Keliaujantiems į Neapolį
Italija – bendra informacija
- Sostinė ir didžiausias miestas – Roma (2,9 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
- Gyventojų: 60 mln. 2019m. duomenimis
- Teritorijos dydis: 301 340 kv. km
- Religija (2019m. duomenimis): 74% katalikai, 23% neišpažįsta nieko
- Valiuta: Euras (EUR)
- Kalba: italų
- Valdymo forma: unitarinė parlamentinė respublika
Istoriškai Italija visada būdavo svarbiausių pokyčių kultūroje bei įtakoje centre. Kadaise jos teritorijoje buvo pačios didingiausios pasaulyje Romos Imperijos širdis, vėliau iš čia kilo visi reikšmingiausi viduramžių ir naujųjų amžių kultūros judėjimai (barokas, renesansas, gotika t.t.). Na, o dabar Italijoje diktuojamos drabužių, automobilių madų tendencijos. Italija vis dar yra viena iš įtakingiausių valstybių pasaulyje.
Tam, kad geriau suprastumėte pačią Italiją, jos žmones ir kultūrą, būtina žinoti bent svarbiausią informaciją apie jos istoriją. Italiją sudaro daugybė unikalių žemių ir žmonių. Iki Romos Imperijos laikų tai buvo skirtingos tautos, turinčios skirtingas kalbas bei papročius. Tada susikūrė Romos Imperija ir palaipsniui u-ėmė ne tik visą Apeninų pusiasalį bei aplinkines salas, tačiau įsigalėjo Europoje bei aplink visą Viduržemio jūrą. Tada imperijai jau pasitinkant savo saulėlydį atsirado naujas reiškinys, kuris 1,5 tūkst. metų į priekį formavo Italijos žmonių gyvenimą – krikščionybė. Vatikanas bei popiežiaus sostas buvo labai svarbi šios valstybės socialinė ir politinė grandis.
Kai Roma žlugo, Italija pasidalino į daugybę miestų-valstybių. Visi jie buvo pakankamai stiprūs ekonomiškai bei kultūriškai, tačiau iškilus Ispanijai, Anglijai, Prancūzijai, Rusijai ir Austrijai, Italija liko užnugaryje. Dėl šios priežasties italai tautiniu tapatumu panašesni į vokiečius, o ne prancūzus ar Ispanus, kurios iš tiesų daug panašesnės kultūriškai bei istoriškai. Italas save laiko italu ir pvz. siciliečiu, kalabriečiu, lombardu ir t.t.
Tačiau bendrumo jausmas galų gale triumfavo ir Italija XIXa. pabaigoje susivienijo bei tapo stipria valstybe Europoje.
Jeigu keliausite į šią šalį, joje galite apturėti be galo kontrastingų ir įvairių pavyzdžių. Šalies šiaurėje yra Alpės bei tokie miestai kaip Venecija, Florencija, Turinas, Milanas. Šalies centre – Roma, Vatikanas, San Marinas ir nuostabios Adrijos jūros pakrantės. Šalies pietuose – Neapolis ir daug lėtesnis gyvenimo būdas, maži miesteliai, plačias vidurio Italijos pievas vėl keičia kalnai. Na ir galų gale – salos. Sicilija, Sardinija, Kapris ir kitos turi be galo unikalią kultūrą ir išskirtinę architektūrą, lankytinas vietas.
Trumpai tariant, kad ir į kurią vietą Italijoje keliaujate, kad ir kelintą kartą tai darote, kiekvieną sykį nesunkiai rasite kažką naujo.
Neapolis– bendra informacija
Trečias didžiausias Italijos miestas yra tikrų tikriausia kultūros virtuvė. Visada buvęs įvairių galių kryžkelėje, Neapolis klestėjo nuo pat savo įkūrimo, kuris buvo dar prieš 3,5 tūkstančių metų. Miestą įkūrė graikai. Neapolis yra viena iš seniausiai apgyvendintų vietovių visame pasaulyje.
Šis Pietų-Centro Italijos miestas buvo svarbus veiksnys, leidęs suartėti graikų ir romėnų kultūroms bei visada buvo vertinamas labai aukštai, tiek pačių graikų, tiek Romos Imperijos šulų. Neapolio uoste yra įsikūrę ir NATO padaliniai, kurie prižiūri Šiaurės Afriką, Sahelį bei Vidurio Rytus.
Šio Italijos didmiesčio centras – UNESCO pasaulio paveldo objektas, o šalia Neapolio esantys Pompėjos griuvėsiai – lankomiausias objektas visame regione. Na ir be abejo – vietinė virtuvė. Jai įvardinti užtenka dviejų žodžių: „Neapolietiška pica“. Tačiau kulinarijos mėgėjai galbūt kiek nustebs sužinoję, kad Neapolio restoranai turi daugiausiai Michelin žvaigždučių iš visų Italijos miestų.
Jeigu jus domina kultūros, šurmulio bei istorijos pilnas miestas, keliaukite į Neapolį!
Kada keliauti?
Nėra blogo laiko aplankyti Milaną. Tačiau turėkite omenyje, kad žiemą mieste gali snigti, būti ganėtinai vėsu, nes jis netoli Alpių. Taip pat žinokite, kad šilčiausi orai – tarp gegužės ir spalio, o mažiausias viešbučių užimtumas bei pigiausias apgyvendinimas – kovą, balandį ir lapkritį.
Ką pamatyti?
- Roma – sostinė, kažkada buvusi turbūt pačiu didingiausiu pasaulio miestu. Tarp kažkada sudaryto 100 labiausiai vertų pamatyti Italijos vietų, net 56 buvo Romoje... Vien skaičiais, deja, bet šio miesto didybės nenupasakosi. Besilankydami Romoje privalote pamatyti Koliziejų, Trevi fontaną, Romos forumą, Panteoną, Navona aikštę, Ispaniškus laiptelius ir Adriano mauzoliejų, dar žinomą Castel Sant‘Angelo vardu.
- Pompėja – 79m. po Kr. Vezuvijaus išsiveržimo sunaikintas miestas paliko įspūdingą ir itin autentišką Romos laikų palikimą. Tuo metu tai buvo turtinga gyvenvietė, o užrašai ant sienų bei gerai išlikę pastatai labai palepins istorijos mylėtojų akis.
- Amalfi pakrantė – UNESCO pasaulio paveldo objektas, didžiulė Amalfi pakrantė yra labai turistų mylima Italijos vieta. Pietvakarių Italijoje esantis Salerno regionas ribojasi su Tirėnų jūra, būtent pastarosios sukurtos nuostabios uolėtos bei smėlėtos pakrantės užstringa turistų širdyse.
Ką paragauti?
- Tikra neapolietiška pica – kaip ir dera kiekvienam Neapolyje apsilankiusiam asmeniui, paragaukite garsiausio jų virtuvės kūrinio – neapolietiškos picos. Tai yra visų kitų picų pasaulyje prototipas ir net UNESCO kultūrinio paveldo dalis...
- Tiramisu – iš Venecijos kilęs desertas susideda iš kiaušinio trynių, maskarponės, kakavos ir kavos bei sausainių „pirštelių“. Tai tikrai labai skanus patiekalas, kurį italai mėgsta prie kavos.
- Gelato Italiano – tikri itališki ledai laikomi pačiais gardžiausiais pasaulyje. Karštą dieną paragaukite sau patinkančių skonių deserto ir palepinkite skonio receptorius!
- Spaghetti carbonara – makaronai garsėja kaip vienas iš žymiausių Italijos virtuvės gaminių. Spaghetti carbonara – spagečių, kiaušinių, sūrio, guanciale arba pancetta (į lašinius panašus produktas) bei juodųjų pipirų. Nors bene patys žinomiausi Italijos makaronai – carbonara gimė tik XX amžiuje, jie jau yra tapę neatsiejama šios virtuvės dalimi.
Ką patirti?
- Skirkite dieną Kaprio salai – Kapris – nedidelė ir savotiškai nuostabi sala. Tai yra kurortas Tirėnų jūroje, šalia kurio galite nardyti bei susipažinti su labai unikalia kalnuota salos gamta. Nuo Neapolio ši sala nutolusi vos 30-40km.
- Motoroleriu arba mažu automobiliu pažinkite Italiją – kadangi gatvelės beveik visur siauros, o kraštovaizdį užima kalnai, visureigis ar didelis sedanas Italijoje yra tikras nesusipratimas. Beveik visi vietiniai juda ant motorolerių arba su mažais dviviečiais automobiliais. Tai tikrai geras būdas pažinti Italiją, ypač Kampaniją bei aplinkinius regionus.
- Degustuokite vyną ir sūrį – Italija garsėja vynu bei sūriais. Pastarųjų galima rasti net virš 50 rūšių. Dėl šios įvairovės bei gilių tradicijų, dažnos ir kulinarinės kelionės po Italiją. Vyndariai visada maloniai priima turistus, siūlo ragauti skanų, ilgai brandintą gėrimą.
Ką parsivežti?
- Vynas – itališkas vynas – vienas geriausių pasaulyje. Ar dar reikia kažką pridurti?
- Sūris – beveik kiekvienas šios šalies regionas gamina unikalius sūrius bei turi gilias amato tradicijas. Nesuskaičiuojama gausybė sūrių kasdien keliauja į parduotuvių lentynas. Įvairiausių šio produkto atmainų verta parsivežti atgal namo ir duoti kaip dovaną arba vartoti patiems.
- Alyvuogių aliejus – kaip ir visos aplink Viduržemio jūrą esančios valstybės, Italija labai garsi savo alyvuogių aliejaus produkcija.
- Kvepalai – kadangi Italijoje gausu mados namų bei dizainerių, kvepalų čia irgi netrūksta. Priklausomai nuo savo biudžeto, ypač Milane galite rasti pačių unikaliausių kvapų, atitinkančių jūsų slapčiausius troškimus.
- Cigarai – Neapolyje tikrai daug cigarus bei įdomias tabako prekes pardavinėjančių prekeivių ir parduotuvių. Čia galite rasti kažką tikrai unikalaus.