Baltic Clipper
Mūsų Facebook puslapis

Kelionės į Lvovą

Keliaujantiems į Lvovą

Ukraina – bendra informacija

 • Sostinė ir didžiausias miestas – Kijevas (2,9 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
 • Gyventojų: 42 mln. 2019m. duomenimis (jeigu neskaitome Krymo regiono)
 • Teritorijos dydis: 603 628 kv. km
 • Religija (2019m. duomenimis): 65% rytų stačiatikiai, 7% graikų stačiatikiai, 7% kitokių atmainų krikščionys, 16% - nereligingi
 • Valiuta: Grivna (UAH)
 • Kalba: ukrainiečių 
 • Turi sienas su: Rumunija, Moldavija (ir Padniestrės regionu), Vengrija, Slovakija, Lenkija, Baltarusija, Rusija

Didžiausia pagal plotą Europos valstybė yra visai Rytų Europos bei slavų kilmės žmonių istorijai svarbi valstybė. Pati Ukraina, kaip valstybė neegzistavo iki 1990-1991m., tai visada buvo kitokiu pavadinimu, kitokiu principu arba kitokiomis sąlygomis veikusi valstybė. Ilgą laiką Ukrainos žmonės buvo svarbi kokios nors kitos imperijos ar galios sudėtinė dalis, tačiau savo tautinės valstybės neturėjo.

Iš pradžių IXa. Atsirado Kijevo Rusia, vėliau į šias žemes atėjo Mongolų ordos, tada jas perėmė LDK ir Lenkija. Būtent Lenkijos valdymo laikotarpiu Ukrainos tautinis identitetas išaugo ir vedami Bogdano Chmelnickio 1649 metais kazokai įkuria Kazokų etmonatą. Per kelis metus jie įveikia Abiejų Tautų Respubliką (su Rusijos pagalba) ir pereina caro globon. Dar trims šimtams metų miršta nepriklausomos Ukrainos prošvaistės.

Po Rusijos Imperijos žlugimo buvo įvairių bandymų kurti Ukrainos valstybę, tačiau SSRS bei Lenkija įveikė nacionalistinius Ukrainos militaristinius judėjimus bei pasiglemžė dabartinės Ukrainos žemes. Tas pats vyko ir Antrojo pasaulinio karo metais, tačiau tada nacionalistai vėl buvo sustabdyti. Tik galutinai subyrėjus SSRS, kartu su visomis kitomis šalimis Ukraina tapo nepriklausoma. Po diplomatinio suartėjimo su ES (o ypač Lietuva), Ukraina tapo daug prieinamesnė mūsų turistams. Kelionės į Kijevą, Lvovą, Odesą smarkiai išpopuliarėjo per pastaruosius metus.

Būtent didžiuosius Ukrainos miestus: europietišką Lvovą, milžinišką ir istorišką Kijevą bei Juodosios jūros ritmu alsuojančią Odesą dažniausiai renkasi keliautojai. Tačiau Ukraina turi ir daug daugiau lankytinų objektų.

Daugybė laimingų iš šios šalies grįžtančių turistų gali patikinti, kad pamatyti Ukrainoje tikrai yra ką. 

Kada keliauti?

Nors turistai keliauja įvairiomis progomis (pvz. per naujus metus), tačiau dažniausiai kelionės į Ukrainą rekomenduojamos gegužę-birželį bei rugpjūtį. Tokiu metu oras pats maloniausias, o galimybė suderinti lankytinų vietų pažinimą su poilsiu tikrai gundo.

Ką pamatyti?

 • Podolės Kameneco pilis – tai LDK palikimu alsuojanti pilis, kurią dar XIVa. statė Lietuvos didikai. Ilgą laiką tai buvo svarbi tvirtovė, atrėmusi totorių, turkų bei kitų priešų invazijas. Pilis labai puikiai išlikusi iki šių dienų, kurią verta pamatyti, jei turite tam galimybę.
 • Chotyno tvirtovė – vienas iš septynių Ukrainos stebuklų, Chotyne esantis tvirtovės kompleksas atrodo nepralaužiamas. Ši pilis susijusi ir su LDK bei Lenkijos istorija, mat 1673m. čia įvyko didžiulis mūšis tarp turkų ir ATR pajėgų. Mėgstantiems pilis ir istorijas, Chotyno tvirtovės aplankymas atneš daug malonių įspūdžių.
 • Šv.Jurgio katedra – baroko bei rokoko stiliumi statyta XVIIIa. katedra buvo ir yra svarbi visiems Ukrainos stačiatikiams. Tai labai išskirtinis ir skoningas pastatas.
 • Potockių rūmai – Potockių rūmai buvo skirti Austrijos ministrui-prezidentui Alfredui Jozefui Potockiui. Vėliau rūmus perėmė Ukrainos sovietinė valdžia ir rūmai tapo vestuvių ceremonijų vieta. Po nepriklausomybės rūmų prestižas išaugo ir dabar čia mielai užklysta turistai, kurie nori pasigėrėti įspūdinga XIXa. statybos prabanga. 

Ką paragauti?

 • Barščiai – puikiai Lietuvoje pažįstama sriuba neretai vadinama pagal savo kilmę: „Ukrainietiški barščiai“. Jie šiek tiek skiriasi nuo mūsiškų, ypač dedamais ingredientais. Kiekviena virtuvė turi savo paslaptį, kaip gaminami barščiai, na, o nerašytas tautinis paprotys byloja, kad kiekviena mergina prieš ištekėdama privalo išmokti gaminti šią sriubą.
 • Kijevo kotletai – pristatinėti žymiojo Kijevo kotleto turbūt nereikia. Tai vištienos filė su sviesto įdaru. Visame pasaulyje išpopuliarėjęs patiekalas gimtinėje labai mylimas ir vertinamas. 
 • Balandėliai – vietiniai turi ne vieną paslaptį, kopūstų lapų suktinukus su malta mėsa ir ryžiais padaryti dar skanesniais
 • Okroshka – nors Lietuvos nacionalinėje virtuvėje galime rasti ne vieną Ukrainos kultūros įkvėptą patiekalą, tačiau Okroshka mūsų šalyje nėra populiari. Mūsų šalyje gerokai populiaresni šaltibarščiai, o iš agurkų, dešrelių, žalumynų, morkų ir ridikų gaminama sriuba verta paragavimo savo gimtinėje – Ukrainoje.
 • Holodets – atvykėlius iš vakarų kartais išgąsdinantis, tačiau mums taip pat gerai pažįstamas patiekalas... Šaltiena. Čia jis patiekiamas su įvairiais garnyrais.

Ką patirti?

 • Kultūrinė išvyka į Nacionalinį Lvovo akademinį operos ir baleto teatrą – norintiems truputėlį atsiplėšti nuo kasdienių lankytinų objektų bei kultūros, pats laikas įsigyti bilietus į pasirodymą Lvovo operos ir baleto teatre.
 • Pavalgykite prabangiame restorane už juokingą kainą – kainos Ukrainoje yra tikrai kuklios. Ypač kada kalbama apie maistą restoranuose arba kitas pramogas, karališkai ir prašmatniai papietauti ar pavakarieniauti aukščiausios klasės restorane bus nebrangu beveik visiems turistams.
 • Pasivaikščiokite Stryiskyi parke – šis didžiulis lapuočių pilnas parkas yra labai nuostabi vieta ramiam pasivaikščiojimui. Parkas gražus ištisus metus, tad nesvarbu kada lankotės Lvove, užsukite ir čia.

Ką parsivežti?

 • Pysanka Velykiniai kiaušiniai – Ukrainoje labai įdomiai marginami velykiniai kiaušiniai. Juos žmonės renka ir kolekcionuoja. Jeigu mūsų krašte jie dažomi tik tam, kad vėliau būtų daužiami arba valgomi, tai Ukrainoje klesti dekoratyvinių Pysanka mada. Įsigykite puikų suvenyrą sau arba artimajam.
 • Petrykivka paveikslėliai – UNESCO kultūrinio paveldo dalis, išskirtiniai Ukrainos dailininkų darbai niekada nenuvils.
 • Matrioška – tradicinis šių kraštų žaislas tiks ir kaip suvenyras, ir kaip dovanėlė.
 • Šokoladas iš Lvovo – jau viduramžiais Lvovas garsėjo kaip Rytų Europos šokolado sostinė. Įsitikinkite, kad šimtmečius gyvavę amatai niekur nedingo ir sau arba saldumynus mėgstančiam artimajam nupirkite Lvovo šokolado fabriko gaminių.