Baltic Clipper

Kelionės į Siciliją

Kelionės į Italiją Siciliją

Italija – bendra informacija

  • Sostinė ir didžiausias miestas – Roma (2,9 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
  • Gyventojų: 60 mln. 2019m. duomenimis
  • Teritorijos dydis: 301 340 kv. km
  • Religija (2019m. duomenimis): 74% katalikai, 23% neišpažįsta nieko 
  • Valiuta: Euras (EUR)
  • Kalba: italų
  • Valdymo forma: unitarinė parlamentinė respublika

Istoriškai Italija visada būdavo svarbiausių pokyčių kultūroje bei įtakoje centre. Kadaise jos teritorijoje buvo pačios didingiausios pasaulyje Romos Imperijos širdis, vėliau iš čia kilo visi reikšmingiausi viduramžių ir naujųjų amžių kultūros judėjimai (barokas, renesansas, gotika t.t.). Na, o dabar Italijoje diktuojamos drabužių, automobilių madų tendencijos. Italija vis dar yra viena iš įtakingiausių valstybių pasaulyje.

Tam, kad geriau suprastumėte pačią Italiją, jos žmones ir kultūrą, būtina žinoti bent svarbiausią informaciją apie jos istoriją. Italiją sudaro daugybė unikalių žemių ir žmonių. Iki Romos Imperijos laikų tai buvo skirtingos tautos, turinčios skirtingas kalbas bei papročius. Tada susikūrė Romos Imperija ir palaipsniui u-ėmė ne tik visą Apeninų pusiasalį bei aplinkines salas, tačiau įsigalėjo Europoje bei aplink visą Viduržemio jūrą. Tada imperijai jau pasitinkant savo saulėlydį atsirado naujas reiškinys, kuris 1,5 tūkst. metų į priekį formavo Italijos žmonių gyvenimą – krikščionybė. Vatikanas bei popiežiaus sostas buvo labai svarbi šios valstybės socialinė ir politinė grandis.

Kai Roma žlugo, Italija pasidalino į daugybę miestų-valstybių. Visi jie buvo pakankamai stiprūs ekonomiškai bei kultūriškai, tačiau iškilus Ispanijai, Anglijai, Prancūzijai, Rusijai ir Austrijai, Italija liko užnugaryje. Dėl šios priežasties italai tautiniu tapatumu panašesni į vokiečius, o ne prancūzus ar Ispanus, kurios iš tiesų daug panašesnės kultūriškai bei istoriškai. Italas save laiko italu ir pvz. siciliečiu, kalabriečiu, lombardu ir t.t. 

Tačiau bendrumo jausmas galų gale triumfavo ir Italija XIXa. pabaigoje susivienijo bei tapo stipria valstybe Europoje. 

Jeigu keliausite į šią šalį, joje galite apturėti be galo kontrastingų ir įvairių pavyzdžių. Šalies šiaurėje yra Alpės bei tokie miestai kaip Venecija, Florencija, Turinas, Milanas. Šalies centre – Roma, Vatikanas, San Marinas ir nuostabios Adrijos jūros pakrantės. Šalies pietuose – Neapolis ir daug lėtesnis gyvenimo būdas, maži miesteliai, plačias vidurio Italijos pievas vėl keičia kalnai. Na ir galų gale – salos. Sicilija, Sardinija, Kapris ir kitos turi be galo unikalią kultūrą ir išskirtinę architektūrą, lankytinas vietas.

Trumpai tariant, kad ir į kurią vietą Italijoje keliaujate, kad ir kelintą kartą tai darote, kiekvieną sykį nesunkiai rasite kažką naujo. 

Sicilija – bendra informacija

Vienas iš dvidešimties Italijos regionų, Sicilija yra vienas iš unikaliausių, savitumu lenkiantis beveik visus likusius. Sicilija – sala, vos 3km nutolusi nuo žemyninės Italijos dalies. Nepaisant ganėtinai mažo atstumo, tilto tarp teritorijų nėra, tad keltis reikia laivu arba skristi lėktuvu.

Sicilijoje yra aukščiausias Europos ugnikalnis (veikiantis) – Etna. Nors salos gyventojai pirmuosius savo pėdsakus paliko dar 12 tūkstančių metų prieš Kristų, kažkur apie ~750m. pr. Kr. čia įsikūrė Graikijos bei finikiečių kolonijos. Vėliau sala buvo svarbi Romos imperijos dalis. Žlugus Romai, Sicilijos valdžia keliavo iš rankų į rankas, kol 1860m. ji pateko į Italijos sudėtį. Po Antrojo Pasaulinio karo Sicilijai buvo suteikta bent jau de jure autonomija. Taip regionas gerbiamas dėl savo išskirtinės kultūros, virtuvės, papročių ir architektūros. 

Ilgą laiką sala buvo žinoma Europoje, o pasaulinį žinomumą įgijo dėka Mario Puzo romanų bei Holivudo filmų apie mafiją. Nors tai neatsiejama Sicilijos istorijos dalis, vietiniai apie ją šneka nenoriai. Kadangi mafijos čia jau nebėra, atvykę turistai būna priblokšti, kad pirmiausiai sužinojo apie nusikaltėlius iš Sicilijos, o ne apie jos gamtos grožį.

Kada keliauti?

Keliauti į Siciliją smagu ištisus metus, juolab, kad čia žiemos labai švelnios ir temperatūra retai nukrenta žemiau 10 laipsnių Celsijaus.  Žinokite, kad šilčiausi orai – tarp gegužės ir spalio, o mažiausias viešbučių užimtumas bei pigiausias apgyvendinimas – kovą, balandį ir lapkritį.

Ką pamatyti?

  • Šventyklų slėnis – šis UNESCO pasaulio paveldo objektas yra ne Romos, o Graikijos palikimas Sicilijoje. Paradoksalu, kad italai šią vietą laiko nacionalinės reikšmės monumentu. 
  • Syrakūzai, Archimedo miestas – galbūt skaitydami žymiąją Archimedo „Eureka“ istoriją pagalvojote, kad tai įvyko Graikijoje? Tada šiek tiek suklydote, mat Archimedas didįjį atradimą padarė dab. Sicilijos teritorijoje esančiame Syrakūzų mieste. Pačiam miestui yra ~2700 metų ir jo istorinių paminklų gausa tikrai stebina.
  • Palermas – didžiausias Sicilijos miestas ir jos sostinė, beveik 3 tūkstančių metų amžiaus didmiestis turi nuostabią pakrantę, gražią romanikos laikų ir vėlesnę architektūrą bei daugybę kitų lankytinų objektų. 
  • Antikinis Taorminos teatras – dar vienas graikų įkurtas architektūrinis šedevras. Trečiame amžiuje prieš Kristų statytas teatras buvo antras didžiausias Sicilijoje. Nuo teatro lokacijos atsiveria kvapą gniaužianti pakrantės panorama.

Ką paragauti?

  • Tikra neapolietiška pica – nesvarbu koks jos pavadinimas ir kokie ingredientai, tikros neapolietiškos picos turi paragauti visi, kurie lankosi Italijoje. Tai yra visų kitų picų pasaulyje prototipas ir net UNESCO kultūrinio paveldo dalis...
  • Tiramisu – iš Venecijos kilęs desertas susideda iš kiaušinio trynių, maskarponės, kakavos ir kavos bei sausainių „pirštelių“. Tai tikrai labai skanus patiekalas, kurį italai mėgsta prie kavos.
  • Gelato Italiano – tikri itališki ledai laikomi pačiais gardžiausiais pasaulyje. Karštą dieną paragaukite sau patinkančių skonių deserto ir palepinkite skonio receptorius!
  • Spaghetti carbonara – makaronai garsėja kaip vienas iš žymiausių Italijos virtuvės gaminių. Spaghetti carbonara – spagečių, kiaušinių, sūrio, guanciale arba pancetta (į lašinius panašus produktas) bei juodųjų pipirų. Nors bene patys žinomiausi Italijos makaronai – carbonara gimė tik XX amžiuje, jie jau yra tapę neatsiejama šios virtuvės dalimi.
  • Florencijos kepsnys – Bistecca alla Fiorentina yra tikrai galingas patiekalas. Florencijos regione (o dabar ir visoje Italijoje patiekiamos didžiulės grynos, mažai keptos jautienos porcijos. Šalia jos vietiniai paprastai geria vyną ir negauna jokių garnyrų. Jeigu nevalgote kaip sunkumų kilnotojas ar galiūnas, geriausia Bistecca alla Fiorentina dalintis su kolega arba artimuoju. Blogiausiu atveju galite likučius parsinešti į viešbutį.

Ką patirti?

  • Pamatykite saulėlydį užlipę ant Etnos viršukalnės – užlipus ant Etnos kalno galima išvysti vieną iš gražiausių saulėlydžių Žemėje. Būtent šiam reginiui net organizuojamos ekskursijos. 
  • Motoroleriu arba mažu automobiliu pažinkite Siciliją – kadangi gatvelės beveik visur siauros, o kraštovaizdį užima kalnai, visureigis ar didelis sedanas šioje saloje bus tikras nesusipratimas. Beveik visi vietiniai juda ant motorolerių arba su mažais dviviečiais automobiliais. Pamatysite, įspūdžiai liks labai ilgam
  • Mėgaukitės kava, pica arba desertu besileidžiant saulei – Sicilijoje yra ne vienas nedidelis miestelis (nors tai galima patirti ir didesniame mieste), kur galite ant kalvos esančioje kavinėje ar restorane pasimėgauti skaniu sicilietiškos virtuvės maistu bei desertais ir stebėti magiškai horizonte besileidžiančią saulę. Tokia patirtis – neįkainojama. 

Ką parsivežti?

  • Vynas – itališkas vynas – vienas geriausių pasaulyje. Ar dar reikia kažką pridurti?
  • Sūris – beveik kiekvienas šios šalies regionas gamina unikalius sūrius bei turi gilias amato tradicijas. Nesuskaičiuojama gausybė sūrių kasdien keliauja į parduotuvių lentynas. Įvairiausių šio produkto atmainų verta parsivežti atgal namo ir duoti kaip dovaną arba vartoti patiems.
  • Alyvuogių aliejus – kaip ir visos aplink Viduržemio jūrą esančios valstybės, Italija labai garsi savo alyvuogių aliejaus produkcija.
  • Kvepalai – kadangi Italijoje gausu mados namų bei dizainerių, kvepalų čia irgi netrūksta. Priklausomai nuo savo biudžeto, ypač Milane galite rasti pačių unikaliausių kvapų, atitinkančių jūsų slapčiausius troškimus.
  • Mafijos atributika – nors kalbėti apie tai daug kas nenori, tačiau Sicilija – tikrosios mafijos gimtinė. Magnetukai ir kiti Cosa Nostra tematikos suvenyrai labai paklausūs tarp užsieniečių.