Baltic Clipper
Mūsų Facebook puslapis

Kelionės į Krokuvą

Keliaujantiems į Krokuvą

Lenkija – bendra informacija

 • Sostinė ir didžiausias miestas – Varšuva (2 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
 • Gyventojų visoje šalyje: 38,4 mln. 2019m. duomenimis 
 • Teritorijos dydis: 312 696 kv. km
 • Religija (2019m. duomenimis): 88% katalikai
 • Valiuta: zlotas (PLN)
 • Kalba: lenkų (regioniniu lygmeniu pripažįstama ir kašubų)
 • Turi sienas su: Vokietija, Čekija, Slovakija, Ukraina, Baltarusija, Lietuva ir Rusija

Kiti didžiausi miestai:

 • Krokuva – 770 tūkst. gyventojų (2019 m. duomenimis)
 • Lodzė – 685 tūkst. gyventojų (2019 m. duomenimis)
 • Vroclavas – 640 tūkst. gyventojų (2019 m. duomenimis)

Šiuo metu, kaip ir kone visais laikais, Lenkija yra labai svarbi valstybė Europos gyvenime. Tai ne tik viena iš didžiausių šalių, tačiau tuo pačiu ir kone didžiausio žiniasklaidos dėmesio sulaukianti, mat ji niekada nebijo daryti taip, kaip jai pačiai atrodo geriausiai. Lenkiją ir Lietuvą sieja glaudūs istoriniai ryšiai. Apie 400 metų mūsų šalis jungė aukščiausio lygio diplomatiniai ir valstybiniai santykiai ir net 226 metus turėjome bendrą valstybę.

Dabartinė Lenkija yra ganėtinai naujoje teritorijoje įkurta valstybė. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad iki 1945m. Lenkijos ribos ir valdomos žemės buvo gerokai labiau nutolusios į rytus, Lenkija turėjo regioną vadinamą Kresy, kuris užėmė nemažą dalį dabartinės Baltarusijos ir Ukrainos. Tačiau dėl karo teritorija buvo pertvarkyta ir dabartinės Lenkijos ribos kiek skiriasi nuo istorinių žemėlapių. 

Tačiau gana apie istoriją. Geriau panagrinėkime, kodėl išvis verta keliauti į Lenkiją. Visų pirma – įvairovė. Čia pramogų ir gerą laiką ras visi, nuo tų, kurie trokšta pamatyti istorinę XVIa. architektūrą ar Antrojo Pasaulinio karo memorialus, iki tų, kurie mėgsta modernią kultūrą ar ieško aukštos kokybės prekių už prieinamą kainą. Pradedant sostine Varšuva, kuri alsuoja didybe bei gali pasigirti gausiu lankytinų vietų sąrašu, miestu-gražuoliu prie Baltijos jūros – Gdansku, istorine sostine Krokuva ar slidinėjimo kurortais šalies pietuose, Lenkija nenuginčijamai yra viena iš įdomiausių ir labiausiai dėmesio vertų valstybių Europoje ir pasaulyje.

Krokuva – bendra informacija

Istorinė Lenkijos sostinė šio titulo nebeteko 1596m., tačiau dėka šiek tiek nuošalesnės ir piečiau esančios lokacijos, per karus bei invazijas nukentėjo daug mažiau nei Varšuva. Dėl to čia išlikęs istorinis paveldas yra kiek autentiškesnis bei labiau reikšmingas Lenkijai, o vietomis ir Lietuvai.

Viso ko centre, be abejonės yra Vavelio kalva, kuri kaip svarbus prekybos taškas garsėja nuo Xa. Toliau yra visas ją supantis Senamiestis, Kazimierz kvartalas ir kitos miesto įdomybės. Nors Krokuva yra labai istoriškas miestas, šalia jo taip pat netrūksta įdomybių. Aplink Senąją Lenkijos sostinę galite rasti Zakopanę ir Tatrų kalnus, Aušvico koncentracijos stovyklos vietą, Veličkos druskų kasyklas bei dar ne vieną įdomią vietovę. Norėdami pažinti kitokią Lenkijos pusę būtinai leiskitės į Krokuvą!

Kada keliauti?

Sakoma, kad geriausias laikas keliauti į Krokuvą – rugsėjis-spalis bei balandis-gegužė. Tačiau tinkamiausias laikas gali skirtis, jeigu norite keliauti ne tik pažinti Krokuvą, bet ir slidinėti. Aišku, jeigu karščiai bei dideli turistų srautai neatbaido – rinkitės kelionę ir vasarą.

Ką pamatyti?

 • Veličkos druskų kasykla – tai didžiulis UNESCO sąrašo objektas, kur jau nuo senų senovės buvo išgaunama druska. Tai viena iš seniausių druskų kasyklų pasaulyje bei labai populiarus turistų lankomas objektas.
 • Vavelis – istoriškai ir kultūriškai tai yra svarbiausia Lenkijos vieta. Krokuva, iki pat 1596m. buvo visos Lenkijos sostinė, o centrinė miesto dalis – Vavelis, sudarytas iš ypatingai puošnių pilių ir skirtingų stilių statinių yra ne tik įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, bet ir byloja apie tai, kokia galinga XIV-XVIIa. buvo Lenkija.
 • Zakopanės grožybės – jeigu mėgstate gražią kalnų gamtą, miestelis Pietų Lenkijoje prie Slovakijos sienos, Zakopanė jums paliks labai stiprius įspūdžius. Šis miestas laikomas Lenkijos „Žiemos sostine“.
 • Paminklas Žalgirio mūšiui – jis šiek tiek primena monumentą, kuris stovi Kaune, prie miesto savivaldybės. Ant šio Lietuvai irgi svarbaus paminklo Krokuvos senamiestyje pagerbtas ir lietuvių indėlis Žalgirio mūšyje, ir Vytautas Didysis.

Ką paragauti?

 • Pierogi – turbūt žymiausias lenkiškas patiekalas – lenkiški koldūnai arba pierogi.
 • Žurek - Lenkijoje ir Baltarusijoje populiari sriuba iš avižų, patiekiama išskobtame duonos inde. Sriubos ingredientais taip pat tampa mėsa, įvairios daržovės ir svogūnai.
 • Bigos– dar medžiotojų troškiniu vadinamas patiekalas yra neoficialus vietinės virtuvės simbolis. Jį sudaro rauginti kopūstai, įvairių rūšių mėsa, dešra, grybai ir prieskoniai.

Ką patirti?

 • Šiurpai Aušvice – turbūt šiurpiausia vieta Žemėje, kur galite iš arti ir labai autentiškai susipažinti su pačiais didžiausiais Holokausto, II pasaulinio karo metu įvykdytais nusikaltimais. Objektas yra tarp Katovicų ir Krokuvos miestų, Osvencimo vietovėje. 
 • Ištyrinėkite Krokuvos senamiestį – nors Varšuva yra didžiausias miestas, Krokuva – istorinė sostinė, kurios Senamiestis paskelbtas UNESCO pasaulio paveldo objektu. Čia pamatysite ne vieną gražią bažnyčią (Šv. Andriaus, Šv. Petro ir Povilo, Šv. Mergelės Marijos...), legendinę Vavelio kalvą, pagrindinę miesto aikštę su rotuše, memorialą Žalgirio mūšiui ir dar daugybę pribloškiančių kampelių.
 • Istorinio Kazimierz kvartalo įdomybės – tai buvęs žydų rajonas Krokuvoje. Jame rasite barų, modernaus meno galerijų, muziejų, gatvės meną ir gausų ratą kūrybiškų žmonių. Jeigu prijaučiate nūdienų kultūrai, čia jums labai patiks!
 • Leiskitės į kalnus – visai šalia Krokuvos yra Tatrai bei Zakopanė, puikios vietos slidinėjimo pramogoms žiemą bei pasivaikščiojimui kalnuose bet kuriuo kitu metų laiku.

Ką parsivežti?

 • Druska iš Veličkos– tiesiai iš UNESCO pasaulio paveldo objekto išgauta druska ilgą laiką keliaudavo tik ant karalių ir turtingų bajorų stalo. Dabar jos įsigyti galite ir jūs.
 • Saldainiai „Karvutės“ – Krowki arba legendiniai saldainiai Karvutės bus puiki, visiems garantuotai patiksianti dovana.
 • Paukščių pienas – dar vieni saldainiai, kurie turi platų mėgėjų ratą.