Baltic Clipper
Mūsų Facebook puslapis

Kelionės į Madridą

Keliaujantiems į Madridą

Ispanija– bendra informacija

 • Sostinė ir didžiausias miestas – Madridas (3,2 mln. gyventojų 2019m. duomenimis)
 • Gyventojų visoje šalyje: 46,7 mln., 2019m. duomenimis
 • Religija: 70% katalikai, 25% neišpažįsta jokio tikėjimo
 • Kalba: ispanų

Valdymo forma: unitarinė parlamentinė konstitucinė monarchija

Madridas – bendra informacija

 • Gyventojų: 6,8 mln. (su priemiesčiais, 2019m. duomenimis)
 • Įkurtas – IXa.

Ispanijos sostinė arba Karališkasis miestas, tai daugybė svarbių bei gražių kultūrinių, istorinių bei architektūrinių objektų vienoje vietoje. Viename iš penkių didžiausių Europos miestų rasite visko, apie ką tik galėjote pasvajoti. Madridas niekuo nenusileidžia Paryžiui, Londonui ar kitiems didiesiems pasaulio metropoliams.

Nors Barselona sulaukia kiek daugiau turistų, ir yra labiau į pasaulietišką gyvenimą orientuotas miestas, ispaniškos kultūros sostinė – Madridas. Beveik 15 procentų Ispanijos gyventojų gyvena Madride ir jo priemiesčiuose, todėl Ispanijos sostinė yra galinga ekonominė bei diplomatinė jėga žemyno bei viso pasaulio kontekste.

Pačią Madrido vietovę žmonės apgyvendino dar priešistoriniais laikais, vėliau šias žemes užėmė Roma, po to – maurai, Ispaniją keletą amžių valdę musulmonai. Būtent nuo jų kalboje esančio žodžio Majrit, reiškiančio „vandens šaltinį“ ir kilo būsimos Ispanijos sostinės Madrido pavadinimas. Miesto istorija - labai įkvepianti ispanų tautą, mat dar XIa. ją iš maurų atkovojo Alfonsas VI, būsimas Leono karalius, vietinis didvyris.

Dabar Madride yra gausybė laisvalaikio erdvių, paminklų, skanų ispanišką ir pasaulietišką maistą gaminančių restoranų, viešbučių, SPA ir kitų dėmesio vertų lankytinų objektų.

Kada keliauti?

Keliauti labiausiai rekomenduojame spalį-lapkritį. Tokiu metu centrinėje Ispanijoje oras bus malonus, bet ne per karštas, o turistų srautai ne patys didžiausi. Visgi keliauti į Madridą labai puikus metas ir kovo-balandžio mėnesiais.

Ką pamatyti?

 • Mayor aikštė– pagrindinė miesto aikštė yra pačioje Madrido  širdyje. Kažkada tai buvo senojo Madrido centras. Galutinai pastatyta XVI-XVIIIa. sandūroje Plaza Mayor yra bene lankomiausia Madrido vieta. Jos pirmtakė, mažesnė aikštės versija šioje vietoje buvo dar XVa., tačiau dabartinį pavidalą įgavo būtent Habsburgų valdymo metu (1580-1619m.). Šiuo metu Mayor aikštėje yra parduotuvių, restoranų bei didelė atvira erdvė nuotraukoms ir geram laikui.
 • El Retiro parkas -  iki pat XIXa. parkas buvo Ispanijos monarchų privati ir uždara nuosavybe. Į jį negalėjo patekti bet kuris norintis mirtingasis, tik saujelė išrinktųjų. Dabar situacija pasikeitė ir į 1,4 kv. km ploto parką ateiti kviečiami visi norintys. Čia rasite daugybę nuostabių takų, įstabių statulų, žaliuojančių medžių bei fontanų. Nuotraukai bei smagiai pažinčiai su Madridu Parque del Buen Retiro arba Malonaus prieglobsčio parkas, tiks bene labiausiai.
 • Šv. Migelio turgus – garsiausiame Madrido turguje galite įsigyti suvenyrų, prieskonių, gražių gėlių bei įvairiausių dovanų artimiesiems.
 • Grand Via gatvė – ispaniškai Grand Via reiškia „Didysis kelias“ arba „Didžioji gatvė“. Šioje, bene pačioje garsiausioje Ispanijos sostinės vietoje rasite viešbučių, kino bei įprastų teatrų, parduotuvių, restoranų.
 • Karališkieji Madrido rūmai – beveik du kartus didesni už Bekingemo bei gerokai didesni už Versalio rūmus, karališkosios Ispanijos šeimos rezidencija yra įspūdingas, gigantiškas statinys. Du tūkstančius kambarių, arsenalą bei nuostabius sodus išlaikantys rūmai yra puikus Ispanijos didybės simbolis.

Ką paragauti?

Ispanijoje skanių patiekalų ir gėrimų ras kiekvienas gurmanas. Nesvarbu ar esate išrankūs, ar didelių reikalavimų maistui nekeliate, Ispanijos virtuvė sugebės nustebinti. Štai ką rekomenduojame paragauti:

 • Paella – iš Valensijos kilęs ryžių pagrindo patiekalas yra vienas iš pačių populiariausių ispaniškos virtuvės produktų. Jeigu norite įdomesnių skonių, išbandykite Arroz Negro – Paella su kalmarų rašalo ryžiais.
 • Gaspačio– gaspačio turi būti patiekiamas šaltas. Tai yra trintas arba maltas pomidoras, maišytas su alyvuogių aliejumi, česnaku, duona, pipirais ir agurkais. Ypač kada karšta, ispanai itin mėgsta skanauti gaspačio bei taip atsivėsinti.
 • Ispaniška tortilija  – jeigu paprasčiau, tai tortilla espanola yra ispaniškas omletas. Iš kiaušinių, bulvių ir svogūnų padarytas patiekalas puikiai tiks pusryčiams.
 • Sangria – turbūt populiariausias gėrimas Ispanijoje, Sangria yra labai lengvas putojantis vynas. Kartais jis net vadinamas Ispanijos šampanu.
 • Jamon Iberico kumpis – serrano bei iberico kumpiai yra vietinių mėsininkų pasididžiavimas. Būtinai paragaukite, mat tai prestižinis, Ispanijoje labai vertinamas produktas.
 • Churros – desertas tiems, kurie nori saldžių prisiminimų iš Ispanijos. Nors vietiniai gyventojai gamina ir skanius ledus, įsimintiniausio delikateso titulas tikriausiai atitektų tešlos lazdelėms churros. Jos gali būti apvoliojamos cukruje ir cinamone arba mirkomos į karštą šokoladą bei kitus saldumynus.

Ką patirti?

 • Futbolas – Ispanijos krepšininkai yra vieni geriausių pasaulyje, tačiau šioje šalyje karaliauja futbolas. 50, 60 ar net 85 tūkstančiai įsiaudrinusių sirgalių stebi futbolo varžybas didžiuliuose stadionuose. Nėra geresnės atmosferos už El Classico, kada susitinka du aršiausi varžovai Madrido Real ir FC Barcelona. Jeigu sutaps datos bei norėsite itin ispaniško laiko praleidimo, užsukite į bet kurias futbolo varžybas. Madride taip pat labai karšta ir Madrido derbio atmosfera. Tada susitinka Madrido Real ir Atletico klubai.
 • Judėkite flamenko ritmu-  Ispanija yra temperamentingo šokio flamenko tėvynė. Norėdami smagiai praleisti laiką vakare arba renginio metu, prisijunkite prie flamenko pamokų arba jei žingsnelius jau mokate, prie šokančiųjų.
 • Aplankykite parodą – Madride yra gausybė įspūdingų kultūros renginius organizuojančių vietų, tarp jų ir meno galerijų. Madridas ir Barselona nuolat varžosi dėl Ispanijos meno sostinės vardo. Nustebsite, kiek daug nuostabių jaunų ir praėjusių amžių menininkų darbų galite rasti įvairiose Madrido galerijose.
 • Stebėkite nuostabų saulėlydį parke – vietiniai, dėl šio parko landšafto specifikos jį juokaudami vadina „Septyniomis krūtimis“. Seniau „Cerro del Tio Pio“ buvo tikrai labai apleistas, o dabar tai yra nuostabus objektas, kur Madride galite pamatyti tiek kylančią, tiek besileidžiančią saulę.

 Ką parsivežti?

Iš Ispanijos galima parvežti pačių įvairiausių suvenyrų bei dovanų. Nesvarbu ar perkate sau, ar draugams, štai dalykai, kuriuos verta parsivežti iš Ispanijos:

 • Alyvuogių aliejus – Andalūzija labiau nei bet kuris kitas Ispanijos regionas garsėja savo alyvuogių aliejumi. Ispaniškas alyvuogių aliejus yra laikomas bene geriausiu visame pasaulyje, o pačioje Andalūzijoje yra pagaminama beveik dešimtadalis viso pasaulio produkcijos.
 • Sangria arba Bota – sangrijos rasite visoje Ispanijoje, nesvarbu, kur atostogaujate, o Bota, nors ir kilusi iš Centrinės Ispanijos randama visuose regionuose. Ispanijoje yra ne viena parduotuvė, kuri parduoda unikaliame odiniame vyno butelyje laikomą ispanišką vyną botą, o sangriją galima rasti ir paprastose parduotuvėse. Toks pirkinys - puiki galimybė parsivežti kažką labai autentiško.
 • Vėduoklė – daug kas galvoja, jog jų būna tik Barselonoje. Deja, ispaniška vėduoklė yra labai moteriškas ir be galo klasiškas suvenyras.
 • Jamon Iberico kumpis – laikomas vienu iš geriausių kumpių visame pasaulyje, tai svarbi Ispanijos virtuvės dalis. Jeigu turite noro ir galimybių, būtinai parsivežkite ir paskanaukite.