Keliaujantiems į Odesą
Ukraina – bendra informacija
- Sostinė ir didžiausias miestas – Kijevas (2,9 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų: 42 mln. 2019m. duomenimis (jeigu neskaitome Krymo regiono)
- Teritorijos dydis: 603 628 kv. km
- Religija (2019m. duomenimis): 65% rytų stačiatikiai, 7% graikų stačiatikiai, 7% kitokių atmainų krikščionys, 16% - nereligingi
- Valiuta: Grivna (UAH)
- Kalba: ukrainiečių
- Turi sienas su: Rumunija, Moldova (ir Padniestrės regionu), Vengrija, Slovakija, Lenkija, Baltarusija, Rusija
Didžiausia pagal plotą Europos valstybė yra visai Rytų Europos bei slavų kilmės žmonių istorijai svarbi valstybė. Pati Ukraina, kaip valstybė neegzistavo iki 1990-1991m., tai visada buvo kitokiu pavadinimu, kitokiu principu arba kitokiomis sąlygomis veikusi valstybė. Ilgą laiką Ukrainos žmonės buvo svarbi kokios nors kitos imperijos ar galios sudėtinė dalis, tačiau savo tautinės valstybės neturėjo.
Iš pradžių IXa. Atsirado Kijevo Rusia, vėliau į šias žemes atėjo Mongolų ordos, tada jas perėmė LDK ir Lenkija. Būtent Lenkijos valdymo laikotarpiu Ukrainos tautinis identitetas išaugo ir vedami Bogdano Chmelnickio 1649 metais kazokai įkuria Kazokų etmonatą. Per kelis metus jie įveikia Abiejų Tautų Respubliką (su Rusijos pagalba) ir pereina caro globon. Dar trims šimtams metų miršta nepriklausomos Ukrainos prošvaistės.
Po Rusijos Imperijos žlugimo buvo įvairių bandymų kurti Ukrainos valstybę, tačiau SSRS bei Lenkija įveikė nacionalistinius Ukrainos militaristinius judėjimus bei pasiglemžė dabartinės Ukrainos žemes. Tas pats vyko ir Antrojo pasaulinio karo metais, tačiau tada nacionalistai vėl buvo sustabdyti. Tik galutinai subyrėjus SSRS, kartu su visomis kitomis šalimis Ukraina tapo nepriklausoma. Po diplomatinio suartėjimo su ES (o ypač Lietuva), Ukraina tapo daug prieinamesnė mūsų turistams. Kelionės į Kijevą, Lvovą, Odesą smarkiai išpopuliarėjo per pastaruosius metus.
Būtent didžiuosius Ukrainos miestus: europietišką Lvovą, milžinišką ir istorišką Kijevą bei Juodosios jūros ritmu alsuojančią Odesą dažniausiai renkasi keliautojai. Tačiau Ukraina turi ir daug daugiau lankytinų objektų.
Daugybė laimingų iš šios šalies grįžtančių turistų gali patikinti, kad pamatyti Ukrainoje tikrai yra ką.
Odesa – bendra informacija
Didžiausias Ukrainos miestas prie Juodosios jūros ir pagrindinis šalies turizmo centras Odesa turi ir spalvingą istoriją, ir šviesią ateitį. Dabartinėje Odesos teritorijoje pirmiausiai atsirado graikų kolonistų gyvenvietė, kuri laikui bėgant nunyko, o ją pakeitė totorių miestelis. XVa. tas miestelis perėjo į LDK kontrolę, kol 1529m. miestą perėmė turkai. Šie Odesą (tuo metu vadintą Hačibėjumi) kontroliavo iki XVIIIa. pabaigos, kada visą Ukrainos teritoriją užvaldė Rusija. Pastaroji iki pat 1991m. išlaikė Odesą savo teritorijos dalimi, kol pastaroji tapo Ukrainos dalimi.
Miesto teises „Juodosios jūros perlas“ gavo tik 1794m.. Iki Antrojo Pasaulinio karo mieste didžiausią dalį gyventojų (33 proc.) sudarė žydai. Po karo jų liko vos apie procentą. Žlugus SSRS Odesoje sparčiai išsiplėtė turizmas, ėmė augti verslo centrai. Odesa auga greičiau už likusią Ukrainą bei pritraukia turistų iš viso pasaulio, ne tik kaimyninių šalių. Žmones traukia tai, jog Odesoje pilna naktinio gyvenimo, gražūs Juodosios jūros paplūdimiai bei vakariečiams sąlyginai nebrangios paslaugos ir prekės.
Lankydamiesi „Pietų sostinėje“ turite retą galimybę pamatyti modernią ir istorinę Ukrainą viename. Nebėra ko laukti, laikas krautis lagaminus ir vykti prie Juodosios jūros!
Kada keliauti?
Dažniausiai kelionės į Pietų Ukrainą rekomenduojamos gegužę-birželį bei rugpjūtį. Tokiu metu oras pats maloniausias, o galimybė suderinti lankytinų vietų pažinimą su poilsiu tikrai gundo.
Ką pamatyti?
- Potiomkino laiptai – didžiuliai laiptai pastatyti XIXa. viduryje. Tai unikalus projektas, mat laiptai ženklina formalų atvykimą į miestą nuo jūros. Tačiau laiptai patys iš savęs nebūtų niekuo per daug įdomus, jeigu ne 1925m. Sergėjaus Eizenšteino „Šarvuotis Potiomkinas“, kuriuose ant jų vyko svarbi scena. Dėka kinematografo sėkmės, sovietų valdžia nusprendė laiptus pavadinti būtent Potiomkino vardu.
- Taraso Ševčenkos parkas – tai gražus ir labai jaukus parkas, skirtas didžiajam Ukrainos poetui Tarasui Ševčenkai
- Voroncovo rūmai – laikomi Odesos architektūros brangakmeniu. Statyti dar XIXa. pradžioje, šie rūmai buvo skirti Rusijos generalgubernatoriui Michailui Voroncovui. Dabar tai kultūros erdvė, daugiausiai skirta jaunimui.
Ką paragauti?
- Barščiai – puikiai Lietuvoje pažįstama sriuba neretai vadinama pagal savo kilmę: „Ukrainietiški barščiai“. Jie šiek tiek skiriasi nuo mūsiškų, ypač dedamais ingredientais. Kiekviena virtuvė turi savo paslaptį, kaip gaminami barščiai, na, o nerašytas tautinis paprotys byloja, kad kiekviena mergina prieš ištekėdama privalo išmokti gaminti šią sriubą.
- Kijevo kotletai – pristatinėti žymiojo Kijevo kotleto turbūt nereikia. Tai vištienos filė su sviesto įdaru. Visame pasaulyje išpopuliarėjęs patiekalas gimtinėje labai mylimas ir vertinamas.
- Balandėliai – vietiniai turi ne vieną paslaptį, kopūstų lapų suktinukus su malta mėsa ir ryžiais padaryti dar skanesniais
- Okroshka – nors Lietuvos nacionalinėje virtuvėje galime rasti ne vieną Ukrainos kultūros įkvėptą patiekalą, tačiau Okroshka mūsų šalyje nėra populiari. Mūsų šalyje gerokai populiaresni šaltibarščiai, o iš agurkų, dešrelių, žalumynų, morkų ir ridikų gaminama sriuba verta paragavimo savo gimtinėje – Ukrainoje.
- Holodets – atvykėlius iš vakarų kartais išgąsdinantis, tačiau mums taip pat gerai pažįstamas patiekalas... Šaltiena. Čia jis patiekiamas su įvairiais garnyrais.
Ką patirti?
- Kultūrinė išvyka į Nacionalinį Odesos akademinį operos ir baleto teatrą – norintiems truputėlį atsiplėšti nuo kasdienių lankytinų objektų bei kultūros, pats laikas įsigyti bilietus į pasirodymą garsiajame Odesos operos ir baleto teatre.
- Pramogaukite Ukrainos „Ibizoje“ – truputėlį užmiestyje esantis Arkadijos rajonas yra klubinės bei naktinės kultūros šerdis. Nors dieną čia gali pasirodyt kaip ramus eilinis kurortas, tačiau naktį jis transformuojasi ir tampa tikrai linksmai bei nuotaikinga vieta.
- Leiskitės į požemius – galbūt tai nėra taip gerai žinoma kaip Odesos klubinis gyvenimas, tačiau po šiuo Ukrainos didmiesčiu yra ilgas ir platus tunelių bei katakombų tinklas skirtas sovietų karių atminimui. Vėliau šiuos tunelius naudojo kontrabandininkai. Čia rinkitės tik profesionalų gidą.
Ką parsivežti?
- Pysanka Velykiniai kiaušiniai – Ukrainoje labai įdomiai marginami velykiniai kiaušiniai. Juos žmonės renka ir kolekcionuoja. Jeigu mūsų krašte jie dažomi tik tam, kad vėliau būtų daužiami arba valgomi, tai Ukrainoje klesti dekoratyvinių Pysanka mada. Įsigykite puikų suvenyrą sau arba artimajam.
- Petrykivka paveikslėliai – UNESCO kultūrinio paveldo dalis, išskirtiniai Ukrainos dailininkų darbai niekada nenuvils.
- Matrioška – tradicinis šių kraštų žaislas tiks ir kaip suvenyras, ir kaip dovanėlė.
- Šokoladas iš Lvovo – jau viduramžiais Lvovas garsėjo kaip Rytų Europos šokolado sostinė. Įsitikinkite, kad šimtmečius gyvavę amatai niekur nedingo ir sau arba saldumynus mėgstančiam artimajam nupirkite Lvovo šokolado fabriko gaminių.