Baltic Clipper
Mūsų Facebook puslapis

Kelionės į Dubrovniką

Keliaujantiems į Dubrovniką

Kroatija – bendra informacija

 • Sostinė ir didžiausias miestas – Zagrebas (1,2 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
 • Gyventojų: 4 mln. 2019m. duomenimis
 • Teritorijos dydis: 56 594 kv. km
 • Religija (2019m. duomenimis): ~86% katalikai, 4% stačiatikiai, 1% musulmonai, 
 • Valiuta: Kuna (HRK)
 • Kalba: kroatų
 • Ribojasi su: Juodkalnija, Serbija, Vengrija, Bosnija ir Hercegovina, Slovėnija

Didžiulę dalį Adrijos jūros pakrantės „užėmusi“ Kroatija laikoma viena iš gražiausių Europos valstybių. Turistų skaičius čia tik auga, mat po Jugoslavijos subyrėjimo ir Kroatijos įstojimo į ES atsivėrė sienos, o valstybė tapo gerokai atviresne. Tai viena iš dviejų katalikiškos daugumos valstybių Balkanuose (kita – Slovėnija) bei stipriausią ekonomiką iš visų Balkanų valstybių turinti šalis. Kroatija garsėja kaip kosmopolitiška bei labai graži valstybė su nuostabiomis Adrijos jūros pakrantėmis ir istorija.

Dauguma Kroatijos gyventojų kildinami iš pietų bei vakarų slavų genčių. Kadangi dabartinė Kroatijos teritorija yra gražioje ir patogioje vietoje, čia, šalia vietinių Indoeuropiečių atsirado ir graikų kolonijos. Hvaro, Korčulos ir Viso salose buvo įsteigti svarbūs graikų prekybos taškai. Devintais mūsų eros metais Kroatija pakliuvo į Romos imperiją. 305m. dabartinio miesto Splito teritorijoje Diokletianas pasistatė rūmus, kur gyveno po to, kai pasitraukė iš valdžios.

Žlugus Romai žemes užėmė kroatų ir avarų gentys. Jos sunaikino didžiąją dalį romėnų palikimo ir miestų. Nėra tiksliai žinoma kaip susikūrė pati kroatų tauta, tačiau jau IXa. Randama dokumentų apie kroatiškas žemes dabartinėje Balkanų teritorijoje. Kroatija nuolat būdavo spaudžiama stiprių kaimynų ir galų gale krito prieš Osmanus bei Venecijos pirklių sąjungą. Maždaug XVIIa. po ilgų karų, didžioji dalis Kroatijos perėjo į Austrijos Vengrijos imperijos sudėtį, o po Pirmojo Pasaulinio karo šalis atsidūrė Jugoslavijos sudėtyje. 1991m. Kroatija skelbia nepriklausomybę ir įsivelia į nemalonų karinį konfliktą su Jugoslavija (daugiausia – Serbija). 2013m. Kroatija prisijungė prie ES ir labai sparčiai tampa vakarietiškos visuomenės dalimi.

Jeigu norite pamatyti vietas, kur buvo filmuojama didelė dalis „Sostų karų“ ir kur Romos Imperijos kilmingieji norėjo praleisti savo laisvalaikį, pats laikas keliauti į gražiausią neapdainuotą Europos šalį – Kroatiją!

Dubrovnikas – bendra informacija

„Adrijos perlu” bei panašiomis garbingomis pravardėmis liaupsinamas Kroatijos miestas priklauso UNESCO pasaulio paveldo sąrašui. Taip, ne kasdien galima rasti tokį miestą, kuris visas yra paveldas. Dubrovniką galima rasti pietinėje Kroatijos dalyje. Visą laiką miesto klestėjimui įtaką darė prekyba ir jūreivystė.

Ilgą laiką miestas buvo Ragusos respublikos sostinė ir tarp XIVa. bei XIXa. pradžios buvo laisvas miestas-valstybė (panašiai kaip Gdanskas), nors ir priklausė Osmanų imperijai. Dubrovniko aukso amžiumi laikomas XV ir XVIa., kada jis buvo didžiausias varžovas Venecijos respublikai, tuo metu dominavusiai aplink Viduržemio jūrą.

Mieste gyveno įvairių kultūrų žmonės bei verslininkai, klestėjo kosmopolitizmas, tačiau 1667m. įvyko didžiulis žemės drebėjimas nusinešęs apie 5 tūkst. gyvybių ir visam laikui pakirtęs Dubrovniko tolesnį augimą. Respublika po truputį silpo ir išpardavinėjo savo žemes aplinkinėms valstybėms, kol 1806m. ją užėmė Prancūzijos imperija. Po Napoleono pralaimėjimo Dubrovniką perėmė Austrija-Vengrija. Tačiau nepaisant didelių imperijų valdymo, Dubrovnikas išliko ganėtinai pasaulietiškas bei savitas. Iki pat XVa. pabaigos oficiali kalba buvo lotynų, tačiau žmonės kalbėdavosi kroatiškai, tačiau su itališku akcentu.

Po Jugoslavijos žlugimo miestas buvo nemažai suniokotas, todėl Kroatijos valdžia labai daug investavo į jo atstatymą bei renovavimą. Ne veltui, mat šiomis dienomis tai yra viena iš įdomiausių ir lankomiausių vietų šalyje.

Kada keliauti?

Kroatija pasižymi švelniu Viduržemio jūros valstybėms būdingu klimatu. Geriausias laikas kelionei į Dubrovniką – gegužė ir birželis bei rugsėjis-spalis. Šiuo metu oro ir vandens temperatūros būna maloniai šiltos, bet ne per karštos, o turistų srautai – mažesni nei vidurvasarį, tad kainos bei apgyvendinimo vietų pasirinkimas bus patrauklesni.

Ką pamatyti?

 • Dubrovniko sienos – ikoniškiausias miesto objektas, Dubrovniko sienos – viduramžiškas gynybinis įtvirtinimas, saugojęs Dubrovniką nuo užpuolikų bei priešų. Čia galima patirti labai malonių įspūdžių vaikštant ant sienų bei gėrintis jūros panorama.
 • Katedra – barokinio stiliaus katalikiška katedra mena dar VII amžių. Tai svarbi bei architektūriškai tikrai įdomi katedra, kurią apžiūrėti verta.
 • Keltuvas – keturias minutes iki nuostabios apžvalgos aikštelės kylantis keltuvas yra bene populiariausias objektas Dubrovnike. Nuo apžvalgos aikštelės atsiveria tiesiog nenusakomo grožio Adrijos jūros bei senovinio Kroatijos miesto vaizdas.

Ką paragauti?

 • Juodasis risotto – ryžiai, sepija ir jos rašalas, česnakai, svogūnai, raudonas vynas ir alyvuogių aliejus. Skamba gurmaniškai? Taip ir yra. Dėl sepijos rašalo juodai nusidažantis risotto laikomas viena įmantriausių kroatiškos virtuvės gėrybių.
 • Aštuonkojo salotos – pakrantė turi labai didelių privalumų virtuvei, ypač dėl gausių jūros gėrybių. Aštuonkojų salotos – užkandis arba lengvi pietūs, kurie maloniai atgaivins karštesnę dieną.
 • Sarma –į lietuviškus balandėlius panašūs suktinukai yra gaminami iš kopūstų lapų, į kuriuos susukama malta mėsa bei ryžiai. Tačiau vietoj šviežių kopūstų kroatai naudoja raugintus.

Ką patirti?

 • Pasijauskite „Sostų karų“ dalimi – Dubrovniko miestas yra prototipas „Sostų karų“ visatos „King‘s Landing“ miestui arba sostinei. Yra ne viena ekskursija bei gidas, kuris jus praves pro unikalias ir seriale sužibėjusias vietoves. Tą patį galite padaryti ir patys, jeigu taip keliauti jums priimtiniau. Tad kiekvienam šio kultinio serialo mėgėjui Kroatijoje yra unikali galimybė pajusti kai ką unikalaus.
 • Apsilankykite pas vyndarius Pelješace – vyną sėkmingiausiai gamina Kroatijos regionas – Pelješacas. Tai ilgas ir siauras pusiasalis, kuriame vyndarystės tradicijas pradėjo Antikos graikai. Čia yra ne vienas vyndarys, kuris mielai jus priims ir galėsite sudalyvauti degustacijoje arba įsigyti unikalios produkcijos. 
 • Pamatykite mėlynąjį urvą – šis gamtos benefisas, esantis prie Viso salos, yra labai įdomus. Tam tikromis vasaros dienomis, kada saulė pakyla į aukščiausią tašką, šis pusiau po vandeniu esantis urvas nusidažo visiškai mėlyna spalva. Buvimas urve labiau primena kažką iš fantastiškos srities, o ne realų vaizdą. Tačiau dėl to patirtis pasidaro tik dar unikalesnė.

Ką parsivežti?

 • Produkcija su levandomis – nors kvapnus muilas, smilkalai ar aromatizuotas produktas iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip gera dovana moteriai, būtent levandų kvapo produktai yra labai tinkami vyrams. Mat tyrimai įrodė, kad beveik pusei pasaulio vyrų labiausiai patinka levandų ir obuolių pyrago kvapas. Tad kaip dovaną įvairaus amžiaus pažįstamiems ar artimiesiems nedvejodami galite rinktis levandų kvapo produkciją.
 • Mediniai žaisliukai – kroatų kultūroje labai populiarūs mediniai žaislai, o Hrvatsko Zagorje regiono mediniai žaisliukai net įtraukti į UNESCO kultūrinio paveldo sąrašą. Tai puiki dovana vaikui arba suvenyras į kolekciją.
 • Vynas – jau minėjome, kad nepraleistumėte progos užsukti pas vyndarius. Dabar norime paskatinti parsivežti namo reto kroatiško vyno, kurio tikrai ne visada yra mūsų parduotuvėse. 
 • Cravat – tai užsieniečių labai pamiltas suvenyras – languotas kaklaraištis. Būtent iš Kroatijos kilo kaklaraištis, todėl čia galite įsigyti įspūdingų nacionaliniais raštais papuoštų vienetų. 
 • Rakija – Balkanų brendis, populiariausias vietinės kilmės suaugusiems skirtas gėrimas (po vyno). Tai bene unikaliausias suvenyras, kurį galite parsivežti iš Kroatijos. 
 • Alyvuogių aliejus – kaip ir beveik visos kitos Viduržemio jūros valstybės, Kroatijoje labai sėkmingai auginamos alyvuogės bei gaminamas aukštos kokybės alyvuogių aliejus.