalauja daug laiko, tačiau galutinis rezultatas – įspūdingas.
- Falafeliai – dar vienas pusryčių patiekalas, kuris iš Egipto atkeliavo ir į likusį pasaulį. Falafeliai dažnai patiekiami pusryčių „kompleksuose“, kaip vienas iš užkandžių.
- Koshari – daug vietinių gyventojų mano, jog tai nacionalinis šalie patiekalas. Egipto miestuose – gausybė gatvėje maistą pardavinėjančių kioskų, iš jų galite įsigyti tikrą sotumo bobą – Koshari. Tai ryžių, makaronų, lęšių ir avinžirnių mišinys su karamelizuotais svogūnais, tirštu raudonu bei kitu pasirinktu padažu.
- Shawarma, Egipto kebabai – Lietuvoje pilna turkiškus kebabus gaminančių kioskų. Nors Egipto Shawarma yra iš esmės panašus į kebabą Lietuvoje, tačiau tam tikri niuansai labiau primeną graikiškus gyros. Taip pat, jūs valgysite ne perdirbinį, o originalų, vietinį patiekalą, kuris tikrai turės autentiškesnį skonį.
- Fattah – Tai ne tik skanus proginis patiekalas, o ir dalis Senovės Egipto istorijos. Traški duona, ryžiai, mėsa ir acto bei pomidorų padažo mišinys turi labai svarbią vietą Egipto žmonių gyvenime.
Ką patirti?
Egiptas yra didžiulė, spalvinga bei turtingą istoriją turinti šalis. Nors didžiąją šalies dalį užima dykuma, galimybių patirti visam gyvenimui išliksiančių įspūdžių – apstu.
- Pamatykite povandeninį Raudonosios jūros gyvenimą – net 10% Tabos apylinkėse surenkamų pajamų sudaro nardymo verslas. Čia randamas ir profesionalus nardymo centras (Taba Diving Centre), kur galite iš arti pamatyti nuostabų povandeninį gyvenimą.
- Užlipkite į Sinajaus kalną – jeigu pamenate kažką apie Senąjį Testamentą, Sinajaus kalnas jums turėtų asocijuotis su Moze. Pasak istorijos, Mozė būtent šio kalno viršuje išgirdo dešimt dievo įsakymų. Tačiau ne tik Biblioje, bet ir Korane, o taip pat ir Judaizme šis kalnas yra be galo garsus. Kalnas - labai aukštas, stiebiasi apie 2,2km virš jūros lygio, tačiau nuo jo atsiveria pasakiškas vaizdas. Jeigu turite laiko ir gerą gidą – užlipkite viršun. Nenusivilsite.
- Užsukite į „Pažadėtąją žemę“ – visai prie Tabos yra Izraelio-Egipto siena, todėl aplankyti Izraelį bus tikrai logistiškai patogu. Be abejonės, turėtumėte iš anksto pasirūpinti viza bei kelionės planu, tačiau Izraelyje galite pamatyti Jeruzalę, Tel Avivą, Haifą bei įvairias šventoves ir lankytinas vietas. Visada malonu ir pasiplaukioti Negyvojoje jūroje.
Ką parsivežti?
- Skarabėjaus simbolika – dykumoje pilna skarabėjų, o Egipte pilna dykumų. Turbūt nenustebsite sužinoję, jog šioje šalyje pilna skarabėjų simbolika papuoštų suvenyrų. Pakabukai, juvelyrika, net drabužiai gali būti dekoruojami su skarabėjais.
- Kartušas su jūsų simboliais – tai metalinis pakabukas, ant kurio galite paprašyti, jog Senojo Egipto hieroglifais būtų išraižytas jūsų vardas, inicialai ar kita svarbi žinutė.
- Kaljanas „šiša“ – Artimuosiuose Rytuose cigaretes neretai draudžia Islamas, dėl to čia populiarus kaljanas. Įsigykite autentišką, puikiai dekoruotą kaljaną ir parsivežkite dalį Egipto namo.
- Faraoniška statulėlė – sarkofagą, senąsias Egipto dievybes arba simboliškas vertybes demonstruojančios figūrėlės bei statulėlės – didžiausią pasisekimą turintys suvenyrai Egipte. Tokių parsivežti galite ir jūs! Niekur jų nerasite daugiau nei Kaire.
- Fez kepurė – fezus nešiojo Egipto gyventojai. Tiesa jie tai darė tuo metu, kada šalį valdė Osmanų imperija ir D.Britanija, tačiau tai ikoniškas šios šalies garderobo atributas.