Baltic Clipper

Kelionės į JAE

Keliaujantiems į Jungtinius Arabų Emyratus

JAE – bendra informacija

 • Didžiausias miestas – Dubajus (2019m. duomenimis 3,1 mln. gyventojų) 
 • Sostinė – Abu Dabis (2019m. duomenimis 1,4 mln. gyventojų)
 • Gyventojų: 9,6 mln. (tik ~11% gimę JAE, kiti - imigrantai)
 • Religija: 76% musulmonai (oficiali religija), 13% krikščionys, 7% induistai
 • Kalbos: oficiali – arabų, tačiau bene visi žmonės kalba ir angliškai

Jungtiniai Arabų Emyratai, kaip turistų traukos centras iškilo tik XXIa. Pradžioje. Iki 1971m. D.Britanijos kolonija buvusi šalis, itin praturtėjo dėl gausių naftos išteklių. Kaip ir beveik visos Arabijos pusiasalio šalys, JAE ėmė daug dėmesio skirti turizmo rinkos kūrimui. Čia iškilo dešimtys arba gal net šimtai turistų traukos objektų.

Šalies valdžia supranta, kad turtai iš naftos nėra amžini ir būtent dėl to itin daug investuoja į turizmą bei infrastruktūrą. Manoma, kad per 10 metų JAE įdėjo net kelis šimtus milijardų į šalies vystymą. Tai viena iš lyderių pagal ekonomikos augimą bei turbūt įspūdingiausius statinius Viduriniuosiuose rytuose turinti šalis. 

Dėl to, jog beveik visą šalies teritoriją užima dykumos, didžiausi miestai bei sostinė yra įsikūrę palei Persijos arba Omano įlankos pakrantę. Juos lankantys turistai susižavi prabanga, puikių prekybos centrų bei pramogų įvairove, nuostabiais automobiliais, kurie rieda gatvėmis ir kitomis įdomybėmis.

Kada keliauti?

Daugiausiai turistų šalis sulaukia tarp lapkričio ir kovo, mat šiuo metu vidutinė oro temperatūra yra mažesnė. Būtent tais mėnesiais vidutinė oro temperatūra dieną neviršija 30 laipsnių. Vasaros sezone čia komfortiškai laiką leis tik itin karščiui atsparūs arba kondicionierių  apsuptyje ar pavėsyje esantys asmenys. Taip yra todėl, nes gegužės – spalio mėnesiais vidutinė dienos temperatūra gali perkopti 42 laipsnius Celsijaus, o naktį nenukristi žemiau 23-25.

Ką pamatyti?

 • Burj Khalifa – aukščiausias pasaulio statinys yra Dubajaus vizitinė kortelė. Net 828 metrų aukščio dangoraižis puikiai matomas iš beveik visų miesto vietų, o užsikėlus į net 555,7 metrų aukštyje esančią apžvalgos aikštelę neblogai matysis ir visa Dubajaus apylinkė bei Žemės išgaubtumas horizonte.
 • Šeicho Zaido didžioji mečetė – tai didžiausia mečetė šalyje ir bene didžiausia visame pasaulyje. Netoli Abu Dabio stovinti šventykla buvo statoma net 11 metų ir užima 12 hektarų plotą. Tikrai įspūdingas statinys, kuriame galima pasisemti ramybės, pamatyti šių kraštų žmonių atsidavimą islamui. 
 • Dubajaus prekybos centras – jeigu norite paišlaidauti arba pažiūrėti, ką galima nusipirkti už labai didelius pinigus, užsukite į Dubai Mall  - Dubajaus prekybos centrą. Dešimtmetį veikianti erdvė yra antras didžiausias prekybos centras pasaulyje. Čia rasite apie 1200 parduotuvių.
 • Dubajaus fontanas – Jungtiniuose Arabų Emyratuose yra įprasta statyti tik tai, kas bus didžiausia ir įspūdingiausia. Dubajaus fontanas yra dar vienas, pats didžiausias savo rūšies statinys visame pasaulyje. 6600 švieselių ir net iki 150 metrų aukščio vandenį iššvirkščianti sistema kainavo valdžiai 220 milijonų JAV dolerių, tačiau 30 minučių trunkantys pasirodymai yra be galo įspūdingi ir juos tikrai verta pamatyti.

Ką paragauti?

Nors JAE virtuvė gali priminti kaimynines Saudo Arabiją ir Omaną, tam tikri skirtumai egzistuoja. Verčiausi dėmesio JAE tradiciniai patiekalai yra:

 • Manousheh arba Emyratų pica – tai tradicinis patiekalas, kuris rekomenduojamas visiems, norintiems paragauti kažko iš vietinio repertuaro. Tiek pusryčiams, tiek užkandžiui dienos eigoje puikiai tinka šis duonos paplotėlio suktinukas su ėriena bei įvairiais, kartais net gi egzotiškais ingredientais, pvz. druskingu Akkawi sūriu, žolelėmis ar alyvuogiu aliejumi. Dubajuje bei Abu Dabyje turėtų pavykti rasti ne vieną maisto kioskelį, kuris pagamins Manousheh pagal unikalų receptą.
 • Al Harees košė – gana paprastas, bet itin skanus patiekalas. Al Harees gaminama iš kviečių, mėsos ir druskos. Papildomi skanūs ingredientai galėtų būti sviestas, cinamonas arba cukrus. Tačiau tinkamai šiam patiekalui paruošti reikia nemažai laiko, todėl jis JAE yra labai vertinamas. Tai yra vienas labiausiai mylimų patiekalų šioje šalyje.
 • Tabbouleh – šitaip vadinamos salotos iš pomidorų, žaliųjų svogūnų ir agurkų. Jos skaninamos šviežiomis mėtomis ir citrinų sultimis. Tai puikus pasirinkimas vegetarams.

Ką patirti?

Dalykų, kuriuos galite patirti Dubajuje yra tikrai labai daug. Labiausiai rekomenduojame:

 • Dubajaus akvariumas bei povandeninis zoologijos sodas – tai vienas iš didžiausių uždarų akvariumų pasaulyje. Žuvų bei jūros gyvių įvairovė tiesiog stulbinanti, o pati patirtis vaikštant tarsi po vandeniu yra itin įsimintina.
 • Ferrari pasaulis ir vienas greičiausių atrakcionų – pati Ferrari pasaulio erdvė yra skirta išskirtiniams automobiliams bei automobilių sportui, tačiau didelį įspūdį lankytojams palieka ir atrakcionas Formula Rossa, kuris nuo 0 km/h iki savo didžiausio – 240km/h greičio įsibėgėja vos per 4,9 sekundės, maždaug sekunde greičiau nei F1 bolidas.
 • Paslidinėkite viduryje dykumos – Ski Dubai yra bene didžiausia uždara slidinėjimo ir žiemiškų pramogų erdvė visame pasaulyje. Paradoksalu, bet ji stūkso dykumingoje vietovėje, Dubajaus mieste. Čia galite ne tik smagiai paslidinėti, tačiau ir išmokti čiuožti su profesionaliais instruktoriais.
 • Ekstremalus pasivažinėjimas visureigiais – yra dvi galimybės – rinktis ekstremalų pasivažinėjimą po dykumą jūsų pačių vairuojamais bagiais arba sėsti į profesionalių vietinių vairuotojų visureigius ir pasimėgauti kvapą gniaužiančiais pakilimais ir nusileidimais stačiomis įkalnėmis bei nuokalnėmis.  

Ką parsivežti?

Pačiuose Emyratuose dominuoja arabiškoji kultūra. Parsivežti galite itin įvairių suvenyrų, tačiau mes rekomenduojame:

 • Kupranugarių formos pieniškas šokoladas – nors dabar jų galima įsigyti ir Europoje, tokios formos saldainiai kilo būtent iš Dubajaus, todėl čia rasite pačias unikaliausias rūšis.
 • Datulės – vienas iš svarbiausių Arabų pasaulio delikatesų, datulės yra sveikas bei saldus vaisius. 
 • Attars arba kvepalų aliejai – tai arabiškieji kvepalai, kuriuos parduoda itin daug prekybos vietų. Tiek Dubajuje, tiek Abu Dabyje rasite ne vieną tinklinę arba mažą boutique tipo parduotuvėlę, kur ne tik galėsite išsirinkti kvapą, bet ir paprašyti darbuotojų, kad pagamintų vieną pagal jūsų norus.