Baltic Clipper

Kelionės į Budapeštą

Keliaujantiems į Budapeštą

Vengrija – bendra informacija

 • Sostinė ir didžiausias miestas – Budapeštas (3 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
 • Gyventojų visoje šalyje: 9,8 mln. 2019m. duomenimis 
 • Teritorijos dydis: 93 030 kv. km
 • Religija (2019m. duomenimis): 54% krikščionys, 18% neišpažįsta jokios religijos, 26% nepateikė duomenų
 • Valiuta: forintas (HUF)
 • Kalba: vengrų
 • Turi sienas su: Slovėnija, Austrija, Slovakija, Ukraina, Rumunija ir Serbija

Kiti svarbiausi miestai (Debrecenas - 202 tūkst. gyventojų ir Segedas – 161 tūkst. gyventojų)

Dėl to, kad Europoje yra Vokietija, Prancūzija, D.Britanija, Ispanija ar Italija, tokios valstybės, kaip Vengrija nesulaukia tokio didelio turistų ar žmonių dėmesio. O turėtų. Ilgus šimtmečius Vengrija buvo labai rimta jėga Europos žemėlapyje. Būtent čia įsikūrė hunai, kurie ant menčių paguldė Romą. Vėlesniais viduramžiais dabartinė Vengrija buvo padalinta į dvi dalis – Vengriją ir Transilvaniją. Nors pastaroji vėliau buvo inkorporuota į pagrindinę Vengrijos sudėtį, tačiau dviejų regionų kultūra yra tikrai skirtinga.

Visą laiką Vengrija palaikė glaudžius santykius su Lenkija, tad neišvengiama, kad XV-XVIIIa. Vengrija ir Lietuva taip pat buvo svarbios partnerės. Vėliau tapusi Austrijos-Vengrijos dalimi, maždaug XVIIIa. Vengrija išgyveno kultūrinį atgimimą, kuris priminė didingiausius laikus viduramžiais. Po Antrojo pasaulinio karo Vengrija tapo satelitine SSRS valstybe, Rytų bloko nare. Kartu su SSRS žlugimu pasikeitė ir politinė santvarka Vengrijoje. Dabar tai atvira ir demokratiška, tačiau ganėtinai tradiciškų pažiūrų valstybė.

Jeigu keliausite į Vengriją, didžiausio dėmesio, be abejo, sulauks sostinė Budapeštas. Iš dviejų atskirų dalių sudarytas miestas yra tikras gražuolis, kuriam reikia skirti laiko ir dėmesio. Kalbant apie gamtą reikėtų paminėti Balatono ežerą, urvus, karštąsias versmes ir net 16 mln. turistų, į šalį atvykstančių kasmet (2019m. duomenimis). Aplankyti Vengriją galite jau dabar. Nedelskite ir pradėkite planuoti savo kitą išvyką šiandien!

Budapeštas – bendra informacija

Jeigu kalbėtume labai techniškai, tai Budapeštas yra dviejų miestų (Budos ir Pešto) darinys. Miestai susijungė 1873m., tačiau iki dabar išlieka ganėtinai skirtingi ir savotiški. Buda yra vienoje Dunojaus pusėje, Peštas – kitoje. Pastarasis yra daugiau administracinis centras su prekybos centrais, šurmuliu. Na, o Budoje daugiau pasiturinčių žmonių, kalvų, parkų, žaliųjų erdvių. Visgi kartu jie dera labai gerai ir dėl to 3 mln. gyventojų (2019m. duomenimis) turintis Budapeštas yra laikomas vienu iš gražiausių Europos miestų.

Netikite? Atvykite ir viską pamatysite patys. Nuostabūs Parlamento rūmai, Herojų aikštė, Gelerto kalva, Laisvės statula ir šimtai kitų lankytinų vietų jus nustebins ir užkurs norą sugrįžti vėl ir vėl.

Kada keliauti?

Atsižvelgiant į orą, turistų srautus bei kitus faktorius, geriausias laikas keliauti į Vengriją yra pavasario arba rudens mėnesiai. Keliauti smagu ir vasarą, tačiau turistų skaičius tuomet yra pats didžiausias.

Ką pamatyti?

 • Batai prie Dunojaus – tai labai keistas, bet be galo meniškas memorialas, skirtas paminėti Antrojo Pasaulinio karo metais nužudytiems žydams.
 • Vengrijos parlamento pastatas – pagal tai, kaip atrodo Budapešte esantys parlamento rūmai, būtų galima spėti, kad Vengrija yra tarp didingiausių pasaulio valstybių. Įspūdingi smailėjantys bokšteliai, siauros arkos ir dominuojantis centrinis kupolas. Prabangu ir velniškai gražu... Ypač, jeigu žiūrite nuo Dunojaus, saulei besileidžiant. 
 • Žvejų bastionas – Budos miesto dalyje esanti tvirtovė leis pamatyti foto akimirkos vertą Budapešto panoramą
 • Budos pilis – UNESCO pasaulio paveldo objektas, pradėtas statyti dar viduramžiais, Budos pilis yra vienas iš įspūdingiausių architektūrinių šedevrų Vengrijoje
 • Herojų aikštė -  svarbiausia miesto aikštė, šalia kurios yra du svarbūs muziejai. Pačioje aikštėje stovi paminklai Vengrijos istoriniams herojams.

Ką paragauti?

 • Guliašas – sriuba/troškinys. Nors populiarus ir Lietuvoje, tačiau vengriškas guliašas tikrai yra originali versija. Nacionalinis šalies patiekalas guliašas gaminamas iš mėsos, bulvių ir kitų daržovių, paprikos, prieskonių, makaronų ir be abejo, sultinio.
 • Halaszle – jūreivio sriuba arba Halaszle gaminama iš karpių, šamų ar kitų upinių žuvų, aitrios paprikos ir kitų ingredientų, kurie priklauso nuo rūšies. Po guliašo tai turbūt yra antras populiariausias vengriškas patiekalas.
 • Vynas – Vengrija turi labai įdomių vynų ir gilias vyndarystės tradicijas. Tiek vyno parduotuvėje pasirinktas unikalesnis produktas, tiek pas pačius vyndarius degustuotas produktas yra vertas dėmesio. 
 • Somloi Galuska – mėgiamas vietinis desertas. Biskvitinis pyragėlis, vanilinis varškės kremas, šokoladinis padažas, razinos ir romas. Gali būti pagardinama plakta grietinėle. 

Ką patirti?

 • Užkopkite pamatyti Budapešto panoramą – užsikėlę ant Gelerto kalvos galite išvysti fantastišką Budapešto panoramą net iš 235m aukščio. Pati kalva – labai išpuoselėtas gamtos kampelis.
 • Plaukite Dunojumi –  Būtent šiame mieste Dunojus apdovanoja gražiausiais vaizdais. Besileidžiant saulei stebėti Budapeštą yra kažkas tikrai magiško.
 • Apsilankykite Termoje – Szechenyi SPA yra vienas iš įdomesnių objektų Budapešte. Čia atiteka žemės, termiškai įkaitintas vanduo, kuriame gausu mineralų. Vengrai ir šalies svečiai mėgsta čia atsigaivinti ir pasirūpinti savo sveikata bei atsipalaiduoti.
 • Prisiminkite tamsesnius laikus Teroro namuose – Vengrijos istorijoje yra nemalonių etapų. Tiesa vengrai to nesigėdija, o tuo dalinasi tam, kad taip neįvyktų ateityje. Teroro namų muziejus kažkada buvo slaptosios policijos būstinė, kur buvo kankinami fašizmo, o vėliau ir komunizmo priešai. Aplankykite.

Ką parsivežti?

 • Marcipanas – vengrai yra viena iš nedaugelio pasaulio šalių, kur taip įmantriai ir masiškai gaminamas marcipanas. Paragaukite ir parsivežkite. 
 • Porcelianas bei ajka krištolas – šios dvi medžiagos mylimos vengrų amatininkų. Jie iš jų gamina įvairius rakandus bei indus. Praktiška ir graži dovana arba pirkinys sau.
 • Dažyti kiaušiniai – galbūt skamba kiek pažįstamai, tačiau patikėkite, vengrai kiaušinius dažo gerokai įmantriau nei mes per Velykas. Spalvoti, išmarginti raštais, papuošti ornamentais... Rasite pačių keisčiausių ir įdomiausių kiaušinių, kuriuos galėsite lengvai ir nebrangiai įsigyti.