Keliaujantiems į JAV
JAV – bendra informacija
- Sostinė - Vašingtonas (630 tūkst. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Didžiausias miestas – Niujorkas (8,7 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų visoje šalyje: 327 mln. 2019m. duomenimis
- Teritorijos dydis: 9 147 590 kv. km
- Religija (2019m. duomenimis): 73% krikščionys, 21% nepriskiria savęs jokiai religijai, 2% žydai, 1 musulmonai
- Valiuta: JAV doleris (USD)
- Kalba: federaliniu lygiu nėra jokios, tačiau nacionalinė - anglų
- Turi sienas su: Kanada ir Meksika, jeigu užšąla Barenco sąsiauris – ir su Rusija.
- Kiti didžiausi miestai
o Los Andželas – 4 mln. gyventojų (2019 m. duomenimis)
o Čikaga – 2,7 mln. gyventojų (2019 m. duomenimis)
o Hiustonas – 2,3 mln. gyventojų (2019 m. duomenimis)
Viena iš didžiausių ir svarbiausių valstybių pasaulyje – JAV. Ją įkūrė britų kolonistai 1776m. Ji buvo pirmoji konstitucinė respublika pasaulyje ir iki šiol vadinama laisvių bei demokratijos šalimi. Iš tiesų tai JAV demokratija yra kiek skirtinga Europos ar Lietuvos modeliams, tačiau ši valstybė gana tradiciškai išlaiko tas pačias vertybes jau kelis šimtus metų. Iki Antrojo Pasaulinio karo JAV buvo labai galinga ir įtakinga šalis, tačiau po jo tapo super galia, dominuojančia visame pasaulyje. Dabar ji tą statusą išlaiko ir yra stipriausia ekonomika pasaulyje. JAV – tai galimybių šalis.
Dėl to, kad šalies teritorija yra net 9,1 mln. kvadratinių kilometrų, apibūdinti JAV gamtą nėra taip paprasta. Patys amerikiečiai mėgsta tokį skirstymą: Rytinė pakrantė, Vidurio vakarų JAV (Midwest), Pietūs ir Vakarų Pakrantė. Daugiau – mažiau, šios zonos dalinasi klimato ypatumais ir yra gana panašios. Štai Rytinėje pakrantėje yra senieji JAV miestai – Bostonas, Filadelfija, Niujorkas, Vašingtonas. Gamta panaši į Vidurio Europą, tik su kiek didesniais ekstremumais. Kraštovaizdį užima miškai ir Apalačų kalnai. Vidurio vakarų JAV yra labai didelis regionas, apimantis viską nuo Ohajo iki Mineapolio. Čia daugiausia lygumų, klimatas žemyninis (atmetant regionus prie Didžiųjų ežerų), labai daug dirbamos žemės. Vakarinėse Vidurio vakarų valstijose pradeda ryškėti ir prerijų bei atvirųjų teritorijų tipo kraštovaizdis. Artėjama prie Uolinių kalnų, teka Misisipė. Pietinės Valstijos turi šilčiausią klimatą ir yra labiausiai krikščioniškos. Gamta irgi įvairi, tačiau pietryčiuose daug dirbamos žemės ir Floridos pelkynai, o vakaruose, pvz. Teksase ar Naujojoje Meksikoje galima rasti ir dykumų. Na ir Vakarų pakrantė. Tai turbūt pats įvairiausias regionas, nes Oregone – miškai ir žaluma, o Kalifornijoje – smėlėtos pakrantės bei beveik kiaurus metus trunkanti vasara.
Pilnai pažinti visą JAV reikės labai daug laiko. Norėdami aplankyti įdomiausius miestus ir miestelius, pamatyti gražiausius gamtos kampelius bei sudalyvauti geresniuose renginiuose truksite labai ilgai. Dėl to žmonės į JAV keliauja ne vieną kartą ir neretai renkasi kelionę dedikuoti vieno iš regionų pažinimui.
Kada keliauti?
Priklauso nuo to, į kurį regioną keliausite. Į Niujorką bei rytinę JAV pakrantę geriausia keliauti balandžio- birželio ir rugsėjo – lapkričio pradžios intervaluose. „Didysis Obuolys“ taip pat žavus per Šv. Kalėdas ir Naujų metų išvakarėse. Tada miestas tarsi įgauna naujos energijos. Į Floridą ar Majamį geriausia keliauti tarp kovo ir gegužės. Tarp kovo ir gegužės taip pat geriausia lankyti ir Los Andželą bei Kaliforniją.
Ką pamatyti?
- Didysis Kanjonas– nacionalinis parkas Arizonos valstijoje, kuriame yra UNESCO pasaulio paveldo sąraše įrašytas Didysis Kanjonas. Jo didybę galima įvertinti nuo vieno iš daugelio apžvalgos taškų.
- Sekvojų nacionalinis parkas – Kalifornijoje esantis parkas – UNESCO pasaulio paveldo sąraše. Parke gyvena milžiniški sekvojų medžiai ir „Generolas Šermanas“ – didžiausias pasaulio medis.
- Panorama nuo dangoraižio Niujorke – 386.5m aukštyje randama uždara apžvalgos aikštelė One World Trade Centre arba 373,1m aukštyje esanti apžvalgos aikštelė leis mėgautis didžiausio JAV miesto panorama
- Vašingtonas – Baltieji Rūmai, Vašingtono monumentas ir Kapitolijus – tai įdomūs ir istoriškai svarbūs objektai, kuriuos verta pamatyti visiems žmonėms.
- Holivudo įdomybės – kino industrijos sostinė Holivudas gali pasiūlyti ne tik gausybę kontrastų, tačiau ir gražią Los Andželo panoramą nuo Holivudo kalvos ir vizitą po kino studijas.
- Auksinių Vartų tiltas – vienas ikoniškiausių statinių pasaulyje, Auksinių vartų tiltas yra įdomus objektas, šalia kurio galima įsiamžinti labai gražioje nuotraukoje.
- Yosemite nacionalinis parkas – sekvojos, granitinės uolos, ežerai – 3 tūkst. kvadratinių kilometrų plote galite rasti turbūt vieną gražiausių JAV gamtos kampelių.
Ką paragauti?
- Dešrainis – Niujorke iš gatvėje stovinčio kioskelio galite užsisakyti labai amerikietišką patiekalą – hotdog‘ą. Paragaukite ir sužinokite ar buvęs SSRS vadovas N.Chrusčiovas tikrai turėjo gerą skonį...
- Tinklinių restoranų maistas – nors kažko maksimaliai unikalaus tinkliniuose restoranuose nerasite, tačiau paragauti užkandinių maisto, kurių nėra Lietuvoje ar net Europoje – įdomi patirtis. Chick- Fil‘a, Chipotle, Popeye‘s, Papa John‘s, Taco Bell, Wendy‘s ir t.t. Pasijuskite kultūros dalimi.
- Pusryčių blynai – IHOP restorane arba daugumoje pakelės ar pusryčių užkandinių galite rasti tradicinius amerikietiškus pusryčių blynus. Patiekiami su sviestu, sirupu arba/ir šonine, jų gaminami blynai yra be galo skanūs.
- Niujorko pica – po neapolietiškos, turbūt žymiausia pica pasaulyje. Niujorko pica dažnai parduodama gabalėliais ir yra vietinių maistas-favoritas. Niujorko pica pasižymi šonuose stora ir traškia pluta, kurios padas plonas ir dažniausiai namų gamybos pomidorų padažu bei mocarelos sūriu.
- Košė su jūrų moliuskais – Naujoje Anglijoje gaminamas Clam Chowder patiekalas iš vėžiagyvių, bulvių, sūdyta kiauliena, tiršta grietinėle, žalumynais.
Ką patirti?
- Naujojo Orleano šėlsmą per Užgavėnes – Naujajame Orleane kasmet švenčiamas ypatingai ryškus Užgavėnių festivalis, kurio metu į miestą suplūsta kone milijonas turistų. Tai įspūdingas reginys, kuriame verta sudalyvauti.
- Pabūkite Centriniame Niujorko parke – Centrinis Niujorko parkas yra mažo miestelio dydžio. Tai įspūdinga erdvė pilna žalumos, vietų poilsiui ir aktyviam laisvalaikiui.
- Stebėkite Brodvėjaus šou – Tai skaitoma, kaip viena iš labiausiai amerikietiškų pramogų. Pamatyti pramoginį miuziklą pasiseka tikrai ne kiekvienam, tad kodėl gi nepadarius to patiems?
- Skroskite vandenį Floridos pelkėse – aligatorių, pelkių ir įspūdingų paukščių apsuptyje galite smagiai praleisti laiką. Plaukioti po Everglades – populiari pramoga tarp turistų.
- Loškite Las Vegase – koks vizitas į Las Vegasą be apsilankymo kazino?
- Pamatykite rodeo – labai amerikietiška pramoga, kuri patiks tiems, kurie vertina tradicinius vietinių būdus leisti laisvalaikį. Rodeo yra atrakcija, kurios metu žiūrovams svarbu sukurti gerą nuotaiką.
- Kenedžio kosmoso centras – pagrindinė NASA raketų paleidimų bazė turi ir įspūdingą muziejų, kur galite iš arti pamatyti erdvėlaivius, raketas ir palydovus ar jų replikas bei susipažinti su JAV kosmoso programa iš arčiau
Ką parsivežti?
- Saldumynai – tokių, kuriuos rasite kone kiekvienoje parduotuvėje čia, Lietuvoje nė su žiburiu nerasite. Žymiausi prekių ženklai ir didžiausia įvairovė.
- Klevų sirupas – nors tai daugiau kanadiečių nacionalinis produktas, tačiau ir JAV rytinėse valstijose klevų sirupas yra labai populiarus.
- Riešutų sviestas – tai beveik nacionalinis produktas, kuriuo amerikiečiai gardina kone viską.
- Indėniški dirbiniai – aksesuarai arba meno dirbiniai, kuriuos gamina Šiaurės Amerikos čiabuviai, senųjų genčių palikuonys – labai unikalūs ir saviti.
- I <3 NY marškinėliai – toks pirkinys turistui yra labai stereotipinis, bet kartu ir labai simboliškas, visada priminsiantis apie patirtus įspūdžius.