Keliaujantiems į Nicą
Prancūzija – bendra informacija
- Sostinė ir didžiausias miestas – Paryžius (12,5 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų: 67 mln. 2019m. duomenimis
- Teritorijos dydis: 551 695 kv. km
- Religija (2019m. duomenimis): 51% krikščionys, 40% nėra religingi, 6% musulmonai, 1% judėjai
- Valiuta: Euras (EUR)
- Kalba: prancūzų
- Turi sienas su (Europinė dalis): Ispanija, Andora, Italija, Šveicarija, Vokietija, Liuksemburgu, Belgija, Monaku
Galima ginčytis dėl niuansų, tačiau faktas kaip blynas – Prancūzija yra viena iš gražiausių, įdomiausių bei svarbiausių valstybių visame pasaulyje. Viena iš didžiausių Europos šalių visoje civilizacijos istorijoje palikusi ne vieną ryškų įspaudą bei padariusi smarkią įtaką Europos, Afrikos, Azijos bei Šiaurės Amerikos raidoje. Nuolat figūruojanti tarp ekonomiškai, politiškai ir karine prasme galingiausių planetos šalių, Prancūzija gali nudžiuginti modernių miestų ir stiklinių dangoraižių bei istorinių vertybių darna. Čia, kaip niekur kitur sugyvena sena ir nauja.
Pasak 2010-2018m. duomenų, Prancūzija yra turistų labiausiai lankoma pasaulio šalis. Paryžius bei Prancūzijos Rivjera yra du didžiausi traukos objektai, kurie pasiima „liūto“ dalį iš bendro turistų skaičiaus. Unikalesnių įspūdžių ieškantys turistai gali laisvai patraukti po Pietų ir Centrinę Prancūziją sava eiga bei pažinti Bordo, Korsiką, Marselį ir juos supančius mažus miestelius. Kiekviename iš jų slepiasi tūkstančiai naujų istorijų ir įspūdžių.
Prancūzija garsėja nuostabia virtuve, mada, menais ir vynais. Bagetės, eklerai, kruasanai bei kiti legendiniais tapę patiekalai tėra ledkalnio viršūnė. Prancūzijos virtuvė tokia įvairi ir spalvinga, kad visai jai pažinti reikėtų ne vienerių metų. Prancūzijos mada ir menas sukoncentruoti Paryžiuje. Chanel, Dior, Louis Vuitton ir dar daugybė garsių prekės ženklų yra įsikūrę būtent čia. Na, o meno Prancūzijoje pristatinėti nereikia. Į šį miestą įkvėpimo semtis keliavo Pikaso, Van Gogas, Modiljanis... Luvras, Pompidou ir daugybė kitų muziejų sutraukia kelių valandų ilgio eiles meno ištroškusių turistų. Na, o vynai yra taip pat neatsiejama Prancūzijos kultūros bei istorijos dalis. Būtent Bordo regionas labiausiai garsėja kaip pasaulio vyno sostinė ir čia gaminama pačių įvairiausių rūšių sodraus suaugusiems skirto gėrimo.
Jeigu kalbėtume apie Prancūzijos istoriją, tai jai reikėtų atskiros knygos. Garbingas pralaimėjimas Romai, didžiulė Karolingų imperija, Šimtametis karas su Anglija, Absoliutizmas ir karaliai, Revoliucija ir Napoleonas, Kolonizacija bei galų gale du pasauliniai karai suformavo tokią Prancūziją, kokia yra dabar. Kiekvienas laikotarpis atsimenamas dvejopai – tiek su pakilimais, tiek su nuoskaudomis. Prancūzai gana gerai interpretuoja įvairius Europos istorinius įvykius bei sau priskiria nemažai nuopelnų dėl įvairių karinių pergalių, kuriose atliko, kad ir epizodinį vaidmenį.
Nica– bendra informacija
Visai šalia sienos su Italija, pačioje piečiausioje rytų Prancūzijos dalyje yra nuostabus žemės lopinėlis pavadinimu Prancūzijos Rivjera. Šio lopinėlio širdis yra Nica, maždaug vieną milijoną gyventojų turintis didmiestis.
Nica turi pravardę: „Nice la Belle“ arba „gražioji Nica“. Pravardės bei epitetai šiam miestui ne iš piršto laužti, mat čia atvykę turistai nori grįžti ir dažnai įsigyja nekilnojamo turto arba periodiškai lankosi Rivjeroje.
Nicos istorija taip pat įdomi. IVa. pr. Kr. graikai čia įkūrė miestą, kuris vėliau tapo Romos imperijos dalimi, o tada galų gale nusistovėjo kaip svarbus Prancūzijos uostas bei miestas. Nicos turtėjimas bei iškilimas prasidėjo maždaug antroje XVIIIa. pusėje, kada į Rivjerą plūsti pradėjo turtingiausi to meto pasaulio žmonės – anglų aukštuomenė. Žiemos atostogos Rivjeroje tapo mados reikalu ir atsižvelgdamas į tendencijas miestas plėtėsi, tapo didžiuliu turizmo centru. Net ir dabartiniais laikais pagrindinė pajūrio promenada vadinasi „Anglų takas“.
Žydras Viduržemio jūros vanduo, šiltas oras, palei gatves stovinčios palmės, įstabi gamta ir šimtai lankytinų vietų aplink... Ko daugiau galima norėti iš kelionės?
Kada keliauti?
Į Pietų Prancūziją (Nica, Rivjera), geriausia keliauti vėlyvą pavasarį arba vasaros pabaigoje-rudens pradžioje, mat liepos mėnesį turistų srautai būna patys didžiausi.
Ką pamatyti?
- Monte Karlas – Monako centrinė dalis – prabangos ir aukštuomenės pasilinksminimų centras. Visgi ir „paprasti mirtingieji“ gali užsukti pasigrožėti, kaip laiką leidžia turtingiausi ir sėkmingiausi europiečiai. Monake jus pasitiks nuostabi kalnuota gamta, gražiai deranti su žydra pakrante, pompastiški kazino bei viešbučiai ir šimtai prieplaukoje stovinčių jachtų.
- Marselis – šis didžiulis miestas prie Viduržemio jūros taip pat turėtų atsidurti jūsų kelionės plane, mat jam neabejingas nė vienas prancūzas.
- Kanai – žymūs dėl čia vykstančio kino filmų ir „Liūtų“ festivalio, Kanai yra gražus, tiesa nelabai didelis miestas Prancūzijos Rivjeroje. Tai prabangus, be galo išlaikytas ir super-madingas kurortas, kurį aplankyti verta visada.
- Panorama nuo Colline du Chateau – užlipus 213 laiptelių arba pakilus liftu į šią vietą galima pamatyti idilišką Viduržemio jūros ir Nicos senamiesčio panoramą.
- Carinę Rusiją menanti... Cerkvė – taip, taip. Nicoje yra didžiausia Vakarų Europos cerkvė priklausanti Maskvos patriarchatui ir esanti Rusijos Federacijos nuosavybe. Tai vienas iš daugelio Prancūzijos ir Rusijos draugystės simbolių, išskirtinai atrodanti visos vietovės kontekste.
Ką paragauti?
- Midijos – Prancūzijoje jūros gėrybės yra neatsiejama virtuvės dalis. Nors midijų galima pavalgyti ir Lietuvoje, tačiau originalios, prancūziškos moules frites bus tikrai įsimintino bei pasakiško skonio.
- Sraigės – užsieniečiams sunku perprasti kodėl būtent Prancūzijoje sraigių valgymas toks populiarus. Tačiau čia tai yra ne bet koks užkandėlis, o pats tikriausias desertas, pagardinamas česnaku bei sviestu. Vietiniai sraiges vadina Escargot, o jas išbandę užsieniečiai pagaliau supranta kodėl gi prancūzams jos tokios skanios.
- Coq au vin – „Gaidys su vynu“ taip verčiamas šio patiekalo pavadinimu. Iš tiesų tai dažniau čia dedama ne gaidžio, o vištos mėsa. Ji patiekiama daržovių, česnakų, grybų ir raudono vyno (beveik visad Burgundiško) sultinyje.
- Austrės –Sakoma, kad Bretanėje patiekiamos pačios skaniausios austrės. O kokios jos kitose Prancūzijos dalyse? Išsiaiškinkite ragaudami!
- Kruasanai ir bagetės – klasikiniai vietinės (ypač Paryžiaus) kultūros užkandžiai, valgomi ir patiekiami itin dažnai
- Prancūziškas troškinys – Ratatouille yra svarbi nacionalinės virtuvės dalis, įkvėpta prie Viduržemio jūros esančių šalies regionų (Pronvaso). Jį sudaro cukinijos, grybai, baklažanai, pomidorai, svogūnai, prieskoniai.
Ką patirti?
- Sudalyvaukite vyno ir sūrio degustacijoje – be vyno ir sūrių Prancūzija nebūtų Prancūzija. Daugybė šeimų ir verslų ištisus šimtmečius verčiasi vyndaryste bei sūrio gamyba. Šioje šalyje tai yra prestižinis bei unikalus amatas. Turėdami galimybę ir noro – būtinai leiskitės į Bordo regione arba bet kurioje kitoje Prancūzijos vietoje esančius vynuogynus, kur jums būtų suorganizuota degustacija. Tas pats galioja ir sūrio ūkiams.
- Kruizas palei Rivjerą – tai unikali bei labai romantiška pramoga, kuri leis netradiciškai, tačiau neskubant mėgautis vienos iš gražiausių pasaulio pakrančių vaizdais
- Paplūdimys! – nesvarbu kaip smarkiai norite pažinti aplinkines vietas bei lankytinus objektus, nesimėgauti paplūdimiais Rivjeroje būtų tikra nuodėmė.
Ką parsivežti?
- Vynas bei šampanas – tai du gėrimai, kurių Prancūzijoje pagaminama labai daug. Vyno ir šampano galima rasti tūkstančius rūšių ir visos jos skirtingos. Jeigu turite silpnybę šiems gėrimams arba pažįstate tuos, kas turi – idealesnės dovanos iš Prancūzijos tikrai nerasite!
- Sūris – Prancūzai juokauja, kad šalyje yra 365 sūriai, po vieną naują kiekvienai metų dienai. Galbūt visų jų namo parsivežti ir nepavyks, tačiau įdomesnį variantą arba labai skanią opciją į lagaminą sutalpinsite nesunkiai.
- Kvepalai – kadangi čia įsikūrę žymūs kvepalų gamintojai, savaime suprantama, kodėl verta iš Prancūzijos vežtis kvepalus, tačiau pro akis nepraleiskite ir boutique tipo parduotuvių, kur galite rasti išskirtinį aromatą.
- Beretė – prancūziškiausias įmanomas aksesuaras, kuris niekad neišeina iš mados.
- Druska – įvairiose Prancūzijos vietose (ypač Bretanėje) yra vertinama druska. Kadangi prancūzai yra gerąja prasme pamišę dėl kulinarijos, natūralu, kad svarbus kasdienis prieskonis čia yra daugiau nei tik produktas parduotuvės lentynose. Kaip suvenyrą arba dovaną nesunkiai rasite spalvotą druską, druską su skoniu, druską su triufeliais ir t.t.